"Səməd Vurğun yaradıcılığında azərbaycançılıq məfkurəsi" mövzusunda məruzə dinlənilib
Martın 6-da keçirilən Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli "Səməd Vurğun yaradıcılığında azərbaycançılıq məfkurəsi" mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib.
Akademik bildirib ki, milli ədəbi düşüncəmizin məntiqi davamı kimi təzahür edən, öz mənşəyini bilavasitə folklor təfəkkürünün etnik-mədəni potensialından götürən, dərin lirizmi və ümumbəşəri dəyərlər sistemi ilə səciyyələnən Səməd Vurğun poeziyasında ən aparıcı ideoloji tendensiyalardan biri azərbaycançılıq məfkurəsi olub. Alim sovet dövründə Səməd Vurğunun azərbaycançılıq məfkurəsinin yalnız milli-mənəvi deyil, eyni zamanda funksional olaraq milli dövlətçilik təfəkkürünün qorunması baxımından da olduqca müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu deyib.
Natiq vurğulayıb ki, görkəmli sənətkarın azərbaycançılıq məfkurəsi xalqın folklor təfəkkürünə, şifahi dil-üslub xüsusiyyətlərinə dayanan Azərbaycan ədəbi dilinin formalaşdırılması və inkişafı, Azərbaycan təbiətinin poetik təsviri fonunda universal Azərbaycan obrazının yaradılması, Azərbaycan tarixinin, xüsusən də dövlətçilik tarixinin şərəf səhifələrinin poetik predmetə çevrilməsi vasitəsilə milli-tarixi enerjinin müasir ictimai fikir dövriyyəsinə daxil edilməsi, müasir azərbaycanlı obrazlarının xarakter səviyyəsində formalaşdırılması ilə fərdi pozitiv azərbaycanlı obrazının yaradılması və SSRİ miqyasında normativləşdirilməsi, elmi və ictimai fəaliyyəti ilə azərbaycançılıq məfkurəsinin tədqiqi və təbliği istiqamətində ardıcıl tədbirlərin həyata keçirilməsi kimi poetik-fəlsəfi postulatlarda və ictimai fəaliyyət istiqamətlərində reallaşıb.
T.Kərimli Səməd Vurğunun azərbaycançılıq ideologiyası baxımından Nizami Gəncəvi, Məhəmməd Füzuli, Mirzə Ələkbər Sabir, Cəlil Məmmədquluzadə və başqalarının birbaşa və layiqli varisi olduğunu söyləyib. Vurğulayıb ki, özündən əvvəlki klassiklərin əsərləri kimi, Səməd Vurğunun da yaradıcılığı azərbaycançılıq ideologiyasının bədii-fəlsəfi zəminini yaratmağa xidmət edib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin şairin 90 illik yubileyində Səməd Vurğunun şeirlərinin Azərbaycan dilini zənginləşdirdiyini və inkişaf etdirdiyini söylədiyini xatırladan T.Kərimli Ulu öndərin dahi ədibin yaradıcılığına böyük dəyər verdiyini bildirib. Böyük şairin Azərbaycan Elmlər Akademiyasının təsisçilərindən biri, ömrünün sonlarında isə vitse-prezidenti olduğunu vurğulayan natiq Ümummilli liderin şairin yubileyindəki nitqindən bir hissəni diqqətə çatdıraraq dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Səməd Vurğunun bir alim kimi azərbaycançılıq yönündəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiyini deyib.
Ulu öndərin siyasətini uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin şairin 100 illik yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi ilə bağlı sərəncamını xatırladan natiq bildirib ki, bu sənəd ölkə başçısının ədəbiyyatımıza və mədəniyyətimizə göstərdiyi diqqət və qayğının növbəti göstəricisidir.
Səməd Vurğunun təkcə yaradıcılığı deyil, bütövlükdə şəxsiyyətinin də azərbaycançılıq idealına xidmət etdiyini deyən T.Kərimli şairin dostları olan rus sovet şairləri Nikolay Tixonov, Pavel Antokolski və digərlərinin onun şəxsiyyətinin böyüklüyü haqqında fikirlər irəli sürdüyünü də əlavə edib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademiklər - İsa Həbibbəyli, Vasim Məmmədəliyev, Muxtar İmanov, AMEA-nın müxbir üzvü Təhsin Mütəllimov, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları - Sərxan Xavəri, Nizami Məmmədov, Xalq yazıçısı Anar və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə məruzə bəyənilib. Humanitar Elmlər Bölməsinə Səməd Vurğun poeziyasının müasir nəzəri-metodoloji və milli-ideoloji trendlər əsasında yenidən araşdırılması və müvafiq monoqrafiyanın nəşrə hazırlanması, bölmənin elmi müəssisələrində fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə mövzuların müəyyənləşdirilməsində Səməd Vurğun və başqa klassiklərin yaradıcılığının müasir meyarlar əsasında araşdırılmasına üstünlük verilməsi, Səməd Vurğun və digər klassiklərin irsinin azərbaycançılıq məfkurəsi işığında orta və ali təhsil müəssisələrində tədris edilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi ilə birgə proqram və dərsliklər hazırlanmasının təmin edilməsi və digər istiqamətlərdə tapşırıqlar verilib.

