"Zəfərli yolun yarım əsri" mövzusunda elmi sessiya keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə gəlişinin 50-ci ildönümünə həsr olunan "Zəfərli yolun yarım əsri" mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Sessiya çərçivəsində ulu öndərin həyat yolu və fəaliyyətini əks etdirən fotolardan ibarət sərgi də təşkil olunub.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov "Heydər Əliyevli yolumuzun yarım əsri" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, çıxışında ümummilli liderin zəngin siyasi fəaliyyətindən, müstəqil güclü Azərbaycan dövlətinin qurulmasındakı tarixi xidmətlərindən, xalqımızın rifahı naminə gördüyü mühüm işlərdən danışıb. Qeyd edib ki, 1969-cu il iyulun 14-də Heydər Əliyevin ölkəmizdə siyasi hakimiyyətə gəlişi ilə SSRİ respublikaları arasında iqtisadi göstəricilərinə görə geridə qalan Azərbaycan çiçəklənmə mərhələsinə qədəm qoyub. Akademikin sözlərinə görə, həmin illərdə respublikamızın gələcək inkişafı üçün güclü təməllər atılıb, qısa müddətdə iri fabrik və zavodlar, sənaye obyektləri tikilib, iqtisadi, elmi, mədəni və digər sahələrdə bir çox uğurlar əldə olunub. Ulu öndərin Azərbaycanın ədəbiyyat, mədəniyyət, incəsənət və tarixi şəxsiyyətlərinə xüsusi önəm verdiyini deyən R.Hüseynov görkəmli ədiblərimizə abidələrin ucaldıldığını, məzarlarının ölkəmizə gətirildiyini, ev-muzeylərinin açıldığını söyləyib.
1993-cü ildə Azərbaycanın parçalanmaq təhlükəsi ilə üzləşdiyini xatırladan akademik bildirib ki, xalqın təkidi ilə hakimiyyətə qayıdan ümummilli lider ölkədə hərc-mərcliyə son qoyub, siyasi sabitliyi təmin edib və respublikanın inkişafı üçün önəmli addımlar atıb. Qeyd edib ki, “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması ilə ölkəmizin gəlirləri artıb, iqtisadi göstəriciləri yüksəlib, xalqın rifahı təmin olunub.
Məruzəçi ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, Azərbaycanın müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində mühüm yer tutduğunu, söz sahibi ölkələrdən birinə çevrildiyini deyib.
Daha sonra tədbirdə Azərbaycan Milli Konservatoriyasının nəzdində Respublika İncəsənət Gimnaziyasının Teatr şöbəsinin şagirdlərinin ifasında şeirlər dinlənilib, dahi liderə həsr olunan videoçarx nümayiş etdirilib.

Состоялась научная сессия «Полвека победного пути»
В Национальном музее азербайджанской литературы им. Низами Гянджеви НАНА прошла научная сессия на тему «Полвека победного пути», посвященная 50-летию со дня прихода общенационального лидера Гейдара Алиева к политической власти.
В рамках сессии была организована выставка фотографий, отражающих жизнь и деятельность великого лидера.
Директор музея академик Рафаэль Гусейнов выступил с докладом на тему «Полвека нашего пути с Гейдаром Алиевым». В своем выступлении он рассказал о богатой политической деятельности общенационального лидера, исторических заслугах в создании независимого сильного азербайджанского государства и важной работе, проделанной для благосостояния нашего народа. Он отметил, что 14 июля 1969 года, когда Гейдар Алиев пришел к власти в нашей стране, Азербайджан, отстававший в своем развитии среди стран СССР, встал на путь развития и процветания. По словам академика, в эти годы были заложены прочные основы для будущего развития республики, и за короткий срок были построены крупные заводы и фабрики, промышленные объекты, также ряд успехов был достигнут в экономической, научной, культурной и других сферах. Отметив, что великий лидер уделял особое внимание литературе, культуре, искусству и истории Азербайджана, Р.Гусейнов сказал, что нашим выдающимся писателям и поэтам установлены памятники, в нашу страну перемещены их могилы, открыты дома-музеи.
Напомнив, что в 1993 году Азербайджан столкнулся с угрозой раскола, академик сказал, что общенациональный лидер, вернувшись к власти волей народа, положил конец войне в стране, обеспечил политическую стабильность и сделал важные шаги для развития республики. Он отметил, что подписанием «Контракта века» доходы нашей страны увеличились, экономические показатели выросли, а благосостояние людей было улучшено в разы.
Докладчик сказал, что президент Ильхам Алиев сегодня успешно продолжил политический курс общенационального лидера Гейдара Алиева и Азербайджан занимает важное место в современной системе международных отношений.
Позже на мероприятии ученики театрального отделения художественной гимназии при Национальной консерватории Азербайджана озвучили стихи, а также был продемонстрирован видеоролик о великом лидере.