Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” əsəri Daşkənddə özbək dilində nəşr olunub
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin (AMM) layihəsi əsasında Daşkənddə dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” əsəri özbək dilində çapdan çıxıb.
Əsəri özbək dilinə Özbəkistanın Xalq şairi Kamal tərcümə edib. Nəşrdəki “Ön söz”ün müəllifi AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov, layihənin rəhbəri AMM-in direktoru Samir Abbasov, məsləhətçiləri Özbəkistan Milli Elmlər Akademiyasının bölmə müdiri, professor İbrahim Haqqulov və azərbaycanlı alim, yazıçı-publisist, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sona Vəliyeva, redaktoru dosent Gülