Görkəmli Azərbaycan şairi Mikayıl Müşfiqin 110 illik yubileyi qeyd edilib
İyulun 6-da AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, repressiya qurbanı, nakam şair Mikayıl Müşfiqin 110 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Prezident İlham Əliyevin “Mikayıl Müşfiqin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 2018-ci il 17 may tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunan tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov “Əbədi şeirin yaşarı Müşfiq” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Alim 1930-cu illərdə xalqın quruculuq əməllərinin ilhamlı tərənnümçüsü olmuş həyatsevər Müşfiqin poeziyasının gözəlliyindən bəhs edib, milli fikir və düşüncənin məhvinə yönəlmiş repressiya illərinin siyasi oyunlarını yada salıb. Qeyd edib ki, vaxtilə haqsız təqiblərə hədəf olmuş Müşfiq şəxsiyyəti və yaradıcılığı bu gün müstəqil Azərbaycan dövlətinin tarixi yaddaşa diqqət və qayğısının nəticəsi olaraq layiqli dəyərini almaqdadır. Mikayıl Müşfiq XX əsrin əvvəllərində milli poeziyamızı yaratmış və inkişaf etdirmiş görkəmli şairlər nəslinə mənsubdur. O, qısa ömür yolunda cəmi on il poetik fəaliyyətlə məşğul olmasına baxmayaraq, ədibin qələminin məhsulu olan lirik şeirlər və poemalar, dünya ədəbiyyatından tərcümələr bədii irsimizdə dərin və silinməz izlər qoyub.
“Mikayıl Müşfiqin adı Azərbaycanın söz, mənəviyyat tarixində əbədi yaşayacaqdır. O, XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının, şeirinin ən parlaq simalarından biridir" - deyə bildirən alim şairin üslubi, dəsti-xətti, yazı tərzinin XXI əsrdə də müasir göründüyünü diqqətə çatdırıb.
Akademik R.Hüseynov müasirlərinin şairlə bağlı xatirələrindən və onun məşhur “Oxu tar” şeirinin yaranmasından da danışıb. M.Müşfiqin Ənvər Məmmədxanlının ailəsi ilə çox yaxın olduğunu deyən alim görkəmli yazıçının bacısı Həbibə Məmmədxanlının şairlə bağlı xatirələrindən söz açıb.
Muzeyin direktoru Müşfiqin irsinin hər zaman yaşayacağını, xatirəsinin daim məhəbbətlə xatırlanacağını söyləyib. O, şairin ilk kitablarının bu gün də Ədəbiyyat Muzeyinin fondunda qorunub saxlanıldığını diqqətə çatdırıb.
Sonra muzeyin əməkdaşlarının “Qəlblərdə yaşayan sənətkar”, “Müşfiq poeziyasında gənclik eşqi”, “Əbədilik qazanmış Müşfiq obrazı yaddaşlarda və sənətdə” mövzularda məruzələri dinlənilib.

Отмечен 110-летний юбилей великого азербайджанского поэта Микаила Мушвига Июл 06, 2018 | 16:39 / Конференции, собрания
6 июля в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви состоялась научная сессия, посвященная 110-летию выдающегося представителя азербайджанской литературы 20-го века, жертвы репрессий, поэта Микаила Мушфига.
На мероприятии, организованном в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 17 мая 2018 года, директор музея академик Рафаэль Гусейнов выступил с докладом на тему «Мушфиг – автор вечноживущих стихотворений».
Ученый рассказал о красоте поэзии Мушфига, вдохновлявшего свой народ в 1930-х годах, и напомнил о политических играх периода репрессий, направленных на уничтожение национальных идей и мыслей. Он отметил, что в результате заботы и внимания независимого Азербайджанского государства к исторической памяти личность и творчество Мушфига, подвергавшегося несправедливым преследованиям, сегодня достойно оцениваются. Несмотря на всего лишь 10-летний период поэтического творчества, созданные Микаилом Мушвигом лирические стихотворения, поэмы, переводы образцов мировой литературы оставили глубокий след в нашем художественном наследии.
«Имя Микаила Мушфига будет жить вечно в истории слова и нравственности Азербайджана. Он один из самых ярких представителей азербайджанской литературы и поэзии двадцатого века», - сказал ученый, добавив, что стиль поэта несет в себе черты современности XXI века.
Академик Р.Гусейнов также рассказал о воспоминаниях, связанных с поэтом и истории создания его знаменитого стихотворения «Оху тар». Отметив, что М.Мушфиг имел близкие отношения с семьей Анвера Мамедханлы, ученый довел до внимания воспоминания сестры великого писателя Хабибы Мамедханлы о поэте.
Директор музея сказал, что наследие Мушфига и память о нем всегда будут жить в сердцах народа и его читателей. Он отметил, что первые книги поэта продолжают храниться в фонде Музея литературы.
Затем были заслушаны доклады сотрудников музея «Мастер, живущий в сердцах», «Любовь к молодежи в поэзии Мушфига», «Вечный образ Мушфига в памяти и искусстве».