“Science City” yaşayış kompleksində qazıntı işlərinə start verilib + Foto
Məlum olduğu kimi, Abşeron rayon Saray qəsəbəsində yerləşən “Alimlər şəhərciyi”ndə AMEA əməkdaşları üçün kooperativ binanın tikilməsi nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə akademiyaya məxsus torpaq sahəsində inşa ediləcək tikinti kompleksində layihələndirilmə işləri aparılmışdır. Eyni zamanda, mənzillərin AMEA əməkdaşlarına sərfəli kredit şərtləri ilə təklif edilməsi məqsədilə müvafiq tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Bu gün Saray qəsəbəsində alimlər üçün nəzərdə tutulan binanın ərazisində qazıntı işlərinə start verilib. Mərasimdə AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər doktoru Fətəli Abdullayev, layihənin rəhbəri Elçin Orucov, Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) sədri, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Habil Qurbanov, elmi müəssisə və təşkilatların ümumi işlər üzrə direktor müavinləri, həmkarlar təşkilatlarının sədrləri və gənc alimlər iştirak ediblər.
Öncə F.Abdullayev çıxış edərək son illər akademiya əməkdaşlarının sosial vəziyyətlərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. AMEA tarixində ilk dəfə olaraq tikiləcək yaşayış kompleksinin ən uğurlu layihələrdən biri olduğunu vurğulayıb.
İşlər İdarəsinin müdiri yaxın günlərdə Saray qəsəbəsində AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin iştirakı ilə təməlqoyma mərasiminin keçiriləcəyini də diqqətə çatdırıb. O, akademiya əməkdaşlarının sosial problemlərinin həllinin hər zaman diqqət mərkəzində saxlanılacağını deyib. Qeyd edib ki, sosial-məişət və digər problemlərin həlli istiqamətində nəzərdə tutulan növbəti tədbirlərdən biri də AMEA-nın poliklinikasının açılmasıdır.
Sonra E.Orucov rəhbəri olduğu layihə barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, 7 hektar sahədə ilkin olaraq 2, ümumulikdə isə 18 blokun tikilməsi nəzərdə tutulur.
“AMEA əməkdaşlarının mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə tikiləcək “Science City” yaşayış kompleksi ekoloji təmiz havası olan ərazidə yerləşir”, – deyə bildirən layihə rəhbəri kompleksin həyəti və ətrafında böyük parkların salınacağını da vurğulayıb. Qeyd edib ki, 1,2,3 otaqlı mənzillərin müasir dizaynda və yüksək keyfiyyətlə tikilməsi planlaşdırılır.
Sonra AHİ-nin sədri H.Qurbanov çıxış edərək bu günün AMEA tarixində əlamətdar günlərdən biri olduğunu deyib, mənzilin tikintisinə cəlb olunan hər bir mütəxəssisə uğurlar arzulayıb. O, akademiya əməkdaşlarının yeni mənzillərin tikintisi və kredit şərtləri ilə əlaqədar olaraq maariflədirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
AHİ-nin sədri yaşayış kompleksində məktəb, uşaq bağçası, ictimai iaşə və sosial obyektlərin də inşasının nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.

В жилом комплексе "Science City" начались работы по строительству + Фото Дек 18, 2017 | 17:19 / Важные события
Как известно, в расположенном в поселке Сарай Абшеронского района «Городке ученых» планируется строительство кооперативного здания для сотрудников НАНА. С этой целью на принадлежащем академии земельном участке проведены работы по проектированию. В то же время, с целью предложения сотрудникам НАНА квартир на выгодных условиях предусматривается принятие соответствующих мер.
Сегодня в поселке Сарай на территории здания, предусмотренного для ученых, начались работы по строительству. На церемонии приняли участие начальник Управления делами НАНА, доктор политических наук, Фатали Абдуллаев, руководитель проекта Эльчин Оруджев, председатель Объединенного профсоюзного комитета, доктор юридических наук, профессор Габиль Гурбанов, заместители директора по общим вопросам, председатели профсоюзов научных учреждений и организаций и молодые ученые.
Выступая на мероприятии, Ф.Абдуллаев отметил осуществление в последние годы комплексных мер, направленных на улучшение социального положения сотрудников академии. Довел до внимания, что жилой комплекс, который впервые будет построен в истории НАНА, является одним из самых успешных проектов.
Начальник Управления делами НАНА сказал, что в ближайшие дни с участием президента НАНА, академика Акифа Ализаде в поселке Сарай будет проведена церемония закладки фундамента. Он отметил, что одним из очередных мероприятий, предусмотренных в направлении решения социально-бытовых проблем НАНА, является открытие поликлиники НАНА.
Руководитель проекта Эльчин Оруджев сказал, что на участке площадью 7 га предварительно планируется построить 2, а в целом 18 блоков здания: «Жилой комплекс «Science City» расположен на экологически чистой территории. Во дворе и вокруг комплекса будут построены большие парки. 1,2,3-комнатные квартиры планируется построить в современном стиле и высокого качества».
Затем выступил председатель Объединенного профсоюзного комитета Габиль Гурбанов, который отметил, что сегодняшний день является одним из знаменательных дней в истории НАНА, пожелал успехов специалистам, привлеченным к строительству жилья. Он подчеркнул важность просвещения сотрудников академии в связи со строительством и условиями кредитования новых квартир.
Г.Гурбанов сказал, что в жилом комплексе также планируется построить школу, детский сад, объекты общепита и социальные объекты.