Mart 05, 2018 | 16:26 / Yubileylər
Bu gün AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda görkəmli ədəbiyyatşünas alim, Əməkdar elm xadimi, akademik Feyzulla Qasımzadənin 120 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə iştirakçılar ədəbiyyatşünas alimin əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək F.Qasımzadənin Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığının təşəkkülündə və formalaşmasında yaxından iştirak etdiyini, onun tədqiqatları nəticəsində bir sıra ədəbi-tarixi faktların üzə çıxarılaraq sistemləşdirildiyini söyləyib. Bildirib ki, ensiklopedik biliyə malik olan alim əsas ədəbi-elmi marağını ilkin mənbələr, əlyazmalar, dövri mətbuat və arxiv materialları əsasında XIX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının öyrənilməsinə yönəltmişdi.
Akademik İ.Həbibbəyli ədəbiyyatşünas alimin M.F.Axundzadə, A.Bakıxanov, N.B.Vəzirov, S.Ə.Şirvani, İ.Qutqaşınlı, M.Ş.Vazeh və digərləri barəsində dəqiq məlumatlar toplayaraq, "M.F.Axundovun yaradıcılıq yolu", "N.B.Vəzirov", "Abbasqulu ağa Bakıxanov Qüdsi", "XIX əsr Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi oçerkləri" kimi unikal əsərlər ərsəyə gətirdiyini bildirib. Qeyd edib ki, F.Qasımzadə XIX əsr mərsiyə ədəbiyyatının tədqiq olunmayan nümayəndələri Raci, Qumri, Muqbil və digərlərinin də yaradıcılığını üzə çıxarmışdır.
AMEA-nın vitse-prezidenti görkəmli tədqiqatçının uzun illik elmi axtarışları nəticəsində "XIX əsr Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi" dərsliyini ərsəyə gətirdiyini və sözügedən əsərin bu gün də ali məktəblərdə tədris edildiyini diqqətə çatdırıb. Böyük ədəbiyyatşünaslar nəslinin yetişməsində görkəmli alimin müstəsna xidmətlərindən danışan İ.Həbibbəyli onun 30 elmlər doktoru və 120 elmlər namizədi yetişdirdiyini deyib.
Sonra çıxış edən Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov böyük ədəbiyyatşünas alimin həm də zəngin daxili mənəviyyata, yüksək insani keyfiyyətlərə malik olduğunu qeyd edib. O, F.Qasımzadənin ədəbi tənqid sahəsində də səmərəli fəaliyyət göstərdiyini, əsərlərində Azərbaycan ədəbiyyatının obyektiv təhlilini apardığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, XIX əsrə aid əlyazmalar üzərində işləyən F.Qasımzadə həmin dövr Azərbaycan ədəbiyyatının nümayəndələri ilə ünsiyyətdə olmuş şəxslərdən dinlədiyi məlumatlar əsasında ideologiyadan uzaq sanballı əsərlər ortaya çıxarıb.
R.Hüseynov bu gün F.Qasımzadə barəsində tədqiqatların aparıldığını, alimin kitablarının yenidən nəşr olunduğunu bildirib.
Konfransda Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universitetinin (ADPU) Filologiya fakültəsinin dekanı, professor Buludxan Xəlilov, AMEA-nın müxbir üzvü Təhsin Mütəllimov, Bakı Dövlət Universitetinin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının əməkdaşı, professor Yeganə İsmayılova və digərləri çıxış edərək F.Qasımzadənin Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin inkişafındakı xidmətlərindən danışıblar.
Tədbirdə, həmçinin Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor Zaman Əsgərlinin "Akademik Feyzulla Qasımzadənin həyatı və fəaliyyəti", həmin institutun şöbə müdiri, professor Tahirə Məmmədin "Akademik Feyzulla Qasımzadənin tədris-təşkilatçılıq sahəsində xidmətləri", institutun baş elmi işçisi, f.e.d. Məhəmmədəli Mustafayevin "Akademik Feyzulla Qasımzadənin ədəbiyyatşünaslıq görüşləri" və ADPU-nun kafedra müdiri, professor Himalay Qasımovun "Akademik Feyzulla Qasımzadə və müasirləri" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Sonda mərhum akademikin qızı, ADPU-nun Ədəbiyyatın tədrisi və metodikası kafedrasının əməkdaşı, f.ü.f.d. Nigar Qasımzadə ailəsi adından atasının xatirəsinə göstərilən ehtirama görə tədbirin təşkilatçıları və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

В НАНА отмечен 120-летний юбилей академика Фейзуллы Гасымзаде + Фото
Сегодня в Институте литературы им. Низами Гянджеви НАНА прошла научная конференция, посвященная 120-летию видного литературоведа, Заслуженного деятеля науки, академика Фейзуллы Гасымзаде.
Сначала участники ознакомились с выставкой трудов литературоведа.
На мероприятии вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли отметил, что Ф.Гасымзаде принимал непосредственное участие в формировании и развитии азербайджанского литературоведения, в результате его исследований был систематизирован ряд литературно-исторических фактов. Он добавил, что ученый, обладавший энциклопедическими знаниями, направлял основные литературные и научные интересы на изучение азербайджанской литературы XIX века на основе источников, рукописей, периодических изданий и архивных материалов.
Академик И.Габиббейли довел до сведения, что, накопив точную информацию о М.Ф.Ахундзаде, А.Бакиханове, Н.Б.Вазирове, С.А.Ширвани, И.Гутгашинлы, М.Ш.Вазехе и др., ученый создал такие уникальные труды, как «Творческий путь М.Ф.Ахундова», «Н.Б.Везиров», «Аббасгулу Ага Бакиханов Гудси», «Исторические очерки азербайджанской литературы XIX века». Он отметил, что Ф.Газымзаде раскрыл неисследованное творчество авторов элегий XIX века Раджи, Гумри, Мукбила и других.
Вице-президент НАНА отметил, что в результате многолетних научных исследований видного исследователя он написал учебник «История азербайджанской литературы XIX века», который сегодня используется в образовательном процессе в университетах. Говоря об исключительных заслугах видного ученого в воспитании поколения великих литературоведов, И.Габиббейли сообщил, что он подготовил 30 докторов наук и 120 докторов философии.
Директор Национального музея азербайджанской литературы, академик Рафаэль Гусейнов отметил, что великий литературовед также обладал высокими человеческими качествами и богатым внутренним миром. Он также отметил, что Ф.Гасымзаде занимался литературной критикой, в своих работах провел объективный анализ азербайджанской литературы. Он отметил, что, работавший над рукописями XIX века Ф.Гасымзаде на основе информации, полученной от лиц, общавшихся с представителями азербайджанской литературы, создал работы далекие от идеологии.
Р.Гусейнов отметил, что сегодня проводятся исследования, направленные на изучение творчества Ф.Газымзаде, а его книги переиздаются.
Декан филологического факультета Азербайджанского государственного педагогического университета (АГПУ), профессор Булудхан Халилов, член-корреспондент НАНА Тахсин Муталлимов, сотрудник кафедры истории азербайджанской литературы Бакинского государственного университета, профессор Егяна Исмаилова и другие рассказали о заслугах Ф.Гасымзаде в развитии истории азербайджанской литературы.
На мероприятии также были заслушаны доклады заведующего Отделом Института литературы, профессора Замана Аскерли «Жизнь и деятельность академика Фейзуллы Гасымзаде», заведующего отделом института, профессора Тахиры Мамеда «Заслуги академика Фейзуллы Гасымзаде в учебно-организационной сфере», старшего научного сотрудника, д.ф.н. Магомедали Мустафаева «Литературоведческие взгляды академика Фейзуллы Гасымзаде», заведующего кафедрой АГПУ, профессора Гималая Гасымова «Академик Фейзулла Гасымзаде и его современники».
В заключение дочь покойного академика, сотрудник кафедры преподавания и методики литературы АГПУ, доктор философии по филологии Нигяр Гасымзаде выразила благодарность организаторам и участникам мероприятия от имени своей семьи за уважение, проявленное к памяти ее отца.