Kürdəmirdə Aprel şəhidlərinin xatirəsi anılıb + Foto
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional şöbəsi tərəfindən Kürdəmir rayonunun Sor-sor kənd orta məktəbində 2016-cı ilin Aprel döyüşlərində qəhrəmancasına şəhid olmuş gənclərin xatirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbir Dövlət himninin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü, müstəqilliyi uğrunda şəhid olanların xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
İctimaiyyətin çoxsaylı nümayəndələrinin qatıldıqları tədbirdə muzeyin Aran regional şöbəsinin rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı çıxış edərək Aprel şəhidlərinin igidliyini tarixi qəhrəmanlıq adlandırıb. Bildirib ki, Ali Baş Komandanımızın da dəfələrlə dediyi kimi, Aprel döyüşləri dövlətimizin və ordumuzun gücünü, xalqımızın birliyini, həmrəyliyini və vətənpərvərliyini nümayiş etdirdi. Bu qələbə igid əsgərlərimizin işğal olunan torpaqlarımızın azad edilməsinə tam hazır olduğunu bir daha sübut edir.
Y.Bahadurqızı ölkəmizdə, o cümlədən Kürdəmirdə şəhidlərin xatirəsinin əziz tutulduğunu və gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsində hər bir şəhidin qəhrəmanlığının nümunə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə baş leytenant, ölümündən sonra "Azərbaycan bayrağı ordeni" ilə təltif olunmuş Mİ-24 Hərbi helikopterinin ekipaj üzvü Əbu Bəkr İsmayılovun və milli ordumuzun kəşviyyatçısı, gizir, ölümündən sonra "Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə" 3-cü dərəcəli medalı ilə təltif olunmuş Tural Qurbanovun qısa, eyni zamanda, şərəfli həyatından, döyüş şücaətindən söhbət açılıb, onların xatirələrinə həsr olunan şeirlər səsləndirilib.
Sonda hər iki şəhidin anası - Rəna İsmayılova və Solmaz Qurbanova çıxış edədək, övladlarının vətənpərvərliyindən, mərdliyindən danışıb və tədbir təşkilatçılarına təşəkkürlərini bildiriblər.

Aran regional division of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi has hosted an event dedicated to the memory of martyrs of April 2016 at Sor-Sor village secondary school in Kurdamir region.
The event started with a minute of silence in memory of those who died for the sake of territorial integrity and independence of our country.
Speaking at the event, the head of the Aran regional branch of the museum, philological philosopher Yagut Bahadurgizi said that the April war has repeatedly demonstrated the power of our state and our army, the unity, solidarity and patriotism of our people. This victory once again proves that our brave soldiers are ready for the liberation of our occupied lands.
The event comemorated Tural Gurbanov, a lieutenant, a crew member of the Mi-24 Military helicopter, who was awarded the "Azerbaijan Flag Order" after his death, and Abu Bakr Ismayilov, a national war veteran and secretary, was awarded with a 3rd degree medal "For Distinction in Military Service" at the same time, talked about honorable life, warlike prowess, poems dedicated to their memories.
At the end, mothers Rana Ismayilova and Solmaz Gurbanova talked about their patriotism, courage of the martyrs.