3 May - Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Günüdür
Hər il 3 May tarixi dünyada jurnalistlərin beynəlxalq peşə bayramı - Mətbuat Azadlığı Günü kimi qeyd olunur. Bu münasibətlə keçirilən tədbirlərdə söz və mətbuat azadlığının əsas prinsipləri, mətbuatın müstəqilliyinin təmin olunması, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsində mətbuatın rolu və digər məsələlər müzakirə edilir.
2019-cu ildə YUNESKO artıq 26-cı dəfədir ki, Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Gününü qeyd edir. Təşkilatın Afrika Birliyi Komissiyası və Efiopiya Respublikası hökuməti ilə birgə təşkil etdiyi əsas tədbir 1-3 may tarixlərində Efiopiyada keçiriləcək.
Əlamətdar gündə qeyd olunan tədbirlər hər il bir mövzuya həsr olunur. 2019-cu il "Kütləvi informasiya vasitələri demokratiya uğrunda: dezinformasiya dövründə jurnalistika və seçkilər" mövzusuna həsr olunub. Tədbirlərdə kütləvi informasiya vasitələrinin seçki dövründə qarşılaşdığı müasir problemlər, həmçinin medianın sülhə dəstək və barışıq proseslərində potensialı müzakirə ediləcək.
Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Gününün geniş qeyd edilməsi artıq ölkəmizdə də ənənə halını alıb. Bu gün münasibətilə bir sıra tədbirlər keçirilir, dövlət qurumları və KİV nümayəndələri bu sahədə mövcud durumu və ölkə mətbuatının inkişafı yollarını müzakirə edirlər.

3 мая - Всемирный день свободы печати
Всемирный день свободы печати был учрежден Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций в декабре 1993 года.
С тех пор 3 мая ежегодно отмечается как день защиты свободы прессы, оценки состояния ее свободы во всем мире, публичного оповещения о свободе печати, общения работников средств массовой информации и памяти журналистов, погибших при исполнении профессиональных обязанностей.
Отношения между средствами массовой информации и демократией станут главной темой Конференции по случаю Всемирного дня свободы печати (3 мая), организованной ЮНЕСКО в сотрудничестве с правительством Республики Эфиопия и Комиссией Африканского союза. Мероприятие состоится в Аддис-Абебе, Эфиопия, с 1 по 3 мая 2019 года. Также в рамках Дня будут организованы более ста мероприятий во всем мире.
В этом году Всемирный день свободы печати, тема которого «Средства массовой информации на благо демократии: журналистика и выборы в эпоху дезинформации», станет поводом для размышлений над этими актуальными вопросами.
Масштабное празднование Всемирного дня свободы печати уже стало традицией в нашей стране. Сегодня проводится ряд мероприятий, государственные органы и представители СМИ обсуждают текущую ситуацию в этой области и пути развития прессы страны.