Ədəbiyyat Muzeyində “Yüz ilin yaddaşı” adlı ədəbi-musiqili tədbir keçirilib
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “Yüz ilin yaddaşı” ədəbi-musiqili tədbiri keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov milli təqvimimizdə Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününün xüsusi bayram kimi qeyd olunduğunu söyləyib və qarşıdan gələn Yeni il bayramı münasibətilə iştirakçıları təbrik edib.
R.Hüseynov sona çatan 2018-ci ilin dövlətimiz və xalqımız üçün bayram və əlamətdar günlərlə zəngin olduğunu söyləyib. O, 1918-ci il mayın 28-də müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublikanın məhz Azərbaycanda yarandığını xatırladıb. Akademik tariximizdə əhəmiyyətli rol oynamış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətindən (AXC), onun qurucularının siyasi, diplomatik fəaliyyətindən bəhs edib, bu insanların xatirəsinin hər zaman məhəbbətlə anıldığını bildirib. Vurğulanıb ki, cəmi 23 ay fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, AXC gələcək nəsillərin yaddaşında tariximizin ən parlaq səhifələrindən biri kimi qalacaq.
R.Hüseynov Ədəbiyyat Muzeyinin yerləşdiyi binanın tarixi hadisələrə şahidlik etdiyini və Azərbaycan hökumətinin ilk Nazirlər Kabinetinin burada yerləşdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu il Ədəbiyyat Muzeyində Azərbaycan dövlətçilik tarixinin şərəfli səhifələrindən olan AXC-nin yaradılmasının 100 illiyinə həsr olunan silsilə tədbirlər keçirilib. Bugünkü tədbir də Cümhuriyyət dövründə Azərbaycan hökumətinin bu binada fəaliyyət göstərməsinin 100 illiyinə həsr olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tərkibində İncəsənət Gimnaziyasının şagirdləri zəngin konsert proqramı ilə çıxış ediblər. Gənc istedadlar AXC-nin 100 illiyinə həsr edilən şeirlər söyləyib, musiqi və rəqs nömrələri ifa ediblər.

Literature Museum held a literary musical event "Memory of the century"
The literary-musical event "Memory of the century" was held at the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi.
Director of the museum, academician Rafael Huseynov said that the World Azerbaijanis Solidarity Day was celebrated as a special holiday in our national calendar and congratulated the participants on the upcoming New Year.
R.Huseynov said that the end of 2018 is rich in holidays and memorable days for our state and people. He recalled that on May 28, 1918, the first parliamentary republic in the Muslim East was formed in Azerbaijan. It was stressed that, despite the fact that it operates for only 23 months, the ADR is brightest pages of our history in the memory of future generations.
R.Huseynov noted that the building of the Museum of Literature witnessed historical events and that the first Cabinet of the Azerbaijani government was here. The speker also touched upon the other activities of ADR.
Students of the Gymnasium of the Azerbaijan National Conservatoire performed a rich concert program at the event. Young talents recited poems dedicated to the 100th anniversary of Azerbaijan Democratic Republic, performed music and dance numbers.