Apr 05, 2018 | 18:24 / Konfranslar, İclaslar
İlk olaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdə yer alan məsələlər haqqında məlumat verib.
Tədbirdə AMEA ilə Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu (BNTİ) arasında bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində həyata keçirilən işlərin vəziyyəti müzakirəyə çıxarılıb. AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevbildirib ki, hazırda BNTİ-də Azərbaycandan 19 mütəxəssis çalışır. Natiq BNTİ-yə səfər çərçivəsində monitorinq keçirildiyini, azərbaycanlı əməkdaşların hesabatlarının dinlənildiyini söyləyib. Alimlərin fəaliyyətinin qənaətbəxş hesab olunduğunu deyən natiq əməkdaşlığın səmərəli davamı üçün bir sıra zəruri tədbirləri diqqətə çatdırıb.
Rəyasət Heyəti qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA ilə BNTİ arasında bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində həyata keçirilən işlərin vəziyyətinin qənaətbəxş hesab edilməsini qərara alıb. Həmçinin Azərbaycan Respublikası hökumətinin BNTİ-dəki Səlahiyyətli Nümayəndəsi, AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədova müvafiq tapşırıqlar verilib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AMEA-nın 2017-ci ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat məcmuəsi ilə bağlı olub. AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, AMEA üzvlərinin, elmi bölmə və müəssisələrin, Rəyasət Heyəti aparatının idarə və şöbələrinin, müvafiq nazirliklərin elmi müəssisələrinin təqdim etdikləri materiallar əsasında hesabat məcmuəsinin layihəsi hazırlanıb. Hesabatda AMEA-da, eləcə də respublikanın digər elm və təhsil müəssisələrində 2017-ci ildə aparılmış fundamental və tətbiqi tədqiqatların mühüm nəticələri, Rəyasət Heyətinin elmi-təşkilati fəaliyyəti, akademiyanın fəaliyyətinin digər göstəriciləri yer alıb. Rəyasət Heyəti AMEA-nın 2017-ci ildəki fəaliyyəti haqqında hesabatın bəyənilməsi və AMEA-nın Ümumi yığıncağının müzakirəsinə təqdim olunması haqqında qərar qəbul edib.
Rəyasət Heyəti akademik Heydər Hüseynovun 110 illik, AMEA-nın müxbir üzvü Qaraş Mədətovun isə 90 illik yubileylərinin qeyd olunmasını qərara alıb, məsələlərlə bağlı müvafiq tapşırıqlar verib.
Sonda kadr məsələsinə baxılıb. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə tarix üzrə elmlər doktoru, professor Maisə Rəhimova Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təsdiq olunub.

On April 5, the next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held.
Academician Akif Alizadeh, president of ANAS, informed about the agenda.
At the event, the status of the work carried out within the framework of the Cooperation agreement signed between ANAS and the United Nuclear Research Institute (UNRI) discussed. Academician Ibrahim Guliyev, vice-president of ANAS, said that currently 19 specialists from Azerbaijan work at UNRI.
Presidium decided to consider the status of the works carried out within the framework of the cooperation agreement signed between ANAS and UNRI. The relevant instructions were also given to the authorized representative of the Government of the Republic of Azerbaijan at the UNRI, academician-secretary of the Department of Physical-Mathematical and Technical Sciences of ANAS, academician Nazim Mammadov.
The next issue on the agenda was on the activities of ANAS in 2017. Academician Rasim Alguliev, academician secretary of ANAS, said that a draft report was prepared on the basis of the materials presented by the members of ANAS, scientific departments and enterprises, scientific institutions of relevant ministries. The report contains important findings of fundamental and applied research carried out in the ANAS, as well as other science and education institutions in the country in 2017, scientific and organizational activities of the Presidium and other indicators of the academy's activity. Presidium made a decision to approve the report on activity of ANAS for 2017 and submit it to the General Assembly of ANAS.
Presidium decided to celebrate academician Heydar Huseynov’s 110th and correspondent member of ANAS Garash Madatov’s 90th anniversaries.
At the end, personnel issue was discussed. By the decision of the Presidium, Doctor of Sciences, Professor Maisa Rahimova has been appointed Director of the Institute of Archeology and Ethnography.