Nizami Gəncəvinin özbək dilinə tərcümə olunmuş "Xəmsə"sinin təqdimatı keçirilib + Foto
Oktyabrın 10-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində dahi şair Nizami Gəncəvinin özbək dilinə tərcümə olunmuş "Xəmsə"sinin təqdimatı keçirilib.
Vəsait Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin dəstəyi ilə bu ölkənin xalq şairi Camal Kamal tərəfindən tərcümə edilib.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatı, AMEA-nın professoru Qənirə Paşayeva, filologiya üzrə elmlər doktoru Sona Vəliyeva, Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov, Özbəkistan Yazıçılar Birliyinin üzvü, publisist Babaxan Şərif, şairə Xasiyyət Rüstəmova, tarixçi-publisist Şöhrət Barlas, KİV nümayəndələri və digər şəxslər iştirak ediblər.
Mərasimi muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov açaraq "Nizami "Xəmsə"sinin yeni təntənəsi" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Akademik qeyd edib ki, XII-XIII əsrlərdə yaşamış dahi Nizami Gəncəvinin irsi hər zaman dünya ədəbi-elmi fikrinin diqqət mərkəzində olub, tükənməz xəzinə kimi qorunub saxlanılıb. R.Hüseynov Nizaminin öz yaradıcılığı ilə fars dilini ən yüksək mərhələyə qaldırdığını, lakin bütün əsərlərində türkçülüyün nəfəsinin hiss olunduğunu vurğulayıb.
XIII əsrdə Hindistanın türk əsilli böyük şairi Əmir Xosrov Dəhləvi tərəfindən Nizaminin "Xəmsə"sinə cavab yazıldığını deyən R.Hüseynov bununla Nizamişünaslığın əsasının qoyulduğunu, sonrakı dövrlərdə bir çox tanınmış ədiblərin dahi şairin poemalarına müraciət etdiyini bildirib. Akademik həmin ədiblərdən görkəmli özbək şairi Əlişir Nəvainin "Xəmsə"sinin xüsusilə fərqləndiyini və onun Nizami Gəncəvinin əsərlərini yeni mərhələyə qaldırdığını diqqətə çatdırıb.
Özbəkistan elmi-ədəbi ictimaiyyətində Nizaminin daim xatırlandığını və sevildiyini deyən məruzəçi bildirib ki, Daşkənd şəhərində yerləşən Dövlət Pedaqoji Universiteti 1936-cı ildən dahi azərbaycanlı şairin adını daşıyır. Təqdimatı keçirilən kitabın Camal Kamal tərəfindən yüksək peşəkarlıqla tərcümə edildiyini diqqətə çatdıran akademik nəşrin bir çox ölkələrin elmi mərkəzlərinə göndəriləcəyini söyləyib. R.Hüseynov, həmçinin Nizaminin divanının nəşrə hazırlandığını və çap olunduqdan sonra özbək dilinə tərcüməsinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb. Bundan əlavə, Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” poemasının Slovakiyada özünün yazdığı müqəddimə ilə işıq üzü gördüyünü xatırladan alim şairin digər əsərlərinin də slovak dilində nəşrinin planlaşdırıldığını deyib.
R.Hüseynov, o cümlədən hazırda Əlişir Nəvainin "Xəmsə"sinin filologiya elmləri doktoru Ramiz Əskər tərəfindən Azərbaycan dilinə tərcümə edildiyini bildirib.
Sonra çıxış edən Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Samir Abbasov rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, mərkəz 2013-cü ildə fəaliyyətə başlayıb və ötən dövr ərzində Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti və ədəbiyyatına dair 60-dan artıq kitab özbək dilinə tərcümə olunub. Nizaminin əsrlərdir poemaları ilə bəşəriyyəti fəth etdiyini deyən S.Abbasov yeni nəşrin iki xalq arasında dostluq əlaqələrini daha da möhkəmləndirəcəyini bildirib.
Tədbirdə, həmçinin muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Xatirə Bəşirlinin "Nizami və özbək ədəbiyyatı" və şöbə müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Kamil Allahyarovun "Nizami əsərlərinin təbliğində tərcümənin rolu" mövzusunda məruzələri dinlənilib.

“Hamsa” poem by Nizami Ganjavi in Uzbek presented + Photo Oct 10, 2019 | 13:15 / Conferences, assemblies
ANAS National Museum of Azerbaijan Literature after Nizami Ganjavi held a presentation of “Hamsa” poem by brilliant poet Nizami Ganjavi, translated into Uzbek on October 10.
The material was translated by the national poet Jamal Kamal into Uzbek by support of Heydar Aliyev Azerbaijan Cultural Center in Uzbekistan.
The event was attended by the deputy of the Milli Majlis, Professor Ganira Pashayeva, Doctor of Philology Sona Valieva, Director of Heydar Aliyev Azerbaijan Cultural Center in Uzbekistan Samir Abbasov, member of the Union of Writers of Uzbekistan, journalist Babakhan Sharif, poetess Khasiyat Rustamova, historian and publicist Shohrat Barlas, mass media and others.
Opening the ceremony, Director of Museum, academician Rafael Huseynov delivered a peper on “New Triumph of Hamsa” Nizami”. Academician noted that, the legacy of the great Nizami Ganjavi, who lived in the XII-XIII centuries, was always in the center of attention of world literary and scientific thought and was preserved as an inexhaustible treasure. Rafael Huseynov noted that, Nizami’s work had raised the Persian language to the highest level, but in all his works one could feel the breath of the Russian language.
It was noted that, since 1936 Tashkent State Pedagogical University has named after the brilliant Azerbaijani poet Nizami, whose literary work is always in the focus of the scientific and literary community of Uzbekistan. Noting that, the book was translated with great professionalism by Jamal Kamal, academic publication will be sent to research centers speaker said.
R.Huseynov also added that, at present Alisher Navoi’s “Hamsa” is translated into Azerbaijani by Doctor of Philology Ramiz Asker.
Then, Director of Heydar Aliyev Azerbaijan Cultural Center in Uzbekistan Samir Abbasov spoke on the activities of the organization led by him. He noted that, the center was opened in 2013 and in recent years more than 60 books on the history, culture and literature of Azerbaijan have been translated into the Uzbek language.
Deputy Director for scientific affairs of the Museum, Doctor of Philology, Professor Khatiri Bashirli delivered paper on "Nizami and Uzbek literature", head of the Department, Doctor of Philology, Professor Kamil Allahyarov on “The role of translation in promoting the works by Nizami”.