"Müstəqil Azərbaycan: reallıqlar və perspektivlər" mövzusunda elmi sessiya keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr edilən "Müstəqil Azərbaycan: reallıqlar və perspektivlər" mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadəümummili lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən danışıb. Akademik bildirib ki, müstəqil Azərbaycanın banisi olan Heydər Əliyev tarixin çətin vaxtlarında hakimiyyətə gələrək böyük xidmətlər göstərib, xalqı parçalanmaqdan xilas edib. Ulu öndər ölkəmizə rəhbərlik etdiyi vaxtda Azərbaycanın inkişafı və dünyada tanıdılması istiqamətində mühüm addımlar atıb.
Ulu öndər Heydər Əliyevin elmimizin inkişafındakı xidmətlərini xatırladan akademik vurğulayıb ki, ümummilli lider AMEA-nın işinin daim gücləndirilməsi və zənginləşdirilməsinə xüsusi diqqət yetirib. Akademiyanın rəhbəri bildirib ki, ümummilli liderin əsasını qoyduğu siyasət bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirilir və Azərbaycan inamla işıqlı gələcəyə addımlayır. Prezident seçkilərində İlham Əliyevə böyük etimad göstərilməsi dövlət başçısının xalqla həmrəyliyinin bariz nümunəsidir.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli "Heydər Əliyev: zaman və müasirlik" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. İ.Həbibbəyli bildirib ki, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev XX əsrin ikinci yarısından etibarən bütün dünyanın diqqətini cəlb etmiş qüdrətli şəxsiyyətdir. Ulu öndər Heydər Əliyev yeni Azərbaycanın böyük yaradıcısı və qurucusu, xilaskar və müdrik rəhbəridir. Akademik vurğulayıb ki, xalqımız ümummilli lider Heydər Əliyevin 95 illik yubileyini ölkəmizin məsuliyyətli və şərəfli tarixinin böyük hadisəsi kimi qeyd edir.
AMEA-nın vitse-prezidenti qeyd edib ki, hazırda ölkəmizdə ulu öndər Heydər Əliyevin böyük ideyaları ardıcıllıqla və dönmədən, uğurla həyata keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev müstəqil Azərbaycanı yaradıcılıqla, yeni epoxanın reallıqlarına uyğun şəkildə böyük sürətlə inkişaf etdirərək yeni sabahlara doğru aparır.
Tədbirdə millət vəkili, iqtisad üzrə elmlər doktoru, professor Şəmsəddin Hacıyevin “İqtisadi inkişafın Azərbaycan modeli: Heydər Əliyevdən İlham Əliyevə” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Müstəqillik dövründə Azərbaycanın keçdiyi iqtisadi inkişaf yolunu tutarlı arqumentlərlə təhlil edən Ş.Hacıyev bildirib ki, Azərbaycanın iqtisadi inkişaf modeli ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ölkəmizin bu iqtisadi uğurlarını Prezident İlham Əliyev yüksələn xətlə davam etdirir. Azərbaycanda dayanıqlı, davamlı inkişafın formalaşmasından danışan professor iqtisadi inkişaf yolu, aparılan siyasət və onun nəticələri barədə ətraflı məlumat verib.
Sonra Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə “Təsviri sənətdə Heydər Əliyevin obrazı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Ə.Salamzadə bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin təsviri və dekorativ-tətbiqi sənətlərin bütün növlərində yaddaqalan surətləri yaradılıb. Yağlı və sulu boya, karandaşla işlənmiş, parlaq, rəngarəng xalça ilmələri vasitəsilə təcəssüm etdirilmiş obrazlar silsiləsi müasir incəsənətin ən dəyərli nümunələrindən hesab olunur.
AMEA-nın müxbir üzvü vurğulayıb ki, rəngkarlıq və qrafikada olduğu kimi, heykəltəraşlıqda da ümummilli lider Heydər Əliyevin yüksək dinamikliyi ilə seçilən, ifadəli üz cizgilərinə malik möhtəşəm heykəlləri yaradılıb. Bu heykəllər həm Azərbaycan, həm də dünya incəsənətində özünəməxsus yer tutur.
