Kürdəmirdə Aprel şəhidlərinin xatirəsi anılıb + Foto
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional şöbəsi tərəfindən Kürdəmir rayonunun Sor-sor kənd orta məktəbində 2016-cı ilin Aprel döyüşlərində qəhrəmancasına şəhid olmuş gənclərin xatirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbir Dövlət himninin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü, müstəqilliyi uğrunda şəhid olanların xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
İctimaiyyətin çoxsaylı nümayəndələrinin qatıldıqları tədbirdə muzeyin Aran regional şöbəsinin rəhbəri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı çıxış edərək Aprel şəhidlərinin igidliyini tarixi qəhrəmanlıq adlandırıb. Bildirib ki, Ali Baş Komandanımızın da dəfələrlə dediyi kimi, Aprel döyüşləri dövlətimizin və ordumuzun gücünü, xalqımızın birliyini, həmrəyliyini və vətənpərvərliyini nümayiş etdirdi. Bu qələbə igid əsgərlərimizin işğal olunan torpaqlarımızın azad edilməsinə tam hazır olduğunu bir daha sübut edir.
Y.Bahadurqızı ölkəmizdə, o cümlədən Kürdəmirdə şəhidlərin xatirəsinin əziz tutulduğunu və gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsində hər bir şəhidin qəhrəmanlığının nümunə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə baş leytenant, ölümündən sonra "Azərbaycan bayrağı ordeni" ilə təltif olunmuş Mİ-24 Hərbi helikopterinin ekipaj üzvü Əbu Bəkr İsmayılovun və milli ordumuzun kəşviyyatçısı, gizir, ölümündən sonra "Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə" 3-cü dərəcəli medalı ilə təltif olunmuş Tural Qurbanovun qısa, eyni zamanda, şərəfli həyatından, döyüş şücaətindən söhbət açılıb, onların xatirələrinə həsr olunan şeirlər səsləndirilib.
Sonda hər iki şəhidin anası - Rəna İsmayılova və Solmaz Qurbanova çıxış edədək, övladlarının vətənpərvərliyindən, mərdliyindən danışıb və tədbir təşkilatçılarına təşəkkürlərini bildiriblər.

В Кюрдамире почтена память шехидов, павших во время Апрельских боев + Фото
Аранским региональным отделом Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви в средней школе села Сор-сор Кюрдамирского района было организовано мероприятие, посвященное памяти шехидов, павших во время боев в апреле 2016 года.
Мероприятие началось с Государственного гимна Азербайджанской Республики и минуты молчания в память о погибших во имя территориальной целостности и независимости нашей страны.
В мероприятии, в котором приняли участие многочисленные представители общественности, заведующая Аранским региональным отделом музея, доктор философии по филологии Ягут Бахадургызывысоко оценила героизм шехидов, отдавших жизнь за Родину во время Апрельских боев. Как неоднократно отмечал наш Верховный главнокомандующий, Апрельские бои продемонстрировали силу нашего государства и армии, единство, солидарность и патриотизм нашего народа. Эта победа доказала, что наши солдаты готовы к освобождению оккупированных земель.
Я.Бахадургызы подчеркнула, что героизм шехидов играет важную роль в воспитании молодого поколения в патриотическом духе.
На мероприятии была дана информация о почетной жизни и воинской доблести старшего лейтенанта, члена экипажа военного вертолета Ми-24 Абу Бекре Исмаилове, удостоенного после смерти Ордена «Флаг Азербайджана», и разведчика Национальной армии, гизиря Турала Гурбанова, удостоенного после смерти Медали 3-й степени «За отличие в военной службе». Далее были заслушаны стихотворения, посвященные памяти шехидов.
В заключение матери обоих шехидов Рена Исмаилова и Солмаз Гурбанова рассказали о патриотизме и мужестве своих детей и выразили благодарность организаторам мероприятия.