Nizami Muzeyində ümummilli lider Heydər Əliyevin 95-ci ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib + Foto
May 08, 2018 | 15:27 / Konfranslar, İclaslar
Müasir müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, dövlətçilik tariximizdə əbədiyaşar izlər müəllifi ulu öndər Heydər Əliyev mədəni-tarixi irs ilə yanaşı, elmin, ədəbiyyatın, mədəniyyətin, müasir gəncliyin, təhsilin də böyük hamisi və təəssübkeşi idi.
Bu fikirlər AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunan elmi sessiyada səslənib. Tədbir Ədəbiyyat Muzeyi və “Aytam” Uşaqların Mədəni Maarifləndirilməsi İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov “Həmişə bizimlə qalan qurucu” mövzusunda məruzəsində Ulu Öndərin Azərbaycanın müstəqilliyi, rifahı uğrundakı müstəsna xidmətlərindən söz açıb, gənc nəslin azərbaycançılıq təfəkkürü ilə inkişafında dahi şəxsiyyətin danılmaz rolunu xüsusi vurğulayıb.
Bildirilib ki, qüdrətli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyev xalqın təkidli tələbi ilə böyük siyasətə Azərbaycanın yenidən bərpa olunan müstəqilliyinin o dövründə qayıtdı ki, XX əsrin əvvəllərində olduğu kimi həmin istiqlal yenə süquta uğraya bilərdi. Azərbaycanın çox çətin və təlatümlü bir dövründə Ümummilli Liderin üzərinə böyük və məsuliyyətli missiya düşürdü. Bu dahi rəhbərin siyasi zəkası və sarsılmaz qətiyyəti sayəsində ölkəmiz parçalanmaqdan, xaosdan, vətəndaş müharibəsindən qurtuldu, müasir Azərbaycan dövlətinin memarı olan bu misilsiz şəxsiyyət dövlətimizin iqtisadiyyatını dirçəltdi. Ulu Öndər XX əsrdə Azərbaycanın müstəqilliyini yenidən bərpa etdi, qorudu və möhkəmləndirdi. Azərbaycanın dövlətçilik tarixində və ölkəmizin müstəqilliyinin yenidən bərpa olunmasında Ulu Öndərin böyük tarixi xidmətləri olub. Müasir, güclü, tərəqqi edən Azərbaycan dövləti ulu öndər Heydər Əliyevin ömrünün mənası, şah əsəridir.
Diqqətə çatdırılıb ki, dahi və uzaqgörən rəhbər Heydər Əliyev Azərbaycanın müstəqilliyini, istiqlalını XX əsrin sonlarının çox ağır, sınaqlı mübarizəli yollarından uğurla keçirərək XXI əsrə çatdırıb. Ümummilli Lider təkcə istiqlalımızı möhkəmləndirməyib, yalnız onun dönməzliyini, sarsılmazlığını təmin etməyib, həm də müasir Azərbaycan dövlətinin bünövrəsini, təməlini, dayaq sütunlarını yaradıb. Ulu Öndərin bütün sahələrdə uğurlu siyasəti hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən böyük əzmkarlıqla davam etdirilir.
R.Hüseynov Azərbaycan elminin, mədəniyyətinin, ədəbiyyatının inkişafında və dünyada tanıdılmasında Ulu Öndərin böyük rolundan söz açıb, dahi rəhbərin xalqımızın mənəvi sərvətlərinin qorunması və təbliği sahəsindəki müstəsna xidmətlərini xüsusi qeyd edib. Bildirilib ki, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev ədəbiyyata, mədəniyyətə, incəsənətə bağlı insan olub və hər zaman Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinə xüsusi qayğı ilə yanaşıb.
Akademik R.Hüseynov ümummilli lider Heydər Əliyevin ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Azərbaycana yenidən qayıdışından sonra ilk ziyarət etdiyi yerlərdən birinin Ədəbiyyat Muzeyi olduğunu söyləyib.
