Bu gün Beynəlxalq Azərbaycan Muğamı və Musiqisi Günüdür
Avqustun 26-sı Beynəlxalq Azərbaycan Muğamı Günü və İpək Yolu üzərində yerləşən ölkələrin musiqisi günü kimi qeyd olunur. 2010-cu ildə Kanadanın Niaqara şəhərinin meriyası və ənənəvi olaraq hər il keçirilən Beynəlxalq Niaqara Musiqisi Festivalının rəhbərliyi tərəfindən qəbul olunan bu qərar xalqımızın milli sərvəti olan muğamın bəşəri musiqiyə çevrildiyini bir daha təsdiq edir. Bu tarix muğamsevərlər, ömrünü bu sənətin yaşamasına və təbliğinə həsr edənlər üçün ən əziz bayramdır.
Azərbaycan muğamının müasir tarixində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESKO-nun və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə həyata keçirilən çoxşaxəli silsilə tədbirlər müstəsna rol oynayır. Bu fəaliyyətin nəticəsidir ki, son illər muğam ifaçılığı ən müxtəlif aspektlərdən hərtərəfli dəstək alaraq, sözün əsl mənasında, intibah dövrünü yaşayır. UNESKO-nun qərarı ilə dünya mədəniyyətinin qeyri-maddi irsinin bəşəri əhəmiyyətə malik sərvətləri sırasına daxil edilməsi muğamın, tar ifaçılığı sənətinin təkcə xalqımızın deyil, bütün bəşəriyyətin misilsiz mədəni sərvətinin ayrılmaz hissəsi kimi qiymətləndirilməsidir.
Tarixən Şuşada Xarrat Qulu Məhəmməd oğlunun, Mir Möhsün Nəvvabın, Şamaxıda Mahmud Ağanın, Bakıda Məşədi Məlik Mənsurovun məclisləri, bu məkanlardan çıxan böyük sənətkarlar muğamın milli musiqimizin ana dili olduğunu bir daha təsdiqləyir. Hələ 1922-ci ildə Bakıda açılmış ilk Avropa tipli musiqi tədris müəssisəsinin dərs proqramına muğamın tədrisi daxil edilib. Bu sənət rəssamlarımız, heykəltəraşlarımız, şairlərimiz, rejissorlarımız üçün bu gün də ilham mənbəyidir.
Bəstəkarlarımız üçün ilham mənbəyi olan muğam, həm də milli musiqi mədəniyyətimizin uğurlarının əsasında durur. Dahi Üzeyir Hacıbəyli “Leyli və Məcnun” operasını muğam üzərində yazıb, Fikrət Əmirov “Şur” və “Kürd-Ovşarı” simfonik muğamları ilə dünya musiqisində simfonik muğam janrının əsasını qoyub. Niyazi, Qara Qarayev, Soltan Hacıbəyov, Cövdət Hacıyev, Aqşin Əlizadə, Arif Məlikov, Firəngiz Əlizadə və digər görkəmli bəstəkarlarımızın yaradıcılığında muğamdan irəli gələn bədii prinsiplər ən müasir kompozisiya texnikası ilə qovuşur.
Bu gün dövlətimizin mədəniyyətimizə, o cümlədən muğam sənətinə, onu yaşadanlara böyük diqqət və qayğısı onları yeni-yeni yaradıcılıq axtarışına həvəsləndirir. Muğamımız bu gün bütün dünyanı fəth etmək, dilindən, dinindən, irqindən, miliyyətindən asılı olmayaraq, hər kəsin qəlbini, ruhunu oxşamaq iqtıdarındadır.

Today is the International Day of Azerbaijan Mugham and Music Day
Today is the International Day of Azerbaijani Mugham and Music Day of the countries situated on the Silk Road.
The decision on this was adopted by the Niagara City Hall, Canada and leadership of annual International Niagara Music Festival in 2010.
This is fact that, Mugham is not only the national wealth of the Azerbaijani people, but also a common heritage.
The many-branched chain of measures taken under the leadership of President of Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva play an exceptional role. Thanks to the efforts of the first lady of the country by the decision of UNESCO Mugham was included into the row heaving human significance of the world culture’s immaterial heritage.
The curriculum of the first European music educational institution included the teaching of Mugham was opened in 1922, in Baku.
Mugham is still a source of inspiration for our artists, sculptors, poets and directors. It is one of the most valuable monuments of the material and spiritual culture of Azerbaijan and the greatest achievement of the musical and poetic art of the Azerbaijani people.
The noble Azerbaijani composer Uzeyir Hajibeyov created the Mugham opera "Leyli and Majnun", based on a synthesis of Mugham and European classical music, hereby making the art of Mugham world-known.
The symphonic Mughams by Fikrat Amirov "Shur" and "Kurd-Ovshar" laid the foundation for the genre of "symphonic Mugham". The principles of mugam in the works by Niyazi, Gara Garaev, Soltan Hajibeyov, Jovdat Hajiyev, Aghshin Alizade, Arif Malikov and Firangiz Alizade are presented in modern technology.
The International Mugham center has been built in Azerbaijan, which has become the venue for the most prestigious events. The Mugham contests are organized by the initiative and support of the Heydar Aliyev Foundation to identify young mugam performers.