Akademik Həmid Araslının 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Fev 12, 2019 | 13:46 / Rəsmi sənədlər
2019-cu ilin fevral ayında görkəmli ədəbiyyatşünas, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Həmid Məhəmmədtağı oğlu Araslının anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Qədim və orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı sahəsində xüsusi mövqeyə malik nüfuzlu mütəxəssis və dərin erudisiyalı alim kimi geniş şöhrət qazanan akademik Həmid Araslı çoxsaylı araşdırmaları ilə respublikada ədəbiyyatşünaslığın inkişafına dəyərli töhfələr vermişdir. Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin sistemləşdirilməsi və dolğun mənzərəsinin yaradılması onun mühüm elmi nailiyyətlərindəndir. Həmid Araslı folklorumuzun tədqiqini həmişə diqqət mərkəzində saxlamış, “Kitabi-Dədə Qorqud” abidəsinin müxtəlif nəşrlərinin gerçəkləşdirilməsinə, dahi Nizami, Nəsimi və Füzuli irsinin öyrənilməsinə böyük əmək sərf etmiş, anadilli ədəbiyyatın tanınmış nümayəndələrinin əsərlərinin şərqşünaslığın nailiyyətləri əsasında əhatəli şərhlərlə mükəmməl elmi-tənqidi mətnini hazırlamışdır. Məhsuldar elmi yaradıcılığını pedaqoji fəaliyyətlə uzun illər boyu uğurlu şəkildə əlaqələndirən alim, eyni zamanda, ölkənin mədəni-ictimai həyatında yaxından iştirak etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, ədəbi-bədii fikir tariximizin tədqiqi, təbliği və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması işində təqdirəlayiq xidmətlərini nəzərə alaraq akademik Həmid Araslının anadan olmasının 110-cu ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram.
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə akademik Həmid Araslının 110 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the celebration of the 110th anniversary of academician Hamid Arasli
Feb 12, 2019 | 13:46 / Official documents
In February 2019, a famous literary critic, academician of the Azerbaijan Academy of Sciences, Honored Scientist, doctor of philological sciences, professor Hamid Mahammadtaghi oglu Arasli is 110.
Hamid Arasli a prominent specialist with a special position in the field of Azerbaijani literature in the ancient and medieval times, and, a prominent scholar, who made valuable contributions to the development of literary criticism in the republic. Systematization of the history of Azerbaijani literature and the creation of a full picture are among his important scientific achievements. Hamid Arasli always kept his research on the folklore, made a great contribution to the implementation of various publications of the "Kitabi Dada Gorgud" monument, and studied the great heritage of Nizami, Nasimi and Fuzuli.
Taking into account paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, I take the decision to ensure the celebration of the 110th anniversary of the birth of academician Hamid Arasli, taking into consideration his admirable service in the study of literature, promotion and preparation of highly qualified cadres.
1. The National Academy of Sciences of Azerbaijan together with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan to develop and implement an action plan dedicated to the 110th anniversary of academician Hamid Arasli.