Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” əsəri Daşkənddə özbək dilində nəşr olunub
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin (AMM) layihəsi əsasında Daşkənddə dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” əsəri özbək dilində çapdan çıxıb.
Əsəri özbək dilinə Özbəkistanın Xalq şairi Kamal tərcümə edib. Nəşrdəki “Ön söz”ün müəllifi AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov, layihənin rəhbəri AMM-in direktoru Samir Abbasov, məsləhətçiləri Özbəkistan Milli Elmlər Akademiyasının bölmə müdiri, professor İbrahim Haqqulov və azərbaycanlı alim, yazıçı-publisist, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sona Vəliyeva, redaktoru dosent Gülbahar Aşurova, nəşrə məsul şəxs isə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Kərimulla Məmmədzadədir.
“Nizaminin qocalmayan gözəlləri” adlı “Ön söz”də Rafael Hüseynov Şərq intibahının müstəsna simalarından olan Nizamini son min ilin ərəb, fars, türk, hind və digər dillərdə yazıb-yaradan bütün şairləri ilə müqayisə edərək belə bir nəticəyə gəlir ki, heç bir qələm sahibi özündən sonrakı ədəbi fikrin inkişafına onun qədər müsbət təsir göstərməyib. Akademik vurğulayıb ki, Nizami pak və təmənnasız məhəbbətin cazibədar mənzərələrini əvvəlki əsərlərində – “Xosrov və Şirin”, “Leyli və Məcnun”da vəsf edib, növbəti əsəri “Yeddi gözəl”də isə həmin xətti davam etdirir, antik və müsəlman mütəfəkkirlərinin mülahizələrini təzədən işləyib, öz sələflərinin təlimlərindən tamamilə fərqlənən, keyfiyyətcə yeni məhəbbət konsepsiyası yaradır.
Yazıda Nizami Gəncəvinin özbək ədəbiyyatına təsiri, Əlişir Nəvainin dahi Nizamidən bəhrələnərək türk dilində “Xəmsə” yaratması, tarixin müxtəlif sınaqlarından çıxmış Azərbaycan-Özbəkistan dostluq ənənələrinin davam etdiyi vurğulanır və dahi şairimiz Nizaminin bu gün Azərbaycanda olduğu qədər Özbəkistanda da sevildiyi qeyd olunur.
Özbək dilində hazırlanan nəşrdə AMEA-nın Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” əsərinə aid saxlanılan miniatürlərdən istifadə olunub.

"Seven Beauties" book by Nizami Ganjavi published in Uzbek Oct 21, 2019 | 10:24 / New publications
As a part of the project of the Heydar Aliyev Azerbaijan Cultural Center in Uzbekistan the book "Seven Beauties" by the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi was published in Uzbek.
The book was translated into Uzbek by the national poet of Uzbekistan Kamal. The author of the "Preface" is the Director of ANAS Museum of Literature after Nizami Ganjavi academician Rafael Huseynov, project manager - Director of the Heydar Aliyev Azerbaijan Cultural Center Samir Abbasov, advisers - head of the Department of the National Academy of Sciences of Uzbekistan, Professor Ibrahim Khakkulov and Azerbaijani scientist, writer, journalist, Ph.D in Philology Sona Valieva, editor - associate professor Gulbakhar Ashurova, responsible for the publication is Ph.D. in Philology Karimimulla Mammadzade.
In “Preface” entitled “Nizami’s the unfading beauties” Rafael Huseynov compares Nizami with the poets of the past millennium who created in Arabic, Persian, Turkish, Hindi and other languages, and concludes that none of these pen masters could have a positive impact on the development of literary thinking, to the extent that the great Nizami.
Academician emphasized that, Nizami exalted the charming scenes of pure and free love in his early works - “Khosrov and Shirin”, “Leyli and Majnun”, as well as in another work in “Seven Beauties”, which continues the same line. He creates a new concept of love that is completely different from the teachings of his predecessors.
A new edition in the Uzbek used a miniatures from the"Seven Beauties" poem, kept by ANAS Institute of Manuscripts after Fizuli.