Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində tanınmış ictimai-siyasi xadim Ramiz Abutalıbovla görüş keçirilib + Foto
Okt 02, 2018 | 12:36 / Görüşlər
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Prezident təqaüdçüsü, tanınmış ictimai-siyasi xadim Ramiz Abutalıbovla görüş keçirilib.
Muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov R.Abutalıbovun Azərbaycan mədəniyyətinin tədqiqi və təbliğində xidmətlərindən söz açıb. Alimin 1920-ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra mühacirətdə yaşamış ictimai-siyasi xadimlərimizin həyat və fəaliyyətləri ilə bağlı geniş araşdırmalar apardığını, onun Cümhuriyyət tarixinin görkəmli tədqiqatçılarından olduğunu qeyd edib.
R.Hüseynov böyük alimin 1998-ci ildə Azərbaycan-Fransa dostluq münasibətlərinin möhkəmlənməsində və inkişafında xidmətlərinə görə Fransa prezidenti Jak Şirak tərəfindən bu ölkənin ən yüksək mükafatı olan “Fəxri Legion” ordeni ilə təltif edildiyini də diqqətə çatdırıb.
R.Abutalıbov səmimi görüşə görə akademik R.Hüseynova təşəkkürünü bildirib, Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin tərəqqisi naminə mütəmadi olaraq görüşlərin, birgə konfransların təşkilində və elmi müzakirələrin aparılmasında maraqlı olduğunu bildirib.
Sonda R.Hüseynov qonağı cari ilin noyabr ayında Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində keçiriləcək “Xalqları qovuşduran Xəyyam sözü” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransa dəvət edib.
Qeyd edək ki, R.Abutalıbov Azərbaycan mədəniyyətinin tədqiqi və təbliğində xidmətlərinə görə 6 oktyabr 2016-cı ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə layiq görülüb.

Meeting with well-known social and political figure Ramiz Abutalibov + Photo
ANAS National Museum of Azerbaijani Literature held a meeting with a well-known social and political figure Ramiz Abutalibov.
Director of the museum, academician Rafael Huseynov told about the merits of R.Abutalybov in the study and promotion of Azerbaijani culture, stressed that, he was also a researcher of public and political figures of our country who lived in emigration after the fall of the Azerbaijan Democratic Republic in 1920.
It was also noted that, the distinguished scientist was awarded in 1998 by French President Jacques Chirac the highest French award “Honorary Legion” for his contribution to the strengthening and development of Azerbaijani-French relations.
R.Abutalibov thanked academician R.Huseynov for the sincere meeting and noted that, he is interested in the organization of meetings, joint conferences and scientific discussions for the progress of Azerbaijani literature and culture.
In conclusion, R.Huseynov invited the guest to the scientific conference "The Word of Khayyam reunifying nations", which will be held at the Museum in November of this year.
It should be noted that, R.Abutalibov was awarded the personal pension of the President of the Republic of Azerbaijan on October 6, 2016 for merits in the study and promotion of Azerbaijani culture.