“Science City” yaşayış kompleksində qazıntı işlərinə start verilib + Foto
Məlum olduğu kimi, Abşeron rayon Saray qəsəbəsində yerləşən “Alimlər şəhərciyi”ndə AMEA əməkdaşları üçün kooperativ binanın tikilməsi nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə akademiyaya məxsus torpaq sahəsində inşa ediləcək tikinti kompleksində layihələndirilmə işləri aparılmışdır. Eyni zamanda, mənzillərin AMEA əməkdaşlarına sərfəli kredit şərtləri ilə təklif edilməsi məqsədilə müvafiq tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Bu gün Saray qəsəbəsində alimlər üçün nəzərdə tutulan binanın ərazisində qazıntı işlərinə start verilib. Mərasimdə AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər doktoru Fətəli Abdullayev, layihənin rəhbəri Elçin Orucov, Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) sədri, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Habil Qurbanov, elmi müəssisə və təşkilatların ümumi işlər üzrə direktor müavinləri, həmkarlar təşkilatlarının sədrləri və gənc alimlər iştirak ediblər.
Öncə F.Abdullayev çıxış edərək son illər akademiya əməkdaşlarının sosial vəziyyətlərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. AMEA tarixində ilk dəfə olaraq tikiləcək yaşayış kompleksinin ən uğurlu layihələrdən biri olduğunu vurğulayıb.
İşlər İdarəsinin müdiri yaxın günlərdə Saray qəsəbəsində AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin iştirakı ilə təməlqoyma mərasiminin keçiriləcəyini də diqqətə çatdırıb. O, akademiya əməkdaşlarının sosial problemlərinin həllinin hər zaman diqqət mərkəzində saxlanılacağını deyib. Qeyd edib ki, sosial-məişət və digər problemlərin həlli istiqamətində nəzərdə tutulan növbəti tədbirlərdən biri də AMEA-nın poliklinikasının açılmasıdır.
Sonra E.Orucov rəhbəri olduğu layihə barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, 7 hektar sahədə ilkin olaraq 2, ümumulikdə isə 18 blokun tikilməsi nəzərdə tutulur.
“AMEA əməkdaşlarının mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə tikiləcək “Science City” yaşayış kompleksi ekoloji təmiz havası olan ərazidə yerləşir”, – deyə bildirən layihə rəhbəri kompleksin həyəti və ətrafında böyük parkların salınacağını da vurğulayıb. Qeyd edib ki, 1,2,3 otaqlı mənzillərin müasir dizaynda və yüksək keyfiyyətlə tikilməsi planlaşdırılır.
Sonra AHİ-nin sədri H.Qurbanov çıxış edərək bu günün AMEA tarixində əlamətdar günlərdən biri olduğunu deyib, mənzilin tikintisinə cəlb olunan hər bir mütəxəssisə uğurlar arzulayıb. O, akademiya əməkdaşlarının yeni mənzillərin tikintisi və kredit şərtləri ilə əlaqədar olaraq maariflədirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
AHİ-nin sədri yaşayış kompleksində məktəb, uşaq bağçası, ictimai iaşə və sosial obyektlərin də inşasının nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.

In the residential complex "Science City" began work on the construction + Photo
As you know, the construction of a cooperative building "Science City" for the staff of ANAS is planned to be held in the Saray settlement of Absheron district. For this purpose, work on the design of the land belonging to the Academy has been carried out. At the same time, with the purpose of offering apartments to ANAS employees on favorable terms, it is envisaged to take appropriate measures.
Today in the Saray settlement on the territory of the building foreseen for scientists, began work on construction. Head of the Office of Administration of ANAS, Doctor of Political Sciences Fatali Abdullayev, Project Manager Elchin Orujev, Chairman of the Free Trade Union, Doctor of Law, Professor Gabil Gurbanov, Deputy Directors for General Affairs, Chairmen of Trade Unions of Scientific Institutions and Organizations and Young Scientists took part in the ceremony.
Speaking at the event, F.Abdullayev noted the implementation in recent years of comprehensive measures aimed at improving the social status of the Academy staff. Has brought to attention that the residential complex, which will be built for the first time in the history of ANAS is one of the most successful projects.
Head of the Office of Administration of ANAS said that, in the coming days, with the participation of the President of ANAS, Academician Akif Alizadeh in Saray settlement, a foundation laying ceremony will be held. He noted that, one of the next events envisaged in the direction of solving social and domestic problems of ANAS is the opening of the polyclinic of ANAS.
The project manager Elchin Orujov said that, on the plot of 7 hectares it is preliminary planned to build 2, and in total 18 building blocks: "The Residential Complex "Science City" is located on an ecologically clean territory. Large parks will be built in the courtyard and around the complex. 1,2,3-room apartments are planned to be built in a modern style and high quality".
Then, the chairman of the Free Trade Union Gabil Gurbanov spoke, who noted that, today is one of the most significant days in the history of ANAS, wished successes to specialists involved in housing construction. He stressed the importance of enlightening the academy's employees in connection with the construction and conditions of lending to new apartments.
G.Gurbanov said that, in the residential complex it is also planned to build a school, a kindergarten, catering facilities and social facilities.