Mart 15, 2018 | 10:35 / Konfranslar, İclaslar
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iclası açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ elmi tədqiqat proqramlarının respublika müsabiqəsinin nəticələri haqqında olub. Bildirilib ki, AMEA-da 2018-2020-ci illər üçün elmi tədqiqat proqramlarının işlənməsi, seçilməsi və maliyyələşdirilməsi məqsədilə respublika müsabiqəsi elan edilib. Qeyd olunub ki, müsabiqəyə təqdim olunan elmi tədqiqat proqramlarının AMEA-nın müvafiq elmi bölmələri tərəfindən ekspertizası təşkil edilərək Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim olunub.
İclasda tövsiyə olunan proqramların maliyyələşdirilməsi qərara alınıb.
Rəyasət Heyəti AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında sənədi də müzakirə edərək təsdiq edib. Alademik Akif Əlizadə bu ilin yanvarında hər iki qurum arasında beş il müddətinə Çərçivə Sazişi, Əməkdaşliq və Dissertasiya Maliyyələşdirilməsi haqqında Saziş imzalandığını xatırladıb. Qeyd edib ki, sözügedən sənədlərə əsasən Akademiya tərəfindən müəyyənləşdiriləcək elm sahələri üzrə doktorantların AMEA və Monpelye Universitetinin qeydiyyatından keçirələrək hər iki təşkilatdan elmi rəhbərlə təmin edilməsi planlaşdırılır. Akademik proqramda iştirak üçün hər il iki doktorantın AMEA və Monpelye Universitetinin alimlərindən ibarət komissiya tərəfindən seçiləcəyini deyib. Bildirib ki, doktorantlar təhsil müddətinin iki ilini Monpelye Universitetində və bir ilini AMEA-da tamamladıqdan sonra həm Azərbaycan, həm də Fransa tərəfindən PhD diplomlarına yiyələnmə haqqı qazanacaqlar.
İclasda mərhum akademiklər Vahab Əliyev və Əlisöhbət Sumbatzadənin 110, Cəlal Əliyev və Vahid Hacıyevin 90 illik yubileylərinin qeyd olunması, həyat və yaradıcılığına həsr olunan tədbirlərin keçirilməsi qərara alınıb. Rəyasət Heyəti Azərbaycan Respublikasında dövlət quruculuğu proseslərinin, azərbaycançılıq idieologiyasının uğurla həyata keçirilməsində bu gün də şərəflə və məsuliyyətlə xidmət edən AMEA-nın həqiqi üzvü Ramiz Mehdiyevin ictimai elmlərin inkişafındakı fəaliyyətini nəzərə alaraq və anadan olmasının 80 illiyi ilə əlaqədar AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilməsi, alimin yubileyinə həsr olunan elmi sessiyanın keçirilməsi barədə qərar verib. Bundan əlavə, AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar, Genetik Ehtiyatlar, Geologiya və Geofizika institutlarının strukturunda qismən dəyişiklik edilib. Digər qərarla AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun İnformasiya və tərcümə şöbəsi yaradılıb.

On March 14, the next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held.
Academician Akif Alizadeh, President of National Academy of Sciences of Azerbaijan, opened the meeting and familiarized the participants with the issues on the agenda.
The next issue on the agenda was the results of the republican competition of scientific research programs. It was noted that ANAS has announced the republican competition for the development, selection and financing of scientific research programs for 2018-2020. Scientific researches submitted to the competition were arranged by relevant scientific divisions of ANAS and submitted to the Presidium for discussion.
It was decided to finance the programs recommended at the meeting.
The Presidium also approved the document on cooperation between ANAS and Monpelye University in France.
In January of this year, Framework Agreement, Cooperation and Financing Dissertation Agreement was signed between the two organizations for five years. According to the mentioned documents, PhDs in the fields of science will be determined by the Academy, and it is planned to provide scientific guidance from both institutions by registering the ANAS and Monpelye University. Each year, two doctors will be selected by a commission of academics from ANAS and Monpelye University to attend the academic program, academician Akif Alizadeh lined out.
It was decided to celebrate the of late academicians Vahab Aliyev’s  and Alisohbat Sumbatzade’s 110, Jalal Aliyev and Vahid Hajiyev's 90th anniversaries. The Presidium decided award Acting member of ANAS Ramiz Mehdiyev taking into account the activity of the in the development of social sciences, who today serves the honor and responsibility of the successful implementation of the processes of state building in the Republic of Azerbaijan, with the Honorary Decree of ANAS.
At the end, the personnel issues were discussed. Ph.D. in Biology Mehraj Abbasov has been appointed Scientific Secretary of the Institute for Genetic Resources, PhD in Philology Oruj Aliyev, Deputy Director for Scientific Affairs of the Folklore Institute, Ph.D. in Philology Elchin Abbasov Scientific Secretary of the Institute.