Şəhidin xatirəsi təhsil aldığı liseydə yad edilib + Foto
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional şöbəsi tərəfindən Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseydə 2016-cı ilin aprel döyüşlərində şücaət göstərərək qəhrəmancasına şəhid olmuş, ölümündən sonra “ Azərbaycan bayrağı” ordeninə layiq görülmüş Mİ- 24 hərbi helikopterinin ekipaj üzvü, baş leytenant Əbu Bəkr İsmayılovun xatirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə liseyin kursantları, müəllim və komandir heyəti, həmçinin şəhidin ailə üzvləri II Fəxri xiyabanda Əbu Bəkr İsmayılovun xatirəsini yad edib, məzarı önünə əkil və tər çiçəklər düzüblər.
Mərasim Vətən uğrunda şəhid olanların xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Sonra Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbirdə çıxış edən C.Naxçivanski adına hərbi liseyin şəxsi heyətlə iş üzrə şöbə rəisinin müavini, mayor Natiq Rəhimov liseyin məzunlarının qəhrəmanlıq səhifələrindən danışıb, Əbu Bəkr İsmayılovun bu ənənənin layiqli davamçısı olduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, Vətənin ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların hər biri qəhrəmanlıq məktəbidir. Onların xatirəsini əbədiləşdirmək, ailələrinə arxa olmaq hamının vətəndaşlıq borcudur.
Daha sonra muzeyin Aran regional şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı çıxış edərək Dağlıq Qarabağ müharibəsinin müasir mərhələsindən, Ermənistanın işğalçı siyasətindən və xalqımızın şanlı qəhrəmanlıq səhifəsini yazan aprel döyüşlərindən söhbət açıb. Şəhidlərin xatirəsinə həsr olunan belə tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini qeyd edən Y.Bahadurqızı bildirib ki, Əbu Bəkrin aprel döyüşlərində misilsiz xidməti təkcə ailəsi üçün deyil, xalqımız üçün böyük qələbədir. Bu döyüşlərdə Əbu Bəkir kimi oğullar düşməni məhv edərək, öz qanları bahasına tarixi ərazilərimizə sahib çıxdılar. Belə qəhrəmanlarımızın xatirəsi xalqımızın yaddaşında əbədi yaşayacaq.
Daha sonra liseyin kimya müəllimi Flora Hüseynova şagirdi ilə bağlı xatirələrini bölüşüb.
Tədbirdə Xalq artisti Eldost Bayram, Milli Mədəniyətinin Təbliği İctimai Birliyinin Rəhbəri Jalə Cəfərova və başqaları çıxış edərək Əbubəkr İsmayılovun qısa, eyni zamanda, şərəfli həyatından, insani keyfiyyətlərindən bəhs ediblər.
Oğlu ilə qürur duyduğunu deyən şəhidin anası Rəna İsmayılova övladının vətənpərvərliyindən, mərdliyindən danışıb və tədbir təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib.
Tədbir çərçivəsində “Çaşıoğlu” nəşriyyatında çap olunan “Hay ver mənə, cənab leytenant” kitabının təqdimatı da olub.
Sonda lisey kitabxasının müdiri Zemfira İsmayılova, kitabxananın əməkdaşı Vahid Məhərrəmli və ədəbiyyat müəllimi Gülsəda Amanqızının rəhbərliyi ilə kursantların hazırldığı bədii proqram nümayiş etdirilib.

Память шехида почтена в лицее, в котором он получал образование + Фото
В Военном лицее им. Джамшида Нахчыванского Аранским региональным отделом Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви было проведено мероприятие, посвященное памяти члена экипажа военного вертолета МИ-24, старшего лейтенанта Абубакра Исмаилова, ставшего шехидом во время апрельских боев 2016 года и удостоенного после смерти Ордена «Флаг Азербайджана».
Вначале курсанты, учителя и командиры лицея, а также члены семьи шехида почтили память Абубакра Исмаилова в Аллее почетного захоранения, возложили венок и цветы перед его могилой.
Церемония началась с почтения памяти шехидов, отдавших жизнь во имя Родины, минутой молчания. Затем был исполнен Государственный гимн Азербайджана.
Выступив на мероприятии, заместитель заведующего Отделом по работе с личным составом военного лицея, майор Натиг Рагимов рассказал о героизме выпускников лицея и отметил, что Абубакр Исмаилов является достойным последователем этой традиции. Было подчеркнуто, что каждый из ставших шехидом за территориальную целостность своей страны является школой героизма. Увековечивание их памяти и поддержка их семей - гражданский долг каждого из нас.
Затем заведующая Аранским региональным отделом музея, доктор философии по филологии Ягут Бахадургызы рассказала о современном этапе Нагорно-Карабахской войны, агрессивной политике Армении и апрельских боях, ставших славной героической страницей отечественной истории. Отмечая важность проведения подобных мероприятий, посвященных памяти шехидов, Я.Бахадургызы отметила, что неоценимые заслуги Абубакра в апрельских боях - великая победа не только для его семьи, но и нашего народа. Уничтожая врага в ходе этих боев, сыны Азербайджана ценой собственной жизни добились сохранения целостности наших исторических земель. Память о них всегда будет жить в сердцах нашего народа.
Далее преподаватель химии лицея Флора Гусейнова поделилась своими воспоминаниями о своем ученике.
Народный артист Эльдост Байрам, глава Общественного объединения национального культурного наследия Жаля Джафарова и другие говорили о короткой, но славной жизни и человеческих качествах Абубакра Исмаилова.
Мать шехида Рена Исмаилова рассказала о патриотизме и мужестве своего сына и и выразила благодарность организаторам мероприятия.
В рамках мероприятия состоялась презентация книги «Отзовись, господин лейтенант», увидевшей свет в издательстве «Чашиоглу».
В заключение мероприятия была продемонстрирована программа, подготовленная курсантами под руководством руководителя библиотеки лицея Земфиры Исмаиловой, сотрудника библиотеки Вахида Магеррамли и преподавателя литературы Гульсады Амангызы.