İki alim "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı"na layiq görülüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin aprelin 5-də keçirilmiş iclasında "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı" müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə müsabiqədə iştirak etmək üçün namizədliyi irəli sürülmüş alimlər haqqında təqdimatların müvafiq sənədlərlə birlikdə Ekspert Komissiyasına təqdim olunduğunu və Qızıl medala layiq görülən namizədlərin seçilərək onlar haqqında rəylərin Rəyasət Heyətinə təqdim edildiyini bildirib.
Müsabiqənin nəticələrinə görə neft və qaz kondensant yataqlarının kəşfi və işlənilməsi sahəsində elmi konsepsiyanın hazırlanmasına görə akademik Xoşbəxt Yusifzadə və qeyri-xətti plazma nəzəriyyəsi, idarəolunan termonüvə sintezi və kosmik fizika sahəsində elmi konsepsiyanın işlənilməsinə görə Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Roald Saqdeyev "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı"na layiq görülüblər.
Rəyasət Heyəti adları çəkilən alimlərin medalla təltif olunması və hər birinə 10 min manat məbləğində pul mükafatının verilməsi barədə qərar qəbul edib.

Двое ученых удостоены «Золотой медали имени Низами Гянджеви»
На заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 5 апреля, были обнародованы результаты конкурса на получение «Золотой медали Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви».
В своем выступлении президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что представления об ученых, чья кандидатура была выдвинута для участия на конкурсе, и соответствующие документы были представлены Экспертной комиссии. После отбора кандидатов на получение золотой медали соответствующие отзывы были представлены Президиуму.
По результатам конкурса, «Золотой медали имени Низами Гянджеви» были удостоены академик Хошбахт Юсифзаде – за разработку научной концепции в области обнаружения и эксплуатации нефтяных и газоконденсатных месторождений, и действительный член Российской академии наук Роальд Сагдеев – за разработку научной концепции в сфере теории нелинейной плазмы, управляемого термоядерного синтеза и космической физики.
Президиум принял постановление о награждении вышеназванных ученых медалью и вручении каждому из них денежной премии в размере 10 тысяч манатов.