"Səməd Vurğun yaradıcılığında azərbaycançılıq məfkurəsi" mövzusunda məruzə dinlənilib
Martın 6-da keçirilən Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli "Səməd Vurğun yaradıcılığında azərbaycançılıq məfkurəsi" mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib.
Akademik bildirib ki, milli ədəbi düşüncəmizin məntiqi davamı kimi təzahür edən, öz mənşəyini bilavasitə folklor təfəkkürünün etnik-mədəni potensialından götürən, dərin lirizmi və ümumbəşəri dəyərlər sistemi ilə səciyyələnən Səməd Vurğun poeziyasında ən aparıcı ideoloji tendensiyalardan biri azərbaycançılıq məfkurəsi olub. Alim sovet dövründə Səməd Vurğunun azərbaycançılıq məfkurəsinin yalnız milli-mənəvi deyil, eyni zamanda funksional olaraq milli dövlətçilik təfəkkürünün qorunması baxımından da olduqca müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu deyib.
Natiq vurğulayıb ki, görkəmli sənətkarın azərbaycançılıq məfkurəsi xalqın folklor təfəkkürünə, şifahi dil-üslub xüsusiyyətlərinə dayanan Azərbaycan ədəbi dilinin formalaşdırılması və inkişafı, Azərbaycan təbiətinin poetik təsviri fonunda universal Azərbaycan obrazının yaradılması, Azərbaycan tarixinin, xüsusən də dövlətçilik tarixinin şərəf səhifələrinin poetik predmetə çevrilməsi vasitəsilə milli-tarixi enerjinin müasir ictimai fikir dövriyyəsinə daxil edilməsi, müasir azərbaycanlı obrazlarının xarakter səviyyəsində formalaşdırılması ilə fərdi pozitiv azərbaycanlı obrazının yaradılması və SSRİ miqyasında normativləşdirilməsi, elmi və ictimai fəaliyyəti ilə azərbaycançılıq məfkurəsinin tədqiqi və təbliği istiqamətində ardıcıl tədbirlərin həyata keçirilməsi kimi poetik-fəlsəfi postulatlarda və ictimai fəaliyyət istiqamətlərində reallaşıb.
T.Kərimli Səməd Vurğunun azərbaycançılıq ideologiyası baxımından Nizami Gəncəvi, Məhəmməd Füzuli, Mirzə Ələkbər Sabir, Cəlil Məmmədquluzadə və başqalarının birbaşa və layiqli varisi olduğunu söyləyib. Vurğulayıb ki, özündən əvvəlki klassiklərin əsərləri kimi, Səməd Vurğunun da yaradıcılığı azərbaycançılıq ideologiyasının bədii-fəlsəfi zəminini yaratmağa xidmət edib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin şairin 90 illik yubileyində Səməd Vurğunun şeirlərinin Azərbaycan dilini zənginləşdirdiyini və inkişaf etdirdiyini söylədiyini xatırladan T.Kərimli Ulu öndərin dahi ədibin yaradıcılığına böyük dəyər verdiyini bildirib. Böyük şairin Azərbaycan Elmlər Akademiyasının təsisçilərindən biri, ömrünün sonlarında isə vitse-prezidenti olduğunu vurğulayan natiq Ümummilli liderin şairin yubileyindəki nitqindən bir hissəni diqqətə çatdıraraq dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Səməd Vurğunun bir alim kimi azərbaycançılıq yönündəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiyini deyib.
Ulu öndərin siyasətini uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin şairin 100 illik yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi ilə bağlı sərəncamını xatırladan natiq bildirib ki, bu sənəd ölkə başçısının ədəbiyyatımıza və mədəniyyətimizə göstərdiyi diqqət və qayğının növbəti göstəricisidir.
Səməd Vurğunun təkcə yaradıcılığı deyil, bütövlükdə şəxsiyyətinin də azərbaycançılıq idealına xidmət etdiyini deyən T.Kərimli şairin dostları olan rus sovet şairləri Nikolay Tixonov, Pavel Antokolski və digərlərinin onun şəxsiyyətinin böyüklüyü haqqında fikirlər irəli sürdüyünü də əlavə edib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademiklər - İsa Həbibbəyli, Vasim Məmmədəliyev, Muxtar İmanov, AMEA-nın müxbir üzvü Təhsin Mütəllimov, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları - Sərxan Xavəri, Nizami Məmmədov, Xalq yazıçısı Anar və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə məruzə bəyənilib. Humanitar Elmlər Bölməsinə Səməd Vurğun poeziyasının müasir nəzəri-metodoloji və milli-ideoloji trendlər əsasında yenidən araşdırılması və müvafiq monoqrafiyanın nəşrə hazırlanması, bölmənin elmi müəssisələrində fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə mövzuların müəyyənləşdirilməsində Səməd Vurğun və başqa klassiklərin yaradıcılığının müasir meyarlar əsasında araşdırılmasına üstünlük verilməsi, Səməd Vurğun və digər klassiklərin irsinin azərbaycançılıq məfkurəsi işığında orta və ali təhsil müəssisələrində tədris edilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi ilə birgə proqram və dərsliklər hazırlanmasının təmin edilməsi və digər istiqamətlərdə tapşırıqlar verilib.

