Akademik Həmid Araslının 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Fev 12, 2019 | 13:46 / Rəsmi sənədlər
2019-cu ilin fevral ayında görkəmli ədəbiyyatşünas, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Həmid Məhəmmədtağı oğlu Araslının anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Qədim və orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı sahəsində xüsusi mövqeyə malik nüfuzlu mütəxəssis və dərin erudisiyalı alim kimi geniş şöhrət qazanan akademik Həmid Araslı çoxsaylı araşdırmaları ilə respublikada ədəbiyyatşünaslığın inkişafına dəyərli töhfələr vermişdir. Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin sistemləşdirilməsi və dolğun mənzərəsinin yaradılması onun mühüm elmi nailiyyətlərindəndir. Həmid Araslı folklorumuzun tədqiqini həmişə diqqət mərkəzində saxlamış, “Kitabi-Dədə Qorqud” abidəsinin müxtəlif nəşrlərinin gerçəkləşdirilməsinə, dahi Nizami, Nəsimi və Füzuli irsinin öyrənilməsinə böyük əmək sərf etmiş, anadilli ədəbiyyatın tanınmış nümayəndələrinin əsərlərinin şərqşünaslığın nailiyyətləri əsasında əhatəli şərhlərlə mükəmməl elmi-tənqidi mətnini hazırlamışdır. Məhsuldar elmi yaradıcılığını pedaqoji fəaliyyətlə uzun illər boyu uğurlu şəkildə əlaqələndirən alim, eyni zamanda, ölkənin mədəni-ictimai həyatında yaxından iştirak etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, ədəbi-bədii fikir tariximizin tədqiqi, təbliği və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması işində təqdirəlayiq xidmətlərini nəzərə alaraq akademik Həmid Araslının anadan olmasının 110-cu ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram.
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə akademik Həmid Araslının 110 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики o проведении 110-летия академика Гамида Араслы
В феврале 2019 года исполняется 110 лет со дня рождения выдающегося литературоведа, действительного члена Академии Наук Азербайджана, заслуженного деятеля науки, доктора филологических наук, профессора Гамида Мухаммедтаги оглу Араслы.
Академик Гамид Араслы, снискавший большую славу как авторитетный специалист и глубоко эрудированный ученый, занимающий особую позицию в области азербайджанской литературы древних и средних веков, своими многочисленными исследованиями внес ценный вклад в развитие литературоведения в республике. К его важным научным достижениям относятся систематизация и создание полной картины истории азербайджанской литературы. Гамид Араслы всегда уделял внимание исследованию нашего фольклора, приложил большие усилия для публикации различных изданий памятника «Китаби Деде Горгуд», изучения наследия Низами, Насими и Физули, на основе достижений востоковедения с подробными комментариями подготовил совершенный научно-исследовательский текст произведений известных представителей нашей литературы. Ученый, на протяжении многих лет успешно сочетавший плодотворное научное творчество с педагогической деятельностью, принимал непосредственное участие в общественно-культурной жизни страны.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, учитывая заслуживающие одобрения заслуги академика Гамида Араслы в исследовании, пропаганде истории нашей литературно-художественной мысли и подготовке высококвалифицированных кадров, в целях обеспечения проведения 110-й годовщины со дня его рождения постановляю:
1.Национальной Академии Наук Азербайджана совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 110-летию академика Гамида Араслы.