Ulu Öndərin hər zaman elm, mədəniyyət xadimlərinə, şair və yazıçılara, ziyalılara böyük qayğı ilə yanaşdığını deyən akademik bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin diqqəti və qətiyyəti sayəsində Hüseyn Cavidin nəşi uzaq Sibirdən doğma Azərbaycana gətirilərək doğulduğu Naxçıvan torpağında dəfn edilib.
Sonra Bakının 45, 212 nömrəli orta məktəblərinin, Xan Şuşinski adına musiqi məktəbinin və Respublika Uşaq Gənclər İnkişaf Mərkəzinin şagirdləri şeir və mahnılar ifa ediblər.

В Музее Низами состоялось мероприятие, посвященное 95-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева + Фото
Мая 08, 2018 | 15:27 / Конференции, собрания
Архитектор и основатель современного независимого Азербайджана, великий лидер Гейдар Алиев, оставивший глубокий след в истории нашей государственности, также являлся большим покровителем культурно-исторического наследия, поклонником науки, литературы, культуры, современной молодежи и образования.
Эти слова прозвучали на научной сессии, состоявшейся в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви и посвященной 95-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Мероприятие состоялось при совместной организационной поддержке Музея литературы и Общественного объединения культурного просвещения детей «Айтам».
Директор музея, академик Рафаэль Гусейнов в своем докладе «Созидатель, который всегда будет жить в наших сердцах» рассказал о неценимых заслугах великого лидера во имя независимости и благосостояния Азербайджана и подчеркнул неоспоримую роль гениальной личности в воспитании молодого азербайджанского поколения в духе патриотизма.
Было отмечено, что видный политический и государственный деятель Гейдар Алиев вернулся к власти по настойчивому требованию народа в такой период, когда Азербайджану грозила потеря восстановленной независимости. В этот тяжелый для нашей страны период перед великим лидером Гейдаром Алиевым стояла большая и ответственная миссия. В результате мудрой и дальновидной политики гениального руководителя Азербайджан был спасен от раздробления, хаоса, гражданской войны, а экономика страны была вновь возрождена.
В XX веке великий лидер добился восстановления, сохранения и укрепления независимости Азербайджана. Общенациональному лидеру также принадлежали важные заслуги в истории государственности Азербайджана и восстановлении независимости. Современное, мощное, прогрессивное азербайджанское государство является шедевром жизни великого лидера Гейдара Алиева.
Было доведено до внимания, что благодаря гениальному и дальновидному лидеру Гейдару Алиеву Азербайджану удалось сохранить независимость до 21-го века, несмотря на трудности и препятствия, с которыми он сталкивался на пути своего развития. Таким образом, общенациональный лидер Гейдар Алиев заложил крепкую основу современного Азербайджанского государства. В настоящее время успешная политика великого лидера с большой настойчивостью продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.
Р.Гусейнов рассказал о большой роли великого лидера в развитии и продвижении азербайджанской науки, культуры и литературы, а также его заслугах в сохранении и пропаганде духовного богатства нашего народа. Было отмечено, что видный государственный деятель Гейдар Алиев, привязанный к отечественной культуре, литературе и искусству, уделял особое внимание Национальному музею азербайджанской литературы.
Академик Р.Гусейнов отметил, что после возвращения Гейдара Алиева в Азербайджан в начале 1990-х годов, Музей литературы вошел в число первых учреждений, которые были посещены общенациональным лидером.
Академик подчеркнул, что великий лидер всегда внимательно относился к науке, культуре, поэтам, писателям и представителям интеллигенции. Он напомнил, что благодаря вниманию и решимости общенационального лидера Гейдара Алиева останки Гусейна Джавида были доставлены из далекой Сибири в Азербайджан и захоронены в Нахчыване, где он родился.
Затем ученики средних школ № 45, 212 города Баку, музыкальной школы имени Хана Шушинского и Республиканского центра детско-юношеского развития исполняли стихотворения и песни.
На мероприятии была продемонстрирована выставка, посвященная славному жизненному пути великого лидера.