Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran Regional şöbəsində İmadəddin Nəsimiyə həsr olunan açıq dərs keçirilib + Foto
Dek 04, 2017 | 11:04 / Görüşlər
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional şöbəsində Kürdəmir şəhər 2 saylı orta məktəbin şagirdləri üçün açıq dərs keçirilib.
Tədbirdə muzeyin Aran Regional şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı çıxış edərək açıq dərsin anadilli fəlsəfi şeirimizin əsasını qoyanlardan biri olan İmadəddin Nəsimiyə həsr olunduğunu bildirib. Görkəmli Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İ.Nəsiminin dünya ədəbiyyatı və fəlsəfi fikrində oynadığı roldan bəhs edən Y.Bahadurqızı bildirib ki, şair 20 min misranı əhatə edən ədəbi irsinin əsas hissəsini ana dilində qələmə alıb. O, öz yaradıcılığında Azərbaycan xalqının arzu və istəklərini, ümumbəşəri dəyərləri, insanın fövqəlbəşəri varlıq olmasını tərənnüm edib.
Qeyd olunub ki, İ.Nəsiminin adı Azərbaycanda əbədiləşdirilib, elm və təhsil ocaqlarına, rayon, küçə, meydanlara onun adı verilib, abidəsi ucaldılıb.
Daha sonra Kürdəmir şəhər 2 saylı orta məktəbin ədəbiyyat müəllimi Firəngiz Kərimova çıxış edərək Nəsimi poeziyasının Azərbaycan poetik dilinin inkişafına göstərdiyi böyük təsir barədə danışıb.

В Аранском региональном отделении Национального музея азербайджанской литературы прошел открытый урок, посвященный Имадеддину Насими + Фото
Дек 04, 2017 | 11:04 / Встречи
В Аранском региональном отделении Национального музея азербайджанской литературы НАНА прошел посвященный Имадеддину Насими открытый урок для учащихся средней школы № 2 города Кюрдамир.
Выступая на мероприятии заведующая Аранским региональным отделением музея, доктор философии по филологии Ягут Бахадургызысообщила, что урок посвящен Имадеддину Насими, который являлся одним из основателей философской поэзии на родном языке. Рассказав о роли выдающегося азербайджанского поэта и мыслителя Имадеддина Насими в мировой литературе и философской мысли, она отметила, что основную часть литературного наследия, охватывающего более 20 тыс. строф, поэт создал на родном языке. В своем творчестве Насими воспевал мечты и чаяния азербайджанского народа, общечеловеческие ценности и сверхчеловечность.
Было отмечено, что имя И.Насими увековечено в Азербайджане, его именем названы научные и образовательные учреждения, районы, улицы и площади.
Затем преподаватель литературы Кюрдамирской городской средней школы номер 2 Фирангиз Керимова рассказала о влиянии поэзии Насими на развитие отечественного поэтического языка.