Dek 18, 2018 | 16:18 / Konfranslar, İclaslar
Əvvəlcə bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Dövlət başçısının “Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsi haqqında” Sərəncamı barədə məlumat verən alim elmi tədqiqatlar haqqında məlumat bazasının yaradılması, elmi informasiyanın əlçatanlığının təmin edilməsi və digər məsələlər üçün vahid elektron məlumat sisteminin yaradılmasının zəruriliyini vurğulayıb. O, vahid elektron məlumat sisteminin tədqiqat işlərinin plagiatlığının yoxlanılması istiqamətində də önəmli rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.
İclasda bir sıra elmi-təşkilati və kadr məsələlərinə baxılıb. Müvafiq elmi müəssisələr üzrə elmlər doktoru hazırlığı istiqamətində bir neçə dissertasiya mövzusunun adında dəyişiklik edilib. Həmçinin bölmə sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Namiq Abbasovun Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun ümumi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə təyin edilməsi ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılmasını qərara alıb. Bundan başqa, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elçin İbrahimov Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Türk dilləri şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təsdiq edilib.
Sonra cari məsələlərə baxılıb. Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 85 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Mustafayevin AMEA-nın Fəxri fərmanına layiq görülməsi ilə bağlı Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılıb.
Tədbirdə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylunun "Müasir türk ədəbi dillərinin ortaq terminologiyasının mənbələri və söz yaradıcılığının inkişaf meyilləri" adlı qrant layihəsi ilə bağlı müzakirə aparılıb, müvafiq qərar qəbul edilib.

Состоялось очередное заседание бюро Отделения гуманитарных наук НАНА
18 декабря состоялось очередное заседание бюро Отделения гуманитарных наук Национальной академии наук Азербайджана. Открывший мероприятие вступительным словом, академик-секретарь отделения, академик Теймур Керимли ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Предоставив информацию о Распоряжении Президента «О совершенствовании работы проведения аттестации научных и научно-педагогических кадров в Азербайджанской Республике», ученый подчеркнул необходимость создания единой электронной информационной системы для создания базы данных по научным исследованиям, доступности научной информации. Он выразил уверенность, что единая электронная информационная система сыграет важную роль в проверке плагиата научной работы.
На заседании были рассмотрены научно-организационные вопросы. Несколько тем диссертаций были изменены в направлении подготовки докторов наук по соответствующим научным учреждениям. Также было принято решение о поднятии ходатайства в Президиум НАНА для назначения на должность заместителя директора по общим вопросам Института архитектуры и искусства - доктора философии по искусствоведению Намига Аббасова. Кроме того, доктор филологических наук Эльчин Ибрагимов назначен заведующим Отделом тюркских языков в Институте языкознания имени Насими.
Затем был рассмотрен ряд текущих вопросов. Был поднят вопрос о присуждении Почетной грамоты НАНА члену-корреспонденту НАНА Техрану Мустафаеву по случаю 85-летия Института литературы им. Низами Гянджеви.
На заседании был обсужден грант-проект «Источники общей терминологии современных тюрских литературных языков и тенденции развития словообразования» директора Института языкознания имени Насими, академика Мохсуна Нагисойлу.