Azərbaycanda ilk dəfə – Nəsimi festivalı
27-30 sentyabr tarixlərində Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Nəsimi - şeir, sənət və mənəviyyat Festivalı keçiriləcək.
Şərqin dahi şair və mütəfəkkirlərindən biri İmadəddin Nəsiminin (1369-1417) yaradıcılığına həsr olunan, şeir və sənətin yaşadılması məqsədi daşıyan festival Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı və Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə reallaşacaq.
Festival şairin fəlsəfi baxışlarını əks etdirən “Simadan – asimana” və onun öz kəlamından götürülən “Zərrə mənəm, günəş mənəm…” şüarları ilə keçiriləcək. Genişmiqyaslı tədbirin proqramı müxtəlif sənət növləri və bilik sahələrini əhatə edir. Festival günlərində Bakı şəhərinin müxtəlif məkanlarında, eləcə də Nəsiminin doğma diyarı Şamaxıda proqramlar təşkil olunacaq.
Tədbirin rəsmi açılış mərasimi Heydər Əliyev Mərkəzində keçiriləcək. Belə ki, sentyabrın 28-də axşam Mərkəzdəki konsert proqramında Nəsiminin şeirləri təqdim olunacaq, muğamlardan parçalar səslənəcək.
Festival çərçivəsində, həmçinin AMEA-nın Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında “Ulduzlar önündə” adlı akustik və elektron musiqi axşamı təşkil olunacaq. Proqramda Sahib Paşazadə, İrşad Hüseyn (Azərbaycan), Ali Phi (İran), Sati Kazanova (Rusiya), Rabih Beaini (Livan/Almaniya), Abdel Karim (Livan), "Hanoy" dueti: Nguen Le (Vyetnam/Fransa) və Ngo Hong Quang (Vyetnam), Görkem Şen (Türkiyə), “Ar Bərd” dueti (Fransa) iştirak edəcəklər.

Впервые в Азербайджане – Фестиваль Насими
Фестиваль, посвящённый творчеству одного из величайших поэтов и мыслителей Востока Имадеддина Насими (1369-1417), и носящий характер сохранения стихов и творчества поэта, пройдёт при поддержке Фонда Гейдара Алиева и Министерства культуры.
Фестиваль пройдёт под лозунгом «Симадан-асимана», отражающим философские взгляды поэта, а также его фразы «Я крупинка, я солнце ...». Программа крупномасштабного мероприятия охватывает различные области искусства и знаний. В дни фестиваля в различных частях Баку, а также в родном городе поэта Шемахе будут проводиться различные программы.
Официальная церемония открытия мероприятия состоится в Центре Гейдара Алиева. Так, 28 сентября вечером стихи Насими будут представлены на концертной программе в Центре, и будут озвучены части из мугамов.
В рамках фестиваля в Шамахинской астрофизической обсерватории имени Насреддина Туси НАНА будет организован Вечер акустической и электронной музыки – «Перед звёздами». В программе примут участие Сахиб Пашазаде, Иршад Гусейн (Азербайджан), Али Пхи (Иран), Сати Казанова (Россия), Рабих Беаини (Ливан/ Германия), Абдель Карем (Ливан), Дуэт Ханной: Нгуэн Ли (Вьетнам/Франция) и Нго Хонг Гуанг (Вьетнам), Горкем Шен (Турция), дуэт «Ар Берд» (Франция).