Reyhan Camalova ABŞ-da keçiriləcək beynəlxalq sərgidə Azərbaycanı təmsil edəcək
Yağış suyundan enerji istehsal edən “Rainergy” qurğusunun gənc ixtiraçısı, “ASAN Xidmət”in ideya müvəkkili və dünya üzrə 100 nüfuzlu qadından biri, Bakı şəhəri 283 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi Reyhan Camalova “Sabahın alimləri” VIII Respublika müsabiqəsinin qalibi olub.
Reyhan Camalova müsabiqədə “Mühəndislik” nominasiyası üzrə I yeri tutaraq qızıl medalla təltif edilib. Bu uğuruna görə, R.Camalova 12-17 may tarixlərində ABŞ-ın Finiks şəhərində keçiriləcək Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində (Intel ISEF) “Rainergy” layihəsi ilə Azərbaycanı təmsil etmək imkanı qazanıb.
Qeyd edək ki, Təhsil Nazirliyi, AMEA, Gənclər və İdman Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən müsabiqədə ümumilikdə 54 layihə qalib seçilib. Qaliblərə pul mükafatı, diplom, medal və hədiyyələr təqdim olunub.

Рейхан Джамалова представит Азербайджан на международной выставке в США
Ученица X класса средней бакинской школы № 283 Рейхан Джамалова - учредитель всемирно известного стартапа Рейнерджи (Rainergy), стала победителем VIII Республиканского конкурса «Ученые завтрашнего дня».
Р. Джамалова заняла первое место в номинации конкурса «Инжиниринг» и была удостоена золотой медали.
В результате этого Рейхан Джамалова получила возможность представить Азербайджан со своим проектом "Rainergy" на Всемирном смотре-конкурсе научных и инженерных достижений школьников İnteI ISEF, который пройдет в американском городе Финикс 12-17 мая.
Отметим, что конкурс нацелен на создание возможностей для учащихся старших классов проводить исследования, демонстрировать свои научные достижения, выбрать кандидатов для участия во Всемирном смотре-конкурсе научных и инженерных достижений школьников İnteI ISEF, ежегодно проходящем в США. Конкурс проводится при организации министерства молодежи и спорта, НАНА, Центра Гейдара Алиева, Фонда развития науки при Президенте Азербайджана и Республиканского комитета союза свободных профсоюзов работников образования Азербайджана.