“Azərbaycan teatr ensiklopediyası”nın təqdimatı keçirilib + Foto
M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasında professor İlham Rəhimlinin müəllifi olduğu “Azərbaycan teatr ensiklopediyası” üçcildliyinin təqdimatı keçirilib.
Layihənin rəhbəri Mədəniyyət və Turizm naziri Əbülfəs Qarayev, əlaqələndiricisi nazir müavini Ədalət Vəliyev, redaktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi Atababa İsmayıloğludur. Redaksiya heyətinə respublikanın tanınmış elm və mədəniyyət mütəxəssisləri daxildirlər.
Tədbirdə Ə.Qarayev çıxış edərək kitabın Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan teatrı 2009-2019-cu illərdə” Dövlət Proqramına əsasən hazırlandığını bildirib. Azərbaycan meydan teatrının iki min ildən çox yaşı olduğunu deyən nazir kitabda xalq teatr tamaşalarından tutmuş müasir səhnə sənətimizədək çoxlu elmi məlumatın yer aldığını qeyd edib. Bildirib ki, akademik meyarlar əsasında yaradılan bu ensiklopediya incəsənətin müxtəlif sahələrində çalışanlar üçün böyük əhəmiyyətə malikdir və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.
Təqdimat mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliçıxış edərək milli teatrımızın inkişaf tarixindən danışıb. Bildirib ki, ensiklopediya uzun müddət teatr işi ilə məşğul olan insanların fəaliyyətinə nəzər salır, ciddi elmi-tarixi və nəzəri-estetik materialları özündə əks etdirir. Alim qeyd edib ki, nəşrdə hər bir teatr xadimi haqqında verilən məlumatda həm tarixi aspekt, həm də onların xidmətlərinə müəllifin özünəməxsus yanaşma tərzi əksini tapıb.
Sonra AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək kitabın milli teatrımızın gələn il qeyd ediləcək 145 illiyinə layiqli töhfə olduğunu vurğulayıb. Akademik 1873-cü ildə əsası qoyulan milli teatrımızın Abbas Mirzə Şərifzadə, Hüseyn Ərəblinski kimi aktyorların zəhməti sayəsində inkişaf edərək yüksək mərhələyə çatdığı deyib. O, kitabda teatrımızın keçdiyi yolun tam mənzərəsinin əks olunduğunu söyləyib.
Tədbirdə Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, akademik Nizami Cəfərovçıxış edərək kitabın nəşrini bu peşəyə minnətdarlıq kimi dəyərləndirib və hər məqalənin müəllifin böyük zəhmətinin, gərgin əməyinin, geniş tədqiqat işinin bəhrəsi olduğunu qeyd edib.
Sonda professor İ.Rəhimli çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

Состоялась презентация «Азербайджанская театральная энциклопедия» + Фото
В Азербайджанской национальной библиотеке имени М.Ф.Ахундзаде состоялась презентация трехтомника профессора Ильхама Рагимли «Азербайджанская театральная энциклопедия».
Руководитель проекта - министр культуры и туризма Абульфас Гараев, координатор – заместитель министра Адалят Велиев, редактор - Заслуженный деятель культуры Атабаба Исмаилоглу. В состав редакционной коллегии входят известные специалисты в области науки и культуры.
Выступив на мероприятии, А.Гараев отметил, что книга подготовлена в соответствии с Государственной программой, утвержденной соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева «Азербайджанский театр в 2009-2019 годах». Доведя до внимания, что азербайджанскому площадному театру более двух тысяч лет, министр подчеркнул, что имеется много научных сведений об азербайджанском театре. Отметил, что книга, подготовленная на основе академических критериев, имеет большое значение для деятелей различных отраслей искусства и предназначена для широкого круга читателей.
На презентации вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейлирассказал об истории развития нашего национального театра. Было сказано, что в энциклопедии нашли свое отражение деятельность людей, долгое время занимающихся театральным делом, а также серьезные научно-исторические и теоретически-эстетические материалы.
Далее директор Национального музея азербайджанской литературы им. Низами Гянджеви НАНА, академик Рафаэль Гусейнов отметил, что энциклопедия станет достойным вкладом в 145-летний юбилей национального театра, который состоится в следующем году. Академик подчеркнул, что созданный в 1873 году национальный театр был развит и достиг до высоких вершин благодаря труду таких актеров как Аббас Мирза Шарифзаде, Гусейн Араблинский и др. Было сказано, что в книге представлена полная картина пути развития азербайджанского теара.
На мероприятии руководитель Центра Ататюрка в Азербайджане, академик Низами Джафаров отметил, что книга является результатом большого труда и плодом широких исследовательских работ автора.
В заключение профессор И.Рагимли выразил в своем выступлении признательность организаторам и участникам мероприятия.