AMEA-nın xatirə nişanları təsis edilir
Aprelin 3-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın xatirə nişanlarının təsis edilməsi haqqında məsələ müzakirə olunub. İclasda bildirilib ki, elmin inkişafına böyük töhfələr verən və mühüm nailiyyətlər qazanan alimləri daha yüksək səviyyəli tədqiqatlar aparmağa həvəsləndirmək, həmçinin Azərbaycanın bir sıra görkəmli alimlərinin xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə AMEA-nın adlı mükafatları təsis edilib və əsasnamələri təsdiq olunub.
Ötən müddət ərzində əsasnamələrin tələblərinə uyğun olaraq hər il adlı mükafatlar üçün müsabiqə elan olunub, müvafiq elm sahələrini təmsil edən görkəmli alimlər mükafatlarla təltif ediliblər.
Rəyasət Heyəti adlı mükafatların nüfuzunun daha da artırılması, həmçinin mükafatlara təqdim olunan alimlərin daha dəqiq meyar və prinsiplər əsasında müəyyənləşdirilməsi məqsədilə AMEA-nın adlı mükafatlarının xatirə nişanları ilə əvəz edilməsini məqsədəuyğun hesab edib. Beləliklə, "Tibb sahəsi üzrə akademik Mirəsədulla Mirqasımov" xatirə nişanı, "Tibb sahəsi üzrə akademik Mustafa Topçubaşov" xatirə nişanı, "Tibb sahəsi üzrə akademik Zərifə Əliyeva" xatirə nişanı, "Kimya sahəsi üzrə akademik Yusif Məmmədəliyev" xatirə nişanı, "Kimya sahəsi üzrə akademik Murtuza Nağıyev" xatirə nişanı, "İncəsənət sahəsi üzrə akademik Üzeyir Hacıbəyli" xatirə nişanı, "Memarlıq və incəsənət sahəsi üzrə akademik Mikayıl Useynov" xatirə nişanı, "Ədəbiyyat, poeziya sahəsi üzrə akademik Səməd Vurğun" xatirə nişanı, "Geologiya sahəsi üzrə akademik Musa Əliyev" xatirə nişanı, "Torpaqşünaslıq və coğrafiya sahəsi üzrə akademik Həsən Əliyev" xatirə nişanı, "Riyaziyyat sahəsi üzrə akademik Zahid Xəlilov" xatirə nişanı, "Neft sahəsi üzrə akademik Azad Mirzəcanzadə" xatirə nişanı, "Fizika sahəsi üzrə akademik Həsən Abdullayev" xatirə nişanı, "Kompüter elmləri sahəsi üzrə professor Lütfi Zadə" xatirə nişanı təsis edilib. Bundan başqa, AMEA-nın təsis edilməsinə həsr olunmuş xatirə nişanı və elmin inkişafına dəstək verən şəxslərə təqdim edilmək üçün AMEA-nın xüsusi xatirə nişanı təsis olunub.

Учреждаются памятные знаки НАНА
3 апреля на заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана был рассмотрен вопрос об учреждении памятных знаков НАНА. В своем выступлении по данному вопросу президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что для поощрения и стимулирования ученых, внесших значительный вклад в развитие отечественной науки и имеющих важные достижения, а также увековечения памяти ряда выдающихся ученых Азербайджана были учреждены именные премии НАНА и утверждены положения о вышеназванных премиях.
Академик подчеркнул, что за истекший период в соответствии с требованиями этих положений ежегодно объявлялся конкурс на получение именных премий, после чего ими награждались видные ученые, представляющие различные отрасли науки.
Для повышения значимости именных премий, а также отбора кандидатур ученых, представленных на получение наград, на основе более точных критериев и принципов, Президиум посчитал целесообразным заменить именные премии НАНА памятными знаками. Итак, были учреждены: памятный знак «Академик Мирасадулла Миркасимов – в области медицины», памятный знак «Академик Мустафа Топчибашев – в области медицины», памятный знак «Академик Зарифа Алиева – в области медицины», памятный знак «Академик Юсиф Мамедалиев – в области химии», памятный знак «Академик Муртуза Нагиев – в области химии», памятный знак «Академик Узеир Гаджибейли – в области искусств», памятный знак «Академик Микаил Усейнов – в области архитектуры и искусств», памятный знак «Академик Самед Вургун – в области литературы, поэзии», памятный знак «Академик Муса Алиев – в области геологии», памятный знак «Академик Гасан Алиев – в области почвоведения и географии», памятный знак «Академик Захид Халилов – в области математики», памятный знак «Академик Азад Мирзаджанзаде – в сфере нефти», памятный знак «Академик Гасан Абдуллаев – в области физики», памятный знак «Профессор Лютфи Заде – в области компьютерных наук». Помимо этого, были учреждены памятный знак, посвященный учреждению НАНА, и специальный памятный знак НАНА для вручения лицам, оказывающим поддержку развитию науки.