"Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı" təqdim olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı"nın təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tədbirdə bildirilib ki, ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 27 iyun 2014-cü il tarixli Fərmanına əsasən sözügedən medalla təltif etmək səlahiyyəti Akademiyaya verilib. Müsabiqədə iştirak etmək üçün adları irəli sürülmüş alimlər haqqında təqdimatların müvafiq sənədlərlə birlikdə Ekspert Komissiyasına təqdim edildiyi vurğulanıb. Nəzərə çatdırılıb ki, Qızıl medala namizədlər seçilərək onlar haqqında müvafiq rəylər Rəyasət Heyətinə təqdim olunub. Rəyasət Heyəti 5 aprel tarixli iclasında müsabiqənin nəticələrini nəzərə alaraq alimlərin medala layiq görülməsi barədə qərar qəbul edib.
Beləliklə, dəniz neft və qaz-kondensat yataqlarının axtarışı, kəşfiyyatı və işlənməsinin aktual problemlərinə həsr edilmiş fundamental elmi tədqiqatlarına, Xəzər dənizində neft və qaz yataqlarının kəşf olunması və Azərbaycanda neft sənayesinin inkişafındakı böyük xidmətlərinə görə AMEA-nın həqiqi üzvü Xoşbəxt Yusifzadə və müasir plazma fizikasının yaradılmasına verdiyi fundamental elmi töhfələrinə, beynəlxalq kooperasiyalı kosmik texnologiyaların əldə etdiyi yüksək elmi nəticələrinə və Azərbaycanda kosmik texnologiyaların inkişafındakı böyük xidmətlərinə görə Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Roald Saqdeyev "Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı" ilə təltif ediliblər.

Вручена «Золотая медаль имени Низами Гянджеви»
На Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана состоялась церемония вручения «Золотой медали имени Низами Гянджеви».
На мероприятии было отмечено, что право награждения вышеназванной медалью было дано Академии Указом Президента Ильхама Алиева от 27 июня 2014 года. Было подчеркнуто, что представления об ученых, чья кандидатура была выдвинута для участия на конкурсе, и соответствующие документы были переданы Экспертной комиссии; после отбора кандидатов на получение Золотой медали соответствующие отзывы были представлены Президиуму. Учитывая результаты конкурса, на заседании Президиума, состоявшемся 5 апреля, было принято постановление о вручении награды.
Так, «Золотой медали имени Низами Гянджеви» были удостоены действительный член НАНА Хошбахт Юсифзаде – за фундаментальные научные исследования, посвященные актуальным проблемам поиска, обнаружения и эксплуатации морских нефтяных и газоконденсатных месторождений, большие заслуги в открытии нефтяных и газовых месторождений в Каспийском море и развитии нефтяной промышленности в Азербайджане, и действительный член Российской академии наук Роальд Сагдеев – за фундаментальный научный вклад в создание современной физики плазмы, важные научные результаты, полученные в ходе международной кооперации в сфере космических технологий, и большие заслуги в развитии космических технологий в Азербайджане.