Noy 15, 2018 | 09:04 / Konfranslar, İclaslar
Noyabrın 14-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. İlk olaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Akif ƏlizadəAzərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun 60 illik yubileyi münasibətilə təltif olunmuş əməkdaşlara mükafatları təqdim edib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası redaksiya heyətinin yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında" Fərmanı barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, sənədə əsasən, redaksiya heyətinin sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, sədrin birinci müavini Prezident Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyev, müavinləri AMEA-nın vitse-prezidenti, Neft və Qaz İnstitutunun direktoru, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar Rzayevdir.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının baş redaktoru AMEA-nın prezidenti, Geologiya və Geofizika İnstitutunun direktoru, akademik Akif Əlizadə, məsul katibi AMEA-nın vitse-prezidenti, "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası" Elmi Mərkəzinin direktoru, akademik Tofiq Nağıyevdir.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayevin və İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Əsgər Ələkbərovun təşəkkürləri səsləndirilib. Bildirilib ki, mədəniyyət naziri Ə.Qarayev məktubunda ölkə Prezidenti İlham Əliyevin himayəsi və iştirakı ilə keçirilən "Yeni dünya və yeni insan formalaşdırmaq: Yaradıcılıq və insan inkişafı" mövzusunda VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forum çərçivəsində baş tutan tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkilində əməkdaşlığa və göstərilən dəstəyə görə AMEA rəhbərliyinə və kollektivinə təşəkkürünü ifadə edib. İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Ə.Ələkbərov isə Bakıda keçirilən "Müasir Azərbaycandan tarixi Şirvanşahlar dövlətinə səyahət" adlı beynəlxalq elmi konfrans və "Şirvanşahlar irsi dünya muzeylərində" adlı sərginin təşkilinə göstərilən əməkdaşlığa görə Akademiya rəhbərliyinə təşəkkür ünvanlayıb.
Sonra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. İlk olaraq AMEA-nın "Türkologiya" jurnalının 2016-2018-ci illər üzrə fəaliyyəti haqqında müzakirə aparılıb. Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, akademik Kamal Abdullayev bildirib ki, jurnal SSRİ Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Elmlər Akademiyasının birgə nəşri kimi "Sovetskaya Türkologiya" adı ilə 1970-ci ilin aprel ayından nəşr olunur. Qeyd edib ki, jurnal 1992-ci ildən etibarən "Türkologiya" adı altında buraxılır. Müstəqilliyin ilk illərində nəşrin ciddi maliyyə çətinlikləri ilə üz-üzə qaldığını deyən akademik vurğulayıb ki, jurnal müəyyən fasilələrlə işıq üzü görüb. 2016-cı ildən etibarən AMEA Rəyasət Heyətinin təsisi ilə ildə dörd nömrəsi nəşr olunan jurnal Azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərində məqalə çapını həyata keçirir.
Alim nəzərə çatdırıb ki, jurnal Rəyasət Heyətinin qərarına uyğun şəkildə profilini genişləndirib, türkologiya elminin tarixini, türk xalqlarının tarixi və mədəni zənginliklərini, yazılı abidələrini, mifologiyasını, dil və ədəbiyyat problemlərini, incəsənət nümunələrini, fəlsəfi fikrini, dünya türkoloji mərkəzlərini öyrənən məqalələrə geniş yer verir.
Akademik Kamal Abdullayev vurğulayıb ki, əcnəbilərin də xüsusi diqqət mərkəzində olan jurnalda son üç ildə yerli alimlərlə yanaşı, ABŞ, Almaniya, Fransa, Polşa, Çexiya, Macarıstan, Türkiyə, Rusiya, Misir, İran, Monqolustan, Əfqanıstan, Orta Asiya ölkələri, Cənubi Koreya, Yaponiyadan olan tanınmış elm adamlarının məqalələri çap edilib.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Rəyasət Heyəti jurnalın profilinin genişləndirilməsi ilə əlaqədar müxtəlif elm sahələrini əhatə edən yeni beynəlxalq məsləhətçilər şurasının tərkibinin təsdiqi və digər istiqamətlərdə tapşırıqlar verib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ "Azərbaycan faunası" – Milli İnformasiya Sisteminin yaradılması haqqında olub. AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov bildirib ki, zənginliyi ilə seçilən Azərbaycan faunası dünya biomüxtəlifliyində xüsusi yer tutmaqla yanaşı, Qafqaz faunasının 70 faizini özündə əks etdirir. Akademik milli faunanın dəqiq inventarlaşdırıldığını, sistematikasının tərtib edildiyini diqqətə çatdırıb: "Alim və mütəxəssislərin 80 illik elmi axtarışları nəticəsində milli faunada 1500 növ ibtidai canlı, 1200 növ parazit qurd, 290 növ rotatori, 360 növ xərçəngkimi, 200 növ molyusk, 25000-dən çox həşərat, 2000-ə yaxın hörümçəkkimi, 12 dəstəyə aid 100 növ və yarımnöv balıq, 2 dəstəyə aid 10 növ amfibi, 3 dəstəyə aid 54 növ sürünən, 16 dəstəyə aid 400 növ quş, 7 dəstəyə aid 110 növ məməli canlı təsvir edilib, bu canlıların növ tərkibi, biologiyası və ekologiyasına dair 200-ə yaxın monoqrafiya və kitab, minlərlə elmi məqalə dərc olunub".
