Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində tanınmış ictimai-siyasi xadim Ramiz Abutalıbovla görüş keçirilib + Foto
Okt 02, 2018 | 12:36 / Görüşlər
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Prezident təqaüdçüsü, tanınmış ictimai-siyasi xadim Ramiz Abutalıbovla görüş keçirilib.
Muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov R.Abutalıbovun Azərbaycan mədəniyyətinin tədqiqi və təbliğində xidmətlərindən söz açıb. Alimin 1920-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra mühacirətdə yaşamış ictimai-siyasi xadimlərimizin həyat və fəaliyyətləri ilə bağlı geniş araşdırmalar apardığını, onun Cümhuriyyət tarixinin görkəmli tədqiqatçılarından olduğunu qeyd edib.
R.Hüseynov böyük alimin 1998-ci ildə Azərbaycan-Fransa dostluq münasibətlərinin möhkəmlənməsində və inkişafında xidmətlərinə görə Fransa prezidenti Jak Şirak tərəfindən bu ölkənin ən yüksək mükafatı olan “Fəxri Legion” ordeni ilə təltif edildiyini də diqqətə çatdırıb.
R.Abutalıbov səmimi görüşə görə akademik R.Hüseynova təşəkkürünü bildirib, Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin tərəqqisi naminə mütəmadi olaraq görüşlərin, birgə konfransların təşkilində və elmi müzakirələrin aparılmasında maraqlı olduğunu bildirib.
Sonda R.Hüseynov qonağı cari ilin noyabr ayında Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində keçiriləcək “Xalqları qovuşduran Xəyyam sözü” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransa dəvət edib.
Qeyd edək ki, R.Abutalıbov Azərbaycan mədəniyyətinin tədqiqi və təbliğində xidmətlərinə görə 6 oktyabr 2016-cı ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə layiq görülüb.

Встреча с известным общественно-политическим деятелем Рамизом Абуталыбовым + Фото
В Национальном музее азербайджанской литературы состоялась встреча с известным общественно-политическим деятелем Рамизом Абуталыбовым.
Рассказавший о заслугах Р. Абуталыбова в исследовании и продвижении азербайджанской культуры, директор музея, академик Рафаэль Гусейнов, подчеркнул, что он также является исследователем общественно-политических деятелей нашей страны, живших в эмиграции после падения Азербайджанской Демократической Республики в 1920 году.
Также отмечено, что выдающийся учёный был награждён в 1998 году президентом Франции Жаком Шираком высшей французской наградой «Почетный легион» за его вклад в укрепление и развитие азербайджано-французских отношений.
Р. Абуталыбов поблагодарил академика Р.Гусейнова за искреннюю встречу и отметил, что он заинтересован в организации встреч, совместных конференций и научных дискуссий во имя прогресса азербайджанской литературы и культуры.
В заключении Р. Гусейнов пригласил гостя на научную конференцию «Слово Хайяма, воссоединяющее народы», которая состоится в Музее в ноябре этого года.
Отметим, что Р.Абуталыбов был удостоен персональной пенсии Президента Азербайджанской Республики 6 октября 2016 года за заслуги в исследовании и продвижении азербайджанской культуры.