AMEA əməkdaşları 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini yad edib
Qara Yanvar hadisələrindən 29 il keçir. 1990-cı il yanvarın 20-si Azərbaycanın müasir tarixinə ən faciəli günlərdən biri, eyni zamanda, xalqımızın qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olub. Təpədən-dırnağadək silahlanmış keçmiş sovet ordusunun cəza tədbirlərinə məruz qalan xalqımız azadlıq əzmini itirməmiş, əksinə, haqq səsini daha ucadan bəyan etmişdi.
Düz 29 il əvvəl doğma yurdunun, xalqının azadlığını, şərəf və ləyaqətini hər şeydən uca tutan vətənpərvər Azərbaycan övladları həmin müdhiş gecədə canlarından keçərək şəhidlik zirvəsinə ucaldılar.
Azərbaycan xalqı hər il 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsini dərin ehtiramla yad edir.
Yanvarın 20-də AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, institut və təşkilatlarının rəhbərləri və bir qrup əməkdaşları Qanlı Yanvar faciəsində həlak olanların əziz xatirəsini yad etmək üçün Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər. Onlar ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünün müdafiəsi uğrunda mübarizədə canlarını qurban vermiş qəhrəman Vətən övladlarının məzarları üzərinə tər qərənfillər düzüb, şəhidlərimizin unudulmaz xatirəsinə hörmət və ehtiramlarını bildiriblər.

Сотрудники НАНА почтили память жертв 20 января Янв 20, 2019 | 15:11 / Важные события
Исполняется 29 лет со дня трагедии 20 Января, являющийся героической страницей истории азербайджанского народа. В ночь с 19 на 20 января 1990 года воинские части бывшей советской армии в городе Баку совершили невиданный геноцид против мирного населения, поднявшегося на борьбу во имя создания независимого государства и приобретения своего суверенитета. Это кровавое преступление не смогло погасить любовь людей к свободе, наш народ ценой собственной крови добился своей государственной независимости.
Члены Президиума, руководители институтов и организаций и группа сотрудников НАНА 20 января - в День всенародной скорби посетили Аллею Шехидов и почтили память жертв 20 Января. Они выразили свое уважение и почтение к светлой памяти шехидов, возложили цветы к могилам героических сынов и дочерей Родины, пожертвовавших жизнью в борьбе за независимость и территориальную целостность нашей страны.