Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran Regional şöbəsində İmadəddin Nəsimiyə həsr olunan açıq dərs keçirilib + Foto
Dek 04, 2017 | 11:04 / Görüşlər
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional şöbəsində Kürdəmir şəhər 2 saylı orta məktəbin şagirdləri üçün açıq dərs keçirilib.
Tədbirdə muzeyin Aran Regional şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı çıxış edərək açıq dərsin anadilli fəlsəfi şeirimizin əsasını qoyanlardan biri olan İmadəddin Nəsimiyə həsr olunduğunu bildirib. Görkəmli Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İ.Nəsiminin dünya ədəbiyyatı və fəlsəfi fikrində oynadığı roldan bəhs edən Y.Bahadurqızı bildirib ki, şair 20 min misranı əhatə edən ədəbi irsinin əsas hissəsini ana dilində qələmə alıb. O, öz yaradıcılığında Azərbaycan xalqının arzu və istəklərini, ümumbəşəri dəyərləri, insanın fövqəlbəşəri varlıq olmasını tərənnüm edib.
Qeyd olunub ki, İ.Nəsiminin adı Azərbaycanda əbədiləşdirilib, elm və təhsil ocaqlarına, rayon, küçə, meydanlara onun adı verilib, abidəsi ucaldılıb.
Daha sonra Kürdəmir şəhər 2 saylı orta məktəbin ədəbiyyat müəllimi Firəngiz Kərimova çıxış edərək Nəsimi poeziyasının Azərbaycan poetik dilinin inkişafına göstərdiyi böyük təsir barədə danışıb.

Aran Regional Department of the National Museum of Azerbaijani Literature held an open lesson devoted Imadeddin Nasimi + Photo Dec 04, 2017 | 11:04 / Meetings
Aran Regional Department of ANAS National Museum of Azerbaijani Literature, held an open lesson for students of secondary school # 2, dedicated to Imadeddin Nasimi in Kurdamir.
Speaking at the event, head of the Aran Regional Department of ANAS the museum, Ph.D. in Philology Yagut Bahadurgizi said that, the lesson is dedicated to Imadeddin Nasimi, who was one of the founders of philosophical poetry in his native language.
Talking about the role of the outstanding Azerbaijani poet and thinker Imadeddin Nasimi in world literature and philosophical thought, she noted that, the poet created the main part of the literary heritage covering more than 20 thousand stanzas in his native language. In his work, Nasimi glorified the dreams and aspirations of the Azerbaijani people, universal values and super humanity.
It was noted that, the name of I.Nasimi is immortalized in Azerbaijan, his name is given to scientific and educational institutions, districts, streets and squares.
Then, the teacher secondary school # 2 of Kurdamir region Firangiz Karimova spoke about the influence of Nasimi's poetry on the development of the native poetic language.