Ə.Salamzadə qeyd edib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin obrazı dekorativ-tətbiqi sənətdə də öz əksini tapıb. Natiq bu sahədə əsas yeri xalçaçılığın tutduğunu vurğulayıb: “Son illər üzərində Heydər Əliyevin təsvirləri olan bir-birindən gözəl, rəngarəng xalçalar toxunulub. Bundan başqa, ulu öndərin daş, çaylaq daşı, ağac və digər materiallar üzərində oyma və yonma üsulu ilə hazırlanmış təsvirlərinə də rast gəlinir. Eləcə də, onun zərgərlik, misgərlik sahələrində, basma və başqa üsullarla yaradılmış surətlərinə də təsadüf olunur”.

Состоялась научная сессия «Современный Азербайджан: реалии и перспективы»
4 мая в Национальной академии наук Азербайджана состоялась научная сессия «Современный Азербайджан: реалии и перспективы», посвященная 95-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о жизни и деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева. Руководитель НАНА отметил, что, придя к власти в сложный период истории, основатель современного Азербайджана Гейдар Алиев сделал очень многое для своего народа, спас его от раскола. Академик добавил, что в годы руководства страной великий лидер осуществил важные мероприятия, нацеленные на развитие Азербайджана и его узнавание в мире.
Напомнив о заслугах Гейдара Алиева в развитии отечественной науки, академик Акиф Ализаде подчеркнул, что общенациональный лидер всегда оказывал особое внимание постоянному расширению деятельности Национальной академии наук Азербайджана. Президент НАНА отметил, что политика, заложенная Общенациональным лидером, сегодня достойно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым, Азербайджан уверенно шагает к светлому будущему, а большое доверие, которое было оказано Ильхаму Алиеву на президентский выборах, является наглядным примером солидарности главы государства и народа.
Затем с докладом «Гейдар Алиев: время и современность» выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Он отметил, что видный государственный деятель Гейдар Алиев является могущественной личностью, со второй половины ХХ века он привлек к себе внимание всего мира. Великий лидер Гейдар Алиев является основателем и строителем нового Азербайджана, спасителем и мудрым руководителем. Академик подчеркнул, что наш народ отмечает 95-летний юбилей общенационального лидера Гейдара Алиева как большое событие в славной истории развития страны.
Вице-президент НАНА сообщил, что в настоящее время великие идеи общенационального лидера Гейдара Алиева последовательно, неуклонно и успешно претворяются в жизнь. Он отметил, что в соответствии с реалиями новой эпохи Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ведет независимый Азербайджан к новым свершениям.
На мероприятии был заслушан доклад депутата Милли Меджлиса, доктора экономических наук, профессора Шамсаддина Гаджиева «Азербайджанская модель экономического развития: от Гейдара Алиева к Ильхаму Алиеву».
Проанализировав путь экономического развития, пройденный Азербайджаном в период независимости, Ш.Гаджиев привел весомые аргументы и отметил, что модель экономического развития Азербайджана связана с именем великого лидера Гейдара Алиева. Эти экономические успехи страны продолжает Президент Ильхам Алиев. Говоря об устойчивом, продолжительном развитии Азербайджана, профессор подробно рассказал о пройденном пути, проводимой политике и ее результатах.
Затем с докладом «Образ Гейдара Алиева в изобразительном искусстве» выступил директор Института архитектуры и искусств, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде. Он сообщил, что во всех видах изобразительного и декоративно-прикладного искусства созданы запоминающиеся портреты общенационального лидера Гейдара Алиева. Цикл образов, выполненный масляными и водяными красками, карандашом, блестящими и красочными петлями, считается одним из ценных образцов современного искусства.
Член-корреспондент НАНА подчеркнул, что как в живописи и графике, так и в скульптуре созданы великолепные произведения, отличающиеся высокой динамичностью и выразительно передающие черты лица общенационального лидера. Эти скульптуры занимают особое место как в отечественном, так и мировом искусстве.
Э.Саламзаде отметил, что образ великого лидера Гейдара Алиева нашел свое отражение и в декоративно-прикладном искусстве. Оратор подчеркнул, что в данной сфере основное место занимает ковроткачество: «В последние годы созданы прекрасные, красочные ковры, на которых изображен портрет Гейдара Алиева. Помимо этого, встречаются изображения общенационального лидера на камне, гальке, дереве и прочих материалах, выполненные методом резьбы и высекания. Также можно увидеть его портреты на ювелирных и медных изделиях, которые выполнены методом штамповки и т.д.».