“Risalə” elmi araşdırmalar toplusunun on ikinci və on üçüncü nömrələrinin təqdimatı olub + Foto
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “Risalə” elmi araşdırmalar toplusunun doktorant və dissertantlarının əsərlərindən ibarət nəşrinin növbəti on ikinci və on üçüncü nömrələrinin təqdimatı olub.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov humanitar elmlərin tədqiqi üzrə dəyərli mənbələrdən hesab olunan “Risalə” toplusunun beynəlxalq standart seriya nömrəsi ilə çap olunması və Amerikanın “EBSCO” beynəlxalq elektron məlumat bazasına daxil edilməsi haqqında məlumat verib. “Risalə” elmi məqalələr toplusunun beynəlxalq statusunun artdığını söyləyib.
Bildirilib ki, muzeyin “Şərq”, “Xəzinə”, “Qaynaq”, “Məclis” və “Risalə” kimi daimi nəşrləri var.“Risalə”nin əsas məqsədlərindən biri də gənc alimlərin ən müxtəlif elmi mövzulara dair əsərlərinin elmi ictimaiyyətə çatdırılmasına imkan yaratmaqdır. Toplunun təqdim edilən nömrələrində R.Hüseynovun elmi rəhbəri olduğu gənc alimlərin məqalələri yer alıb. Vurğulanıb ki, məqalə müəllifləri sırasında elmlər və fəlsəfə doktorları ilə yanaşı, dissertasiya müdafiəsinə hazırlaşan cavan tədqiqatçılar da var. Bu araşdırmaçılar klassik və müasir Azərbaycan ədəbiyyatının bir sıra aktual və az öyrənilmiş problemlərinə yeni baxış bucağından yanaşırlar.
R.Hüseynov diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan, eləcə də Yaxın və Orta Şərq xalqları ədəbiyyatının müxtəlif mövzu və məsələlərinə dair tədqiqatların yer aldığı mötəbər elmi mənbələrdən biri sayılan “Risalə” elmi araşdırmalar toplusunun ildə iki nömrəsi çap olunur. Toplunun birinci nömrəsində muzeyin əməkdaşlarının elmi tədqiqatları, ikinci nömrədə isə akademikin özünün elmi rəhbəri olduğu doktorant və dissertantların məqalələri nəşr olunub.
Sonra akademik R.Hüseynov doktorant və dissertantlarla tədqiqat mövzuları ətrafında müzakirələr aparıb, onlara tövsiyələrini verib.
Sonda gənc alimlərə “Risalə” elmi araşdırmalar toplusunun on ikinci və on üçüncü nömrələri təqdim edilib.

Presentation of the twelfth and thirteenth numbers of the collection of scientific works "Risale" + Photo Mar 23, 2018 | 10:23 / New publications
The next eleventh and thirteenth numbers of the works of doctoral and dissertant works of the collection "Risale" have been presented at the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi.
Director of the museum, academician Rafael Huseynov informed about the publication of the Risale collection, which is considered to be a valuable source of research on humanitarian sciences, with the international standard serial number and the introduction of American EBSCO into the international electronic database.
R.Huseynov noted that "Risale" scientific research collection, which is one of the authoritative scientific sources in Azerbaijan, as well as research on various subjects and issues of the Middle East and Middle East literature, is published annually. The first issue of the collection is published in the scientific researches of the museum staff, and the second issue is published by the doctoral and dissertant's articles, which are the academic head of the academy.
Then, academician R.Huseynov held discussions with the doctoral and dissertation researchers and gave them recommendations.
At the end, young scientists were presented the twelfth and thirteenth numbers of the collection "Risale".