Okt 29, 2018 | 17:27 / Müsahibələr, çıxışlar
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov dahi şair, repressiya qurbanı Mikayıl Müşfiqin nəşinin qalıqlarının tapılması ilə bağlı iddialara münasibət bildirib. Alim qeyd edib ki, bu son dərəcədə həssas məsələdir və diqqətli araşdırma tələb edir.
R.Hüseynov əlavə edib ki, repressiya dövründə qurban olmuş böyük sənətkarların – Əhməd Cavad, Salman Mümtaz və onlar kimi Azərbaycanın digər görkəmli şəxsiyyətlərinin məzarlarını axtarmaq bizim borcumuzdur.
Alim təkcə Azərbaycanda deyil, Rusiyada, Orta Asiyada keçmiş Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsinin arxivində saxlanılan yüzlərlə sənədlərdən əldə etdiyi faktlardan bəhs edib. Bildirib ki, güllələnməyə məhkum olanların işlərində hökmün yerinə yetirilməsi ilə bağlı aktlar olduğu halda, onların harada və necə dəfn olunması ilə bağlı sənədə rast gəlinmir. Müşfiqə aid olduğu ehtimal edilən qalıqların ortaya çıxması əslində bir çox ideyaların həyata keçirilməsi üçün başlanğıc ola bilər. Yəni, bu hadisə itkin, eləcə də naməlum məzarlar haqqında bir daha düşünməyə əsas verir.
1937-ci ildə, hətta bir gün ərzində bir neçə nəfərin qətlə yetirildiyini deyən akademik eyni ərəfədə öldürülən şəxslərin fərdi məzarlarda basdırılmasının inandırıcı görünmədiyini deyib. Bildirib ki, həmin dövrdə güllələnənlərin bəzilərini istifadədən çıxmış neft quyularında basdırılması ənənəsi də olub: “Düşünürəm ki, repressiya qurbanlarının məzarlarının tapılması üçün komissiya yaradılmalı, Müşfiq və digər şəxsiyyətlər araşdırılmalıdır”. Bununla bağlı, Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətindən real faktların əldə etməyin mümkün olduğunu vurğulayan alim həmin məlumatlar vasitəsilə başqa məzarların da axtarılması üçün imkan yaranacağını qeyd edib.

Academician Rafael Huseynov: "A commission should be set up to search for victims of repression"
Director of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, academician Rafael Huseynov commented on the claims of the great poet, the victim of repression, Mikhail Mushfig's remains. The scientist noted that this is a highly sensitive issue and requires careful research.
R.Huseynov added that it is our duty to seek graves of great figures who sacrificed during the repressions - Ahmed Javad, Salman Mumtaz and other prominent figures of Azerbaijan.
The scientist talked about the fact that he had received hundreds of documents in the archives of the former State Security Committee, not only in Azerbaijan, but also in Russia and Central Asia. He said that those who were sentenced to gunfire did not find any evidence of where and how they were buried in the case of acts of execution.
In 1937, even a few people were killed in one day, academics said the burial of individuals killed in private graves was not convincing. He said that some of the shooters had been buried in the oil wells that had been exploited during that time: "I think that a commission should be established to find the graves of repression victims, and Mushfig and other personalities should be investigated." In this regard, it is possible to get real facts from the State Security Service, the scientist said, adding that it would be possible to find other graves through that information.