Заслушан доклад, посвященный идеологии азербайджанства в творчестве Самеда Вургуна
6 марта на заседании Президиума Национальной Академии наук Азербайджана академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли выступил с научным докладом «Идеология азербайджанства в творчестве Самеда Вургуна».
Академик сообщил, что одной из ведущих идеологических тенденций в поэзии Самеда Вургуна, являющейся логическим продолжением национальной, литературной мысли, черпающей свое содержание непосредственно из этно-культурного потенциала фольклорного мышления и характеризующейся глубоким лиризмом и системой общечеловеческих ценностей, является идеология азербайджанства. Ученый отметил, что эта идеология в творчестве классика имела в советский период исключительное значение не только с точки зрения защиты национально-нравственных ценностей, но и для сохранения идей национальной государственности.
Оратор подчеркнул, что идеология азербайджанства была реализована в таких поэтико-философских постулатах и сферах общественной деятельности выдающегося поэта, как формирование и развитие азербайджанского литературного языка, опирающегося на фольклорное мышление народа и особенности разговорной речи, создание универсального образа Азербайджана на фоне поэтического изображения природы страны, включение национально-исторической энергии в оборот современной общественной мысли посредством превращения истории Азербайджана, в особенности славных страниц истории государственности, в предмет поэзии, создание индивидуального образа позитивного азербайджанца путем формирования образов современных азербайджанцев на уровне характера и нормирование его в масштабах СССР, осуществление последовательных мероприятий в области исследования и пропаганды идеологии азербайджанства в ходе научной и общественной деятельности.
Теймур Керимли сообщил, что с точки зрения развития идеологии азербайджанства Самед Вургун является непосредственным и достойным продолжателем Низами Гянджеви, Мухаммеда Физули, Мирзы Алекпера Сабира, Джалила Мамедкулизаде и других. Он подчеркнул, что, как и произведения классиков, творивших до него, творчество Самеда Вургуна служило созданию литературно-философских предпосылок идеологии азербайджанства.
Напомнив о том, что на праздновании 90-летнего юбилея поэта общенациональный лидер Гейдар Алиев отметил, что поэзия Самеда Вургуна обогатила и развила азербайджанский язык, академик добавил, что великий лидер всегда высоко ценил творчество классика. Подчеркнув, что великий поэт являлся одним из учредителей Академии наук Азербайджана и в конце своей жизни был ее вице-президентом, и приведя часть речи общенационального лидера Гейдара Алиева, произнесенной им на юбилее поэта, оратор отметил, что великий лидер высоко ценил деятельность Самеда Вургуна в качестве ученого, направленную на развитие идеологии азербайджанства.
Напомнив о Распоряжении Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, успешно продолжающего политику великого лидера, о проведении 100-летнего юбилея поэта на высоком уровне, Теймур Керимли отметил, что данный документ является очередным свидетельством внимания и заботы главы государства о нашей литературе и культуре.
Сказав, что идеалу азербайджанства служило не только творчество Самеда Вургуна, но и его личность в целом, академик добавил, что, будучи друзьями поэта, русские советские поэты Николай Тихонов, Павел Антокольский и другие всегда подчеркивали величие личности классика.
Затем выступили вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, академик Васим Мамедалиев, директор Института фольклора НАНА, академик Мухтар Иманов, член-корреспондент НАНА, профессор Бакинского государственного университета Тахсин Муталлимов, ученый секретарь Президиума НАНА, доктор философии по филологии Сархан Хавери и другие, которые говорили о жизни и творчестве Самеда Вургуна, отметили, что его личность и творчество оставили неизгладимый след в истории и культуре азербайджанского народа, память о гениальном поэте всегда будет жить в сердцах людей.
После дискуссий доклад был одобрен постановлением Президиума. Отделению гуманитарных наук НАНА были даны поручения, направленные на исследование поэзии Самеда Вургуна заново на основе современных теоретико-методологических и национально-идеологических трендов и подготовку соответствующей монографии, оказание при выборе тем диссертаций на соискание ученых степеней доктора философии и доктора наук предпочтения исследованию творчества Самеда Вургуна и прочих классиков на основе современных критериев, разработку совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики программ и учебников для преподавания наследия Самеда Вургуна и других классиков в средних и высших учебных заведениях в свете идеологии азербайджанства и т.д.