"Azərbaycanda muğam elmi: reallıqlar və perspektivlər" mövzusunda elmi simpoziuma yekun vurulub + Foto
Mart 10, 2018 | 10:17 / Konfranslar, İclaslar
Martın 10-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında "Azərbaycanda muğam elmi: reallıqlar və perspektivlər" mövzusunda beynəlxalq elmi simpoziumun bağlanış mərasimi keçirilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada təşkil olunan tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Akademik bildirib ki, Heydər Əliyev Fondu, AMEA, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən "Muğam aləmi" V Beynəlxalq Muğam Festivalı çərçivəsində baş tutan simpoziumda Fransa, Kanada, Hollandiya, Serbiya, Macarıstan, Türkiyə, İran, Qazaxıstan və Özbəkistandan dəvət olunmuş xarici qonaqlar da iştirak ediblər. Natiq qeyd edib ki, martın 7-də öz işinə başlayan simpozium çərçivəsində Bakıda "Muğam Şərq lad sisteminin milli interpretasiyaları", "Muğam ifasının psixoloji təsir qüvvəsinin qaynaqları və musiqiterapiya", "Muğam – makam ifaçılıq ənənəsi multikultural dünyanın təmas nöqtəsi kimi", "Muğam yaradıcılığı elm və sənətin qovşağında", "Muğamın inkişaf yolları – tarix və müasirlik", Gəncədə isə "Azərbaycan muğamın konseptual mahiyyəti, dil və ritmik özəllikləri" mövzularında bölmələr təşkil olunub. Akademik İsa Həbibbəyli bölmələrdə muğam sənətinin tarixi inkişaf prosesi, formalaşması, janr xüsusiyyətləri və digər istiqamətlərdə müzakirələr aparıldığını diqqətə çatdırıb. O, simpoziuma təqdim olunan elmi məqalələrdən ibarət kitabın və muğamla bağlı çap olunmuş digər nəşrlərin əhəmiyyətindən danışıb. Akademik İsa Həbibbəyli "Muğam aləmi" V Beynəlxalq Muğam Festivalı çərçivəsində baş tutan simpoziumun öz məqsədinə çatdığını vurğulayıb.
Sonra simpoziumun bölmə rəhbərlərinin hesabatları dinlənilib. Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynovbildirib ki, "Muğam – makam ifaçılıq ənənəsi multikultural dünyanın təmas nöqtəsi kimi" mövzusundakı bölmə iclasında yerli və xarici mütəxəssislərin iştirakı ilə 9 məruzə dinlənilib. O, muğamşünaslığın mükəmməl bir elmə çevrildiyini qeyd edərək simpoziumun da onun nəticəsi olduğunu bildirib.
AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli bildirib ki, "Muğam Şərq lad sisteminin milli interpretasiyaları", "Muğam ifasının psixoloji təsir qüvvəsinin qaynaqları və musiqiterapiya" mövzusundakı bölmə iclasında məruzələr dinlənilib. Natiq bildirib ki, keçirilən simpozium muğam sənətinin, eyni zamanda milli mədəniyyətimizin inkişafına müsbət təsir edəcək. Akademik Teymur Kərimli toplantının yüksək səviyyədə keçdiyini qeyd edərək materialların elektron formatda internetdə yerləşdiriləcəyini söyləyib.
AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov "Muğam yaradıcılığı elm və sənətin qovşağında", "Muğamın inkişaf yolları – tarix və müasirlik" mövzusundakı bölmə iclasında dinlənilən məruzələrdən, onların əhəmiyyətindən danışaraq simpoziumun məqsədinə çatdığını vurğulayıb. Akademik Muxtar İmanov gələcəkdə Beynəlxalq Muğam Mərkəzi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində tədbirlər keçirməyi planlaşdırdıqlarını qeyd edib.
Sonda AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadənin Gəncə şəhərində keçirilən "Azərbaycan muğamın konseptual mahiyyəti, dil və ritmik özəllikləri" mövzusundakı bölmə iclası haqqında məlumatı da dinlənilib.
Sonra digər tədbir iştirakçıları çıxış edərək simpoziumun əhəmiyyətindən, əldə olunan nəticələrdən, gələcək əməkdaşlıq imkanlarından danışıblar.

Завершил работу международный научный симпозиум на тему «Наука мугама в Азербайджане: реалии и перспективы» + Фото
Мар 10, 2018 | 10:17 / Конференции, собрания
10 марта в Центральной научной библиотеке Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА) состоялась церемония закрытия международного научного симпозиума «Наука мугама в Азербайджане: реалии и перспективы».
На мероприятии вице-президент академии, академик Иса Габиббейлиотметил, что симпозиум прошел в рамках V Международного фестиваля мугама «Мир мугама», реализованного при совместной организации Фонда Гейдара Алиева, НАНА, Министерства культуры и туризма и Союза композиторов Азербайджана. Было доведено до внимания, что в симпозиуме приняли участие гости из Турции, Франции , Канады, Голландии, Сербии, Венгрии, Ирана, Казахстана и Узбекистана. Было отмечено, что в рамках симпозиума в Баку были организованы секционные заседания на темы «Национальные интерпретации ладовой системы Восточного мугама», «Источники психологического воздействия исполнения мугама и музыкальная терапия», «Исполнительская традиция мугама - макама как точка контакта мультикультурального мира», «Творчество мугама на стыке науки и искусства», «Пути развития мугама – история и современность», а в Гяндже – на тему «Концептуальная сущность, язык и ритмическое своеобразие азербайджанского мугама». И.Габиббейли подчеркнул, что в секциях состоялись широкие обсуждения по историческому процессу развития, формированию, жанровой специфики искусства мугама и др. Говоря о значимости книги, состоящей из представленных на симпозиум научных статей, а также других вышедших в свет изданий, связанных с мугамом, академик подчеркнул, что симпозиум, прошедший в рамках V Международного фестиваля мугама «Мир мугама», достиг своих целей.
Затем были заслушаны отчеты руководителей секций.
Директор Национального музея азербайджанской литературы НАНА, академик Рафаэль Гусейнов отметил, что на секционном заседании «Исполнительская традиция мугама - макама как точка контакта мультикультурального мира» с участием местных и иностранных специалистов были заслушаны девять докладов. Отметив, что мугамоведение превратилось в фундаментальную науку, Р.Гусейнов сказал, что симпозиум также является показателем этого.
Академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли довел до внимания, что в ходе секционных заседаний на темы «Национальные интерпретации ладовой системы Восточного мугама» и «Источники психологического воздействия исполнения мугама и музыкальная терапия» были заслушаны избранные доклады. Он выразил уверенность в том, что симпозиум окажет положительное влияние на развитие мугама, а также национальной культуры. Отметив, что мероприятие прошло на высоком уровне, Т.Керимли сообщил, что материалы будут размещены на интернет-ресурсах.
Директор Института фольклора НАНА, академик Мухтар Имановрассказал о докладах, выслушанных на секционных заседаниях на темы «Творчество мугама на стыке науки и искусства» и «Пути развития мугама – история и современность», а также их значимости.
Член-корреспондент НАНА Кенуль Буньядзаде проинформировала о прошедшем в городе Гянджа секционном заседании на тему «Концептуальная сущность, язык и ритмическое своеобразие азербайджанского мугама».
Другие выступившие рассказали о значимости симпозиума, достигнутых результатах, возможностях дальнейшего сотрудничества.
© Все права защищены. При использовании материалов веб-сайта ссылка на www..nizamimuseum.az обязательна.