Sen 20, 2018 | 15:37 / Konfranslar, İclaslar
AMEA-nın elmi müəssisələrinin həmkarlar təşkilatlarının sədrlərinin iştirak etdiyi tədbirdə bir sıra təşkilati məsələlərə baxılıb.
Əvvəlcə AHİ-nin sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun gördüyü işlərdən, mövcud problemlərdən, onların həlli yollarından və qarşıda duran vəzifələrdən danışıb. O, AMEA-nın bir sıra elmi müəssisə və təşkilatında tibb məntəqələrinin yaradıldığını və bu məntəqələrin AHİ tərəfindən tibbi ləvazimatlarla təmin olunduğunu diqqətə çatdırıb.
H.Qurbanov, həmçinin cari ilin əvvəlindən başlayaraq AMEA əməkdaşları üçün ərzaq və kənd təsərrüfatı yarmarkasının təşkil olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, yarmarkalarda yerli fermerlər və məhsul istehsalçıları tərəfindən alıcılara 30 adda müxtəlif növ ərzaq və kənd təsərrüfatı məhsullarının bazar qiymətindən 20-30 faiz aşağı qiymətə təklif olunub. Bu ilin oktyabr ayından etibarən isə satış yarmarkalarının mütəmadi keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sədr ötən illərə nisbətən istirahət evlərinə müraciətlərin və göndərişlərin sayının artdığını və bütün müraciətlərə vaxtında baxılaraq müsbət cavab verildiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, həmkarlar təşkilatlarının üzvləri ölkəmizin sosial-iqtisadi tərəqqisinə əhəmiyyətli töhfələr veriblər.
Qeyd olunub ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyi münasibətilə akademiyanın gənc alimləri üçün AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının birgə müsabiqəsi elan olunub. Müsabiqənin keçirilməsində əsas məqsəd aktual və müasir elmi problemlərin həlli ilə bağlı tədqiqatlar aparan gənc alimlərin fəaliyyətini stimullaşdırmaq və onlara əlavə yaradıcılıq imkanları yaratmaq olub. H.Qurbanov müsabiqənin nəticələrinə əsasən, akademiyanın 14 gənc aliminin Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası tərəfindən mükafatlandırıldığını bildirib.
İclasda gündəlikdə duran məsələlərlə bağlı AMEA İşlər İdarəsinin rəis müavini Sərdar Əliyev, Fizika İnstitutunun Həmkarlar təşkilatının sədri Sitarə Bağırova və digərləri çıxış edib, fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

Sep 20, 2018 | 15:37 / Conferences, assemblies
ANAS with the participation of chairmen of Free Trade Union of scientific institutions and organizations of this structure held next session of ANAS Free Trade Union (FTU).
Opening the event, the chairman of the Free Trade Union, Doctor of law, Professor Habil Gurbanov noted the importance of establishing the Organization of Free Trade Union in new scientific institutions of ANAS and expressed his recommendations in connection with the election of chairmen and members of these organizations.
Further H.Gurbanov informed that, for ANAS employees since the beginning of this year has been organized the food and agricultural fair. He noted that, local farmers and producers of fairs offer consumers 30 different types of food and agricultural products at a price 20-30 percent lower than the market price. Since October of this year, the organization of fairs is planned to be held regularly.
The Chairman noted that, the number of appeals has increased in comparison with previous years, all appeals are considered in a timely manner and they are given positive answers. He stressed that, the trade union members made a significant contribution to the social and economic development of our country.
The joint competition of the Presidium of ANAS and the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan for young scientists of the Academy on the occasion of the 95th anniversary of the national leader Heydar Aliyev was announced. The main goal of the contest was to stimulate the activity of young scientists who conduct research in order to solve current and current scientific problems and create additional creative opportunities for them. According to H.Gurbanov, 14 young scientists of the Academy were awarded by the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan.
At the meeting the deputy head of the Office of Administration of ANAS Sardar Aliyev, chairman of the Trade Union of the Institute of Physics Sitara Bagirov and others spoke.