A report on the ideology of Azerbaijanism in the works of Samad Vurgun delivered
At the meeting of ANAS Presidium, Academician-Secretary of ANAS Division of Humanitarian Sciences, academician Teymur Karimli delivered a scientific paper on "Ideology of Azerbaijanism in the works of Samad Vurgun" on March 6.
Academician said that, one of the leading ideological tendencies in the poetry of Samad Vurgun, which is a logical continuation of national, literary thought, derives its content directly from the ethno-cultural potential of folklore thinking and is characterized by deep lyricism and a system of universal human values, is Azerbaijani ideology. The scientist noted that this ideology in the works of the classic was of exceptional importance during the Soviet period, not only in terms of protecting national moral values, but also for preserving the ideas of national statehood.
The speaker stressed that the ideology of Azerbaijanism was implemented in such poetic and philosophical tenets and spheres of public activities of an outstanding poet, such as the formation and development of the Azerbaijani literary language based on the folklore thinking of the people and the peculiarities of the spoken language, the creation of a universal image of Azerbaijan against the background of a poetic image of the nature of the country, the inclusion of national historical energy in the circulation of modern social thought through the transformation of the history of Azerbaijan, in particular The awards of the glorious pages of the history of statehood, in the subject of poetry, the creation of an individual image of a positive Azerbaijani by forming images of modern Azerbaijanis at the level of character and rationing it across the USSR, the implementation of successive activities in the field of research and propaganda of the ideology of Azerbaijanism in the course of scientific and social activities.
Teymur Karimli said that, from the point of view of the development of the ideology of Azerbaijanism, Samad Vurgun is a direct and worthy successor to Nizami Ganjavi, Muhammad Fuzuli, Mirza Alakpar Sabir, Jalil Mammadguluzadeh and others. He stressed that, like the works of the classics that worked before him, the work of Samad Vurgun served to create the literary and philosophical prerequisites of the ideology of Azerbaijanism.
Recalling that, at the celebration of the poet's 90th anniversary national leader Heydar Aliyev noted that, the poetry of Samad Vurgun had enriched and developed the Azerbaijani language, academician added that, the great leader always appreciated the creativity of the classics. Stressing that, great poet was one of the founders of the Azerbaijan Academy of Sciences and he was the Vice-President and he noted that, great leader highly appreciated the activity of Samad Vurgun as a scientist aimed at developing the ideology of Azerbaijanism.
Recalling the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, successfully continuing the great leader’s policy on holding the poet’s 100th anniversary at a high level, Teymur Karimli noted that, this document is another evidence of the attention and care of the head of state about our literature and culture.
Then, ANAS Vice-President, academician Isa Habibbeyli, academician Vasim Mammadaliyev, Director of ANAS Institute of Folklore, academician Mukhtar Imanov, corresponding member of ANAS, Professor of Baku State University Tahsin Mutallimov, academic Secretary of ANAS Presidium, Ph.D. in Philology Sarhan Khavari, PhD in Philology Sarhan Khavari, Philosophy of Philology of the Presidium of ANAS, Ph.D. in Philology Sarhan Khavari, Philosophy of Philology Sarhan Khavari, Philosophy of Philology of the Presidium of ANAS, Ph.D. in Philology Khavari Sarkhan, and others spoke about Samad Vurgun’s life and activity, noted that, his personality and work left an indelible mark on the history and culture of the Azerbaijani people, the memory of the genius poet will always lives in the hearts of people.
After discussions the report was approved by the Presidium.
ANAS Division of Humanitarian Sciences was given instructions, aimed at studying the poetry of Samad Vurgun on the basis of modern theoretical, methodological and national ideological trends and preparing a monograph, rendering dissertations PhD and Doctoral degrees on study Samad Vurgun’s activity and other classics based on modern criteria, jointly with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan developing of programs and textbooks for teaching the heritage of Samad Vurgun and other classics in secondary and higher educational institutions in the light of the ideology of Azerbaijanism, etc.