Ölkəmizdə Elm Gününün yüksək səviyyədə keçirilməsi məqsədilə tədbirlər planı qəbul olunub
Son illər ölkədə elmin nüfuzunun yüksəldilməsi, cəmiyyətin inkişafında elmin əhəmiyyətinin artırılması və elmi fəaliyyətin stimullaşdırılması istiqamətində bir sıra dövlət əhəmiyyətli tədbirlər həyata keçirilir.
Bu sahədə qəbul edilmiş mühüm qərarlardan biri də dövlət başçısının Azərbaycan Respublikasında Elm Gününün təsis edilməsi haqqında 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı olub. Həmin sərəncamda hər il martın 27-sinin Azərbaycanda Elm Günü kimi qeyd edilməsi qərara alınıb. Beləliklə, 2019-cu ildə ilk dəfə olaraq ölkədə Elm Günü keçiriləcək.
Bu əlamətdar günün ölkəmizdə yüksək səviyyədə keçirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası tədbirlər planı qəbul edib.
Tədbirlər Planına əsasən, 2019-cu ilin fevral-mart aylarında elmdə fərqlənən alimlərə AMEA-nın elmi bölmələrinin, elmi müəssisə və təşkilatlarının Fəxri fərmanlarının verilməsi, “Gənc qadınlar elmdə”, “Bitki aləmi”, “XXI əsrin ən səmərəli tətbiq işi” və digər müxtəlif nominasiyalar üzrə Rəyasət Heyəti tərəfindən müsabiqələrin keçirilməsi qərarlaşdırılıb.
Bundan əlavə, Bakıda və regionlarda Elm Günü ilə əlaqədar müasir dövrün aktual problemlərinə həsr edilmiş elmi seminarların, mühazirələrin, o cümlədən sərgilərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Eyni zamanda AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında ali və ümumtəhsil məktəblərinin tələbə və şagirdləri üçün “Açıq qapı" gününün təşkili planlaşdırılıb.

Утвержден План мероприятий с целью проведения на высоком уровне «Дня науки» в нашей стране
В последние годы принимается ряд мер в направлении повышения престижа науки, повышения значимости науки в развитии общества и стимулирование научной деятельности в стране.
Одно из важных решений, принятых в этой сфере Распоряжение Президента от 9 апреля 2018 года об учреждении «Дня науки» в Азербайджанской Республике. В соответствии с документом было решено, что 27 марта в Азербайджане будет отмечаться каждый год как «День науки» начиная с 2019 года.
С целью проведения этого знаменательного дня в стране на высоком уровне Совет по координации научных исследований Азербайджанской Республики утвердил План мероприятий, согласно которому предполагается вручение в феврале-марте 2019 года Почетных грамот научных учреждений и организаций Национальной Академии наук Азербайджана ученым, отличившимся в своей деятельности, проведение конкурсов «Молодые женщины в науке», «Мир растений» и по другим различным номинациям.
Кроме того, запланированы научные семинары, лекции, а также выставки, посвященные актуальным проблемам современного периода в связи с «Днем науки» в Баку и регионах. «День открытых дверей» для студентов и учеников вузов и средних школ соответственно запланирован в научных учреждениях и организациях Академии наук.