Bu nəşrlərin içərisində 4 cildlik "Azərbaycanın Heyvanlar Aləmi" kitabının xüsusi yer tutduğunu deyən natiq əsərdə fauna müxtəlifliyinin təsnifatı və təbiətdəki rolu ilə yanaşı, ölkənin kənd təsərrüfatında və sənayesində istifadə xüsusiyyətlərinin əks etdirildiyini vurğulayıb. Bölmənin akademik-katibi bununla belə, kitabın nəşrindən 20 ildən çox vaxt keçdiyini, bu dövr ərzində dünya zooloji tədqiqatlarında ən müasir metodların tətbiqi ilə kəskin dəyişiklik və yüksəlişlər baş verdiyini, müasir informasiya texnologiyalarının bu sahəyə də güclü siraət etdiyini söyləyib. Akademik Əhliman Əmiraslanov AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi, AMEA-nın Zoologiya İnstitutu tərəfindən Rəyasət Heyətinə bu sahədəki mövcud vəziyyətlə bağlı təkliflər verildiyini də əlavə edib.
Rəyasət Heyəti yuxarıda sadalananları, eləcə də zooloji tədqiqatların milli informasiya təminatının gücləndirilməsinin, bu sahədə "Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiya"da və digər müvafiq dövlət sənədlərində qeyd edilən hədəflərin həyata keçirilməsinin vacibliyini nəzərə alaraq qərar qəbul edib. Məsələ ilə bağlı AMEA-nın Zoologiya İnstitutuna müvafiq tapşırıqlar verilib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyəti nəzdində Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin Əsasnaməsinin təsdiqi ilə bağlı qərar qəbul olunub.
Rəyasət Heyətinin digər qərarı ilə Cavid Şahmuradov AMEA-nın "Elm və Texnologiya Parkı" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin direktoru vəzifəsinə təyin olunub.

Состоялось очередное заседание Президиума Национальной Академии наук
14 ноября состоялось очередное заседание Президиума Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА). Вначале президент Академии наук, академик Акиф Ализаде вручил награды сотрудникам Института экономики НАНА, которых они были удостоены по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики по случаю 60-летнего юбилея института.
На заседании была дана информация об Указе Президента Азербайджанской Республики «Об утверждении нового состава редакционной коллегии Азербайджанской национальной энциклопедии». Председателем редакционной коллегии Азербайджанской национальной энциклопедии является Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первым заместителем председателя редакционной коллегии является руководитель Администрации Президента Азербайджанской Республики, академик Рамиз Мехтиев, заместителями председателя редакционной коллегии являются вице-президент НАНА, директор Института нефти и газа, академик Ибрагим Гулиев, вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами Гянджеви, академик Иса Габиббейли и – председатель Союза писателей Азербайджана, народный писатель Анар Рзаев.
Главным редактором Азербайджанской национальной энциклопедии является президент НАНА, директор Института геологии и геофизикиНАНА, академик Акиф Ализаде, ответственным секретарем является вице-президент НАНА, директор Научного центра «Азербайджанской национальной энциклопедии» Тофиг Нагиев.
На мероприятии были зачитаны благодарственные письма министра культуры Азербайджана Абульфаса Гараева и председателя правления Управления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» Аскера Алекперова, адресованные НАНА. Было отмечено, что в своем письме министр культуры Абульфас Гараев выразил благодарность руководству и коллективу НАНА за сотрудничество и поддержку в организации на высоком уровне мероприятий, осуществленных в рамках VI Бакинского международного гуманитарного форума на тему «Сформируем новый мир и нового человека: творчество и развитие человека», который прошел под покровительством и при участии Президента Ильхама Алиева. А председатель правления Управления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» Аскер Алекперов адресовал благодарность руководству Академии за сотрудничество в организации международной научной конференции «Путешествие из современного Азербайджана в историческое государство Ширваншахов» и выставки «Наследие Ширваншахов в музеях мира».
Далее были рассмотрены научно-организационные вопросы. Была обсуждена деятельность журнала «Тюркология» НАНА в 2016-2018 гг. ректор Азербайджанского университета языков, академик Камал Абдуллаев сообщил, что, будучи совместным изданием Академии наук СССР и Академии наук Азербайджана, журнал издавался с апреля 1970 года под названием «Советская тюркология». Он отметил, что с 1992 года журнал выпускается под названием «Тюркология». Сообщив, что в первые годы независимости журнал столкнулся с серьезными материальными трудностями, академик подчеркнул, что он издавался с определенными перерывами, а, начиная с 2016 года, под учредительством Президиума НАНА ежегодно выпускаются четыре номера журнала, в котором публикуются статьи на азербайджанском, турецком, русском и английском языках.
Ученый отметил, что, в соответствии с постановлением Президиума, журнал расширил свой профиль, широкое место в нем отводится статьям, посвященным истории тюркологии, проблемам изучения истории и культурного разнообразия тюркских народов, письменных памятников, мифологии, языка и литературы, образцам искусства, философской мысли и тюркологическим центрам мира.
Академик Камал Абдуллаев подчеркнул, что в последние три года в журнале наряду со статьями отечественных ученых публиковались статьи видных ученых из США, Германии, Франции, Польши, Чехии, Венгрии, Турции, России, Египта, Ирана, Монголии, Афганистана, стран Средней Азии, Южной Кореи и Японии.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум дал поручения в связи с расширением профиля журнала.
Следующим на повестке дня стоял вопрос о создании Национальной информационной системы «Фауна Азербайджана». Академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук, академик Ахлиман Амирасланов сообщил, что отличающаяся своим разнообразием фауна республики занимает особое место в мировом биоразнообразии, включает в себя 70 процентов фауны всего Кавказа. Академик отметил, что проведена точная инвентаризация национальной фауны, составлена ее систематика: «В результате 80-летних научных изысканий ученых и специалистов описаны 1500 видов простейших организмов, 1200 видов паразитных червей, 290 видов ротаторий, 360 видов ракообразных, 200 видов моллюсков, более 25000 насекомых, около 2000 паукообразных, 100 видов и подвидов рыб, относящихся к 12 группам, 10 видов амфибий, относящихся к 2 группам, 54 вида пресмыкающихся, относящихся к 3 группам, 400 видов птиц, относящихся к 16 группам, 110 видов млекопитающих, относящихся к 7 группам. Изданы около 200 монографий и книг, тысячи научных статей, посвященных их видовому составу, биологии и экологии».
Сказав, что среди этих изданий особое место занимает книга «Животный мир Азербайджана» в 4-х томах, оратор подчеркнул, что, наряду с классификацией разнообразия животного мира и указанием его роли в природе, в этом труде отражены особенности его использования в сельском хозяйстве и промышленности страны. Академик-секретарь отделения сообщил, что книга была издана более 20-ти лет назад, за прошедшее время благодаря применению современных методов в зоологических исследованиях произошли резкие перемены, в эту сферу широко внедрились современные информационные технологии. Академик Ахлиман Амирасланов также добавил, что Отделением биологических и медицинских наук НАНА и Институтом зоологии НАНА составлены и представлены Президиуму предложения в связи с создавшимся положением в данной сфере.
Учитывая все вышеперечисленное, а также необходимость в расширении национального информационного обеспечения зоологических исследований, реализации задач, поставленных в «Национальной стратегии по охране и продолжительному использованию биологического разнообразия в Азербайджанской Республике в 2017-2020 гг.» и прочих соответствующих государственных документах, Президиум принял постановление. Институту зоологии НАНА были даны соответствующие поручения.
На мероприятии было принято постановление об утверждении Положения о Центре стратегических исследований при Президиуме НАНА, а также о создании и утверждении состава Научно-технического совета, деятельность которого будет направлена на определение целей научно-исследовательских и технологических проектов центра, принятие и оценивание подготовленных соответствующих отчетов.