AMEA-da İpək Yolu Mədəni İrsinin Elmi Araşdırma Mərkəzi yaradılır
AMEA Rəyasət Heyətinin bu gün keçirilən iclasında müzakirə edilən məsələlərdən biri Rəyasət Heyətinin nəzdində İpək Yolu Mədəni İrsinin Elmi Araşdırma Mərkəzinin yaradılması olub.
Mövzu ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, son illər dünyada mövqeyi daha da möhkəmlənməkdə, nüfuzlu beynəlxalq qurumlar və dövlətlərlə əməkdaşlıq əlaqələri genişlənməkdə olan Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini əldə etdikdən sonra beynəlxalq səviyyədə dəstəklədiyi ən mühüm təşəbbüslərdən biri tarixi İpək Yolunun bərpası layihəsidir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü və Avropa Komissiyasının dəstəyi ilə 1998-ci ilin sentyabrında Bakıda keçirilmiş “TRASEKA – Tarixi İpək Yolunun bərpası” beynəlxalq konfransının qərarlarının bu tarixi prosesə ciddi təkan verdiyini deyən akademik onu da qeyd edib ki, ölkəmizdə həyata keçirilən önəmli infrastruktur layihələri, o cümlədən 2015-ci ilin dekabrında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Çinə dövlət səfəri çərçivəsində iki ölkə arasında “İpək Yolu İqtisadi Kəməri”nin yaradılmasının birgə təşviqinə dair Anlaşma Memorandumunun imzalanması, dövlət başçısının bu ilin aprelində Pekində “Bir kəmər, bir yol” Beynəlxalq Əməkdaşlıq Forumunda iştirakı Azərbaycanın İpək Yolunun bərpası layihəsinə xüsusi önəm verməsinin göstəricisidir.
Akademik İ.Həbibbəyli ölkəmizin İpək Yolu layihəsinin tarixi-mədəni və humanitar istiqamətlərinin inkişafında da maraqlı olduğunu, bu sahədə müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə YUNESKO ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, hazırda İpək Yolunun bərpası layihəsi ilə bağlı beynəlxalq səviyyədə yaranan yeni reallıqlar və çağırışlar, eyni zamanda dövlət səviyyəsində layihə ilə bağlı fəaliyyətin prioritetliyi bu istiqamətdə araşdırmaların məqsədyönlü koordinasiyası və yeni kompleks tədqiqatların reallaşdırılması zərurətini meydana çıxarıb.
Qeyd olunanlar nəzərə alınaraq AMEA-nın Rəyasət Heyətinin nəzdində İpək Yolu Mədəni İrsinin Elmi Araşdırma Mərkəzinin yaradılması qərara alınıb və akademik Şahin Mustafayev mərkəzin direktoru təyin edilib.
İpək Yolunun tarixi və mədəni irsinin öyrənilməsi, Azərbaycanın tarixi İpək Yolu üzərində beynəlxalq ticarət əlaqələrinin və onların ölkəmizin siyasi, iqtisadi və mədəni inkişafına təsirinin araşdırılması, Azərbaycanın İpək Yolu ilə bağlı maddi və qeyri-maddi mədəni abidələrinin tədqiqi, bu irsin qorunması və təbliği üçün lazımi ekspert fəaliyyətinin göstərilməsi, İpək Yolunun keçdiyi ərazilərdə mühüm tarixi və mədəni yazılı abidələrinin tədqiqi, tərcüməsi və nəşrinin təşkili, Azərbaycanın dünya iqtisadi və ticarət sisteminə inteqrasiyası istiqamətində yeni İpək Yolunun yaratdığı imkan və çağırışların araşdırılması və proqnozlaşdırılması, İpək Yolunun tədqiqi və təbliği sahəsində AMEA-nın müxtəlif institutları və kənar təşkilatlarla fənlərarası elmi-araşdırma və tətbiqi xarakterli layihələrin həyata keçirilməsi kimi məsələlər mərkəzin əsas elmi prioritetləri olaraq müəyyən edilib. Bundan əlavə, mərkəzin Məsləhət Şurasının yaradılması, Əsasnaməsinin hazırlanaraq AMEA Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim edilməsi və digər məsələlər qərara alınıb.

ANAS is established Scientific Center for the Study of the Cultural Heritage
At today's meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences, the issue on establishing of the Scientific Center for the Study of the Silk Road Cultural Heritage under ANAS Presidium was considered. In his speech on this issue, ANAS vice-president, academician Isa Habibbayli said that, in recent years the position of independent Azerbaijan in the world has been strengthened even more, the country's ties with authoritative international organizations and states are expanding and one of the most important initiatives that the republic supports internationally level is the restoration project of the historic Silk Road.
Having said that a significant impetus to this historical process was given by the resolutions of the international conference “TRACECA - Restoring the Historical Silk Road”, which was initiated by the national leader Heydar Aliyev and supported by the European Commission in Baku in September 1998, academician also noted that important infrastructure projects implemented in the country, including the signing during the official visit of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to China in December 2015, a Memorandum of Understanding between the two countries to jointly support the creation of the Silk Road Economic Belt, participation the head of state at the International Forum of Cooperation, which took place in April this year in Beijing, all these events are indicators that Azerbaijan attaches particular importance to the Silk Road reconstruction project.
Academician Isa Habibbayli said that, our country is also interested in developing the historical, cultural and humanitarian directions of the Silk Road project and is closely cooperating in this area with various international organizations, especially UNESCO. He noted that, based on the new realities and appeals that are currently being formed at the international level in connection with the Silk Road restoration project, as well as taking into account the priority that is given at the state level to activities in this area, there was a need for targeted coordination relevant research and new integrated research.
Considering all the above, a decision was made to create a Scientific Center for the Study of the Cultural Heritage of the Silk Road under the Presidium of ANAS. Academician Shahin Mustafayev was appointed as Director of the center. The main scientific priorities in the center's activities were identified such issues as the study of the history and cultural heritage of the Silk Road, the study of international trade relations of Azerbaijan along the historical Silk Road and the impact of these relations on the political, economic and cultural development of the country, the study of tangible and intangible cultural monuments of Azerbaijan, associated with the Silk Road, the implementation of the necessary expert activities to preserve and promote this heritage, study, translation publication of important historical and cultural written sources discovered along the Silk Road, studying and forecasting the opportunities and appeals that the new Silk Road creates in the field of Azerbaijan’s integration into the world economic and trade system, implementation of interdisciplinary research projects with various ANAS institutes and other organizations applied nature, aimed at the study and promotion of the Silk Road.
In addition, the resolution reflected such issues as the creation of the Center Advisory Board, preparation of the Regulation on the center and its submission to the Presidium of ANAS, etc.