Ölkəmizdə Elm Gününün yüksək səviyyədə keçirilməsi məqsədilə tədbirlər planı qəbul olunub
Son illər ölkədə elmin nüfuzunun yüksəldilməsi, cəmiyyətin inkişafında elmin əhəmiyyətinin artırılması və elmi fəaliyyətin stimullaşdırılması istiqamətində bir sıra dövlət əhəmiyyətli tədbirlər həyata keçirilir.
Bu sahədə qəbul edilmiş mühüm qərarlardan biri də dövlət başçısının Azərbaycan Respublikasında Elm Gününün təsis edilməsi haqqında 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı olub. Həmin sərəncamda hər il martın 27-sinin Azərbaycanda Elm Günü kimi qeyd edilməsi qərara alınıb. Beləliklə, 2019-cu ildə ilk dəfə olaraq ölkədə Elm Günü keçiriləcək.
Bu əlamətdar günün ölkəmizdə yüksək səviyyədə keçirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası tədbirlər planı qəbul edib.
Tədbirlər Planına əsasən, 2019-cu ilin fevral-mart aylarında elmdə fərqlənən alimlərə AMEA-nın elmi bölmələrinin, elmi müəssisə və təşkilatlarının Fəxri fərmanlarının verilməsi, “Gənc qadınlar elmdə”, “Bitki aləmi”, “XXI əsrin ən səmərəli tətbiq işi” və digər müxtəlif nominasiyalar üzrə Rəyasət Heyəti tərəfindən müsabiqələrin keçirilməsi qərarlaşdırılıb.
Bundan əlavə, Bakıda və regionlarda Elm Günü ilə əlaqədar müasir dövrün aktual problemlərinə həsr edilmiş elmi seminarların, mühazirələrin, o cümlədən sərgilərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Eyni zamanda AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında ali və ümumtəhsil məktəblərinin tələbə və şagirdləri üçün “Açıq qapı" gününün təşkili planlaşdırılıb.

A Plan of Action was adopted to hold the "Day of Science" at the highest level in the country
In recent years, a number of state measures have been implemented to increase the authority of science in the country, increase the importance of science in the development of society and stimulate scientific activity.
One of the important decisions made in this field was the Order of the Head of the State dated 9 April 2018 on the establishment of "Day of Science" in the Republic of Azerbaijan. It was decided to mark March 27 as the "Day of Science" in Azerbaijan every year and thus, for the first time in 2019, "Science Day" will be held in the country.
The Scientific Research Coordination Council of the Republic of Azerbaijan has adopted a Action Plan for holding this remarkable day at a high level in the country.
According to the Action Plan, the awarding of scholarships of scientific departments, scientific institutions and organizations of ANAS, holding competitions on "Young Women in Science", "Plant World", "The most effective application of the XXI century" and other nominations in February-March 2019.
In addition, Baku and regions are planning to hold scientific seminars, lectures, as well as exhibitions devoted to the actual problems of the modern day in connection with "Science Day".
At the same time, it is planned to organize the "Open Day" for students and pupils of higher and secondary schools in scientific institutions and organizations of ANAS.