Sen 20, 2018 | 15:37 / Konfranslar, İclaslar
AMEA-nın elmi müəssisələrinin həmkarlar təşkilatlarının sədrlərinin iştirak etdiyi tədbirdə bir sıra təşkilati məsələlərə baxılıb.
Əvvəlcə AHİ-nin sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun gördüyü işlərdən, mövcud problemlərdən, onların həlli yollarından və qarşıda duran vəzifələrdən danışıb. O, AMEA-nın bir sıra elmi müəssisə və təşkilatında tibb məntəqələrinin yaradıldığını və bu məntəqələrin AHİ tərəfindən tibbi ləvazimatlarla təmin olunduğunu diqqətə çatdırıb.
H.Qurbanov, həmçinin cari ilin əvvəlindən başlayaraq AMEA əməkdaşları üçün ərzaq və kənd təsərrüfatı yarmarkasının təşkil olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, yarmarkalarda yerli fermerlər və məhsul istehsalçıları tərəfindən alıcılara 30 adda müxtəlif növ ərzaq və kənd təsərrüfatı məhsullarının bazar qiymətindən 20-30 faiz aşağı qiymətə təklif olunub. Bu ilin oktyabr ayından etibarən isə satış yarmarkalarının mütəmadi keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sədr ötən illərə nisbətən istirahət evlərinə müraciətlərin və göndərişlərin sayının artdığını və bütün müraciətlərə vaxtında baxılaraq müsbət cavab verildiyini diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, həmkarlar təşkilatlarının üzvləri ölkəmizin sosial-iqtisadi tərəqqisinə əhəmiyyətli töhfələr veriblər.
Qeyd olunub ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyi münasibətilə akademiyanın gənc alimləri üçün AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının birgə müsabiqəsi elan olunub. Müsabiqənin keçirilməsində əsas məqsəd aktual və müasir elmi problemlərin həlli ilə bağlı tədqiqatlar aparan gənc alimlərin fəaliyyətini stimullaşdırmaq və onlara əlavə yaradıcılıq imkanları yaratmaq olub. H.Qurbanov müsabiqənin nəticələrinə əsasən, akademiyanın 14 gənc aliminin Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası tərəfindən mükafatlandırıldığını bildirib.
İclasda gündəlikdə duran məsələlərlə bağlı AMEA İşlər İdarəsinin rəis müavini Sərdar Əliyev, Fizika İnstitutunun Həmkarlar təşkilatının sədri Sitarə Bağırova və digərləri çıxış edib, fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

Состоялось заседание Объединенного профсоюзного комитета НАНА
В НАНА с участием председателей профсоюзных комитетов научных учреждений и организаций этой структуры состоялось очередное заседание Объединенного профсоюзного комитета НАНА (ОПК).
Открывая мероприятие вступительным словом, председатель ОПК, доктор юридических наук, профессор Габиль Гурбанов рассказал о своей деятельности комитета, текущих проблемах, способах их решения и предстоящих задачах. Он отметил, что в ряде научных учреждений и организаций НАНА созданы медицинские учреждения со стороны ОПК, эти станции снабжены медицинскими принадлежностями.
Г.Гурбанов также сообщил, что для сотрудников НАНА с начала этого года организуется продовольственно - сельскохозяйственная ярмарка. Он отметил, что местные фермеры и производители ярмарок предлагают покупателям 30 различных видов продуктов питания и сельскохозяйственной продукции по цене на 20-30 процентов ниже цены рынка. С октября этого года организация ярмарок планируется проводить регулярно.
Председатель отметил, что количество обращений возросло по сравнению с предыдущими годами, все обращения рассматриваются своевременно и на них даются положительные ответы. Он подчеркнул, что члены профсоюзов внесли значительный вклад в социально-экономическое развитие нашей страны.
Объявлен совместный конкурс Президиума НАНА и Конфедерации профсоюзов Азербайджана для молодых ученых Академии по случаю 95-летия общенационального лидера Гейдара Алиева. Основной целью конкурса было стимулировать деятельность молодых ученых, которые проводят исследования в целях решения актуальных и современных научных проблем, и создание для них дополнительных творческих возможностей. По словам Г. Гурбанова, 14 молодых ученых Академии были награждены со стороны Конфедерации профсоюзов Азербайджана.
На заседании выступили заместитель начальника Управления делами НАНА Сардар Алиев, председатель Профсоюза Института физикиСитара Багирова и др.