3 May - Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Günüdür
Hər il 3 May tarixi dünyada jurnalistlərin beynəlxalq peşə bayramı - Mətbuat Azadlığı Günü kimi qeyd olunur. Bu münasibətlə keçirilən tədbirlərdə söz və mətbuat azadlığının əsas prinsipləri, mətbuatın müstəqilliyinin təmin olunması, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsində mətbuatın rolu və digər məsələlər müzakirə edilir.
2019-cu ildə YUNESKO artıq 26-cı dəfədir ki, Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Gününü qeyd edir. Təşkilatın Afrika Birliyi Komissiyası və Efiopiya Respublikası hökuməti ilə birgə təşkil etdiyi əsas tədbir 1-3 may tarixlərində Efiopiyada keçiriləcək.
Əlamətdar gündə qeyd olunan tədbirlər hər il bir mövzuya həsr olunur. 2019-cu il "Kütləvi informasiya vasitələri demokratiya uğrunda: dezinformasiya dövründə jurnalistika və seçkilər" mövzusuna həsr olunub. Tədbirlərdə kütləvi informasiya vasitələrinin seçki dövründə qarşılaşdığı müasir problemlər, həmçinin medianın sülhə dəstək və barışıq proseslərində potensialı müzakirə ediləcək.
Ümumdünya Mətbuat Azadlığı Gününün geniş qeyd edilməsi artıq ölkəmizdə də ənənə halını alıb. Bu gün münasibətilə bir sıra tədbirlər keçirilir, dövlət qurumları və KİV nümayəndələri bu sahədə mövcud durumu və ölkə mətbuatının inkişafı yollarını müzakirə edirlər.

May 3 - World Press Freedom Day
Every year, May 3 is celebrated as the International Day of Journalists in the world - World Press Freedom Day. The main principles of freedom of speech and press, the independence of the press, the role of the press in protecting human rights and freedoms, and other issues are discussed at the events held in this respect.
In 2019, UNESCO celebrates the World Press Freedom Day for the 26th time. The event will be held in Ethiopia on May 1-3, organized by the organization jointly with the African Union Commission and the Government of Ethiopia.
Celebrated events are dedicated to a theme every year. 2019 is dedicated to the theme of "Mass Media for Democracy: Journalism and Elections in Disinformation." The events will focus on the challenges facing the media during the electoral period, as well as the media's potential for peace and reconciliation.
The extensive celebration of the World Press Freedom Day has already become a tradition in our country. Today, a number of events are being held, state agencies and mass media representatives are discussing the current situation in this area and the ways of development of the country's press.