Azərbaycanda ilk dəfə – Nəsimi festivalı
27-30 sentyabr tarixlərində Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Nəsimi - şeir, sənət və mənəviyyat Festivalı keçiriləcək.
Şərqin dahi şair və mütəfəkkirlərindən biri İmadəddin Nəsiminin (1369-1417) yaradıcılığına həsr olunan, şeir və sənətin yaşadılması məqsədi daşıyan festival Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı və Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə reallaşacaq.
Festival şairin fəlsəfi baxışlarını əks etdirən “Simadan – asimana” və onun öz kəlamından götürülən “Zərrə mənəm, günəş mənəm…” şüarları ilə keçiriləcək. Genişmiqyaslı tədbirin proqramı müxtəlif sənət növləri və bilik sahələrini əhatə edir. Festival günlərində Bakı şəhərinin müxtəlif məkanlarında, eləcə də Nəsiminin doğma diyarı Şamaxıda proqramlar təşkil olunacaq.
Tədbirin rəsmi açılış mərasimi Heydər Əliyev Mərkəzində keçiriləcək. Belə ki, sentyabrın 28-də axşam Mərkəzdəki konsert proqramında Nəsiminin şeirləri təqdim olunacaq, muğamlardan parçalar səslənəcək.
Festival çərçivəsində, həmçinin AMEA-nın Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında “Ulduzlar önündə” adlı akustik və elektron musiqi axşamı təşkil olunacaq. Proqramda Sahib Paşazadə, İrşad Hüseyn (Azərbaycan), Ali Phi (İran), Sati Kazanova (Rusiya), Rabih Beaini (Livan/Almaniya), Abdel Karim (Livan), "Hanoy" dueti: Nguen Le (Vyetnam/Fransa) və Ngo Hong Quang (Vyetnam), Görkem Şen (Türkiyə), “Ar Bərd” dueti (Fransa) iştirak edəcəklər.

Azerbaijan held 1st Nasimi Festival
Azerbaijan will hold the Nasimi Festival of Poetry, Arts, and Spirituality for the first time on September 27-30.
The festival, dedicated to the work of Imadaddin Nasimi (1369-1417), one of the brilliant poets and thinkers of the East, is aimed at glorifying and perpetuating his poetry and art.
The festival will be held under the slogans “Beyond the limited self”, reflecting the philosophical views of the poet, and “I am a particle, I am the sun” which are the poet’s lines.
The program of the large-scale event covers various types of art and knowledge fields. During the festival, programs will be organized in various places in Baku, as well as in Shamakhi, the native city of the poet.
On the first day of the festival, participants will visit the Shahendan cemetery in Shamakhi city, where Shahendan, the brother of Imadaddin Nasimi, as well as outstanding poet Seyid Azim Shirvani, were buried
Poetical and musical gatherings will be held in Shamakhi before Nasimi’s monument, as well as an event with the participation of the winners of a literary contest dedicated to the memory of Imadaddin Nasimi and held by the Ministry of Culture as part of “The Word” literary project.
The official opening ceremony of the event will be held at the Heydar Aliyev Center. So, on September 28 in the evening Nasimi's poems will be presented at a concert program at the Center, and parts from mugams will be sounded.
Within the framework of the festival at the Shamakhi Astrophysical Observatory after Nasreddin Tusi of ANAS will be organized an Evening of Acoustic and Electronic Music - "Before the Stars". The program will be attended by Sahib Pashazadeh, Irshad Huseyn (Azerbaijan), Ali Phi (Iran), Sati Kazanova (Russia), Rabih Beaini (Lebanon / Germany), Abdel Karem (Lebanon), Hanna Duet: Nguyen Li (Vietnam / France) and Ngo Hong Guang (Vietnam), Gorkem Shen (Turkey), duo "Ar Berd" (France).