Avropa Komissiyasının "Horizon 2020" Proqramı üzrə növbəti maarifləndirici seminarı keçirilib
AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə Avropa Komissiyasının "Horizon 2020" Proqramı üzrə növbəti maarifləndirici seminarı keçirilib.
Seminarda AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının gənc alimləri, beynəlxalq əlaqələr üzrə məsul şəxsləri, Azərbaycanın digər elm və təhsil ocaqlarının əməkdaşları, həmçinin dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri idarənin rəisi, b.ü.f.d., dosent Esmira Əlirzayeva açaraq 2014-2019-cu illər ərzində Azərbaycan alimlərinin bu proqramdan istifadəsi, problemlər və perspektivlər haqqında məlumat verib. O, alimləri proqramın geniş imkanlarından yararlanmağa, beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirməyə və xarici həmkarları ilə elmi şəbəkələrə qoşulmağa dəvət edib.
Sonra "Horizon 2020" Proqramı üzrə Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsinin (MƏŞŞ) üzvləri layihənin müxtəlif istiqamətləri üzrə cari imkanlar və çağırışlarla əlaqəli seminar iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Avropa Tədqiqat Şurası istiqaməti üzrə milli əlaqələndirici İlham Hümbətov "COST Action" çərçivəsində yeni layihələr və onlara qoşulmaq imkanlarını təqdim edib.
Ərzaq təhlükəsizliyi, davamlı kənd təsərrüfatı, dəniz tədqiqatları, bioiqtisadiyyat və biotexnologiya üzrə milli əlaqələndirici Nabil Seyidov isə İtalyadan olan həmkarları ilə birlikdə həyata keçirdiyi uğurlu "COST" layihəsi, layihə çərçivəsində reallaşdırılan tədbirlər və alınan nəticələr, "COST"a müraciət yolları, nəzərdə tutulan yeni layihə təklifləri barədə ətraflı məlumat verib.
Hüquq və maliyyə aspektləri üzrə milli əlaqələndirici Tofiq Babayev cari "Face-to-Face" görüşləri və elmi əməkdaşlığın qurulmasında onların əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb və dinləyiciləri bu imkanlardan istifadəyə təşviq edib.
Maliyyə Aspektləri üzrə milli əlaqələndirici Rüfət Əfəndiyev Rumıniyanın Buxarest şəhərində "İnnovativ müəssisə həftəsi" çərçivəsində "ACCESS4SMES" tərəfindən keçirilən tədbirlər, İqlim fəaliyyəti, resurs səmərəliliyi və xammal üzrə milli əlaqələndirici Rövşən Kərimov isə Lüksemburqda təşkil edilən "Masterclass Treyninq" və "Tvinninq" layihəsi üzrə toplantıda müzakirə olunan Avropa İttifaqına üzv və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin uğurlu təcrübəsi və yeni imkanlarından söz açıblar.
"Horizon 2020" proqramına təqdim edilən layihələrin qiymətləndirilməsində rəyçi kimi iştirak etmiş Fizika İnstitutunun şöbə müdiri, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Elçin Cəfərov layihələrə olan tələblər və onlara ekspert yanaşması ilə əlaqəli məlumat verib və bildirib ki, bu proqrama təqdim edilən bütün layihələr diqqətdə saxlanılır, uğurlu olmayanlar ekspert rəyi əsasında təkmilləşdirilərək yenidən göndərildiyində ekspertlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.

Состоялся очередной семинар по программе Европейской комиссии «Horizon 2020»
Очередной семинар по программе Европейской комиссии «Горизонт 2020» проведен при организации Управления международных связейПрезидиума НАНА. В семинаре приняли участие молодые ученые и представители учреждений НАНА, ответственные лица по международным связям, сотрудники других научных и образовательных учреждений Азербайджана, а также представители государственных учреждений.
Открыв мероприятие руководитель управления, д.ф.п.б, доцент Эсмира Алирзаева подробно проинформировала участников об использовании этой программы азербайджанскими учеными в 2014-2019 годах, проблемах и перспективах. Она пригласила ученых воспользоваться широкими возможностями программы, расширить международное сотрудничество и наладить контакты с зарубежными коллегами и научными сетями.
Далее члены Национальной сети контактных лиц программы "Horizon 2020" проинформировали участников семинара о текущих возможностях и вызовах по различным аспектам проекта. Национальный координатор по Европейскому исследовательскому совету Ильхам Гумбатов представил новые проекты и возможности в рамках "COST Action".
Национальный координатор Набиль Сеидов рассказал об успешном проекте "COST", проведенном совместно с итальянскими коллегами, реализованных в его рамках мероприятиях и полученных результатах, путях обращения в , "COST", предполагаемых новых предложениях по проекту.
Национальный координатор по правовым и финансовым аспектам Тофик Бабаев подчеркнул значимость текущих встреч «Face-to-Face» для установления научного сотрудничества и призвал участников использовать эти возможности.
Заведующий отделом Института физики, доктор физико-математических наук Эльчин Джафаров, который принимал участие в качестве рецензента в оценке проектов, представленных в программу Horizon 2020, рассказал о требованиях проекта и экспертному подходу к ним, подчеркнув, что все представленные работы сохраняются в центре внимания, улучшенные работы на основе экспертной рецензии получают более высокую оценку.