Görkəmli ədib Cəfər Cabbarlının zəngin irsindən söhbət açılıb + Foto
Kürdəmir şəhər 6 saylı tam orta məktəbində AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional filialı tərəfindən Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair, yazıçı və dramaturq Cəfər Cabbarlının anadan olmasının 120 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Əvvəlcə tədbirin aparıcısı muzeyin Aran Regional filialının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı böyük dramaturqun həyat və yaradıcılığı barədə geniş məlumat verib. Azərbaycan ədəbiyyatında Cəfər Cabbarlı yaradıcılığının özünəməxsus yeri və rolu olduğunu qeyd edən alim bildirib ki, gənc nəslin tərbiyəsində onun əsərləri böyük təsirə malikdir.
Y.Bahadurqızı XX əsr Azərbaycan dramaturgiyasında, teatrında, kinosunda ilklərə imza qoyan qüdrətli sənətkarın milli ədəbiyyatın parlaq ənənələrini qorumaqla yanaşı, yenilik və müasirlik uğrunda mübarizəni yaradıcılığının əsas qayəsinə çevirməsindən, dramaturgiyamızın təşəkkülü və yüksəlişi tarixində yeni mərhələnin təməlini qoymasından danışıb. Bildirib ki, böyük ədibin əsərləri milli teatrda mühüm hadisə kimi dəyərləndirilib, Azərbaycan milli kinosunun yaranması və inkişafında müstəsna rol oynayıb.
Tədbirdə məktəbin dil-ədəbiyyat müəllimi Flora Yaqubova çıxış edərək C.Cəbbarlının əsərlərinin Azərbaycan tarixinin bədii ifadəsi olduğunu və ədəbiyyat tariximizdə bir epoxanı əks etdirdiyini vurğulayıb.
Daha sonra böyük dramaturqun həyat və fəaliyyətinə həsr olunan sənədli film göstərilib.
Tədbirdə məktəblilər Cəfər Cabbarlının “Ana”, “Ölkəm”, “Azərbaycan bayrağına”, “Oxu bülbül”, “Məhəbbət aləmi qəmdir”, “Tellər oynadı”, “Azad bir quşdum”, “Dan ulduzu” şeirlərindən nümunələr oxuyub, şairin dram əsərlərindən səhnəciklər nümayiş etdiriblər.
Sonda məktəbin diriktoru Elmira Süleymanova çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin “Cəfər Cabbarlının anadan olmasının 120 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 17 dekabr 2018-ci il tarixli Sərəncamını elmimizə, ədəbiyyatşünaslığımıza göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb.

Мероприятие, посвященное выдающемуся литератору Джафару Джаббарлы + Фото
Аранский региональный филиал Национального музея азербайджанской литературы Национальной Академии наук Азербайджана провел мероприятие, приуроченное к 120-летию выдающегося представителя азербайджанской литературы, великого поэта, писателя и драматурга Джафара Джаббарлы в средней школе № 6 Кюрдямира.
В своей речи директор Аранского регионального филиала, д.ф.п.ф. Ягут Бахадуркызы рассказала о жизни и богатом творчестве великого драматурга, произведения которого играют большую роль в воспитании молодого поколения.
Было отмечено, что произведения Джафара Джаббарлы, заложившего новый этап в истории становления и прогресса нашей драматургии, были признаны важным событием в национальном театре, сыграли неоценимую роль в формировании эстетического вкуса нескольких поколений зрителей.
Мастер, являвшийся одним из активных созидателей литературно-культурных процессов, созданными им сильными характерами и колоритными образами внес неоценимый вклад в летопись нашей художественно-эстетической миссии.
В ходе мероприятия был показан документальный фильм, посвященный великому мастеру. Также школьники прочли отрывки из стихов Д. Джаббарлы, показали сценки из произведений литератора.
В заключение директор школы Эльмира Сулейманова отметила значимость Распоряжения Президента Ильхама Алиева «О проведении 120-летия Джафара Джаббарлы» от 17 декабря 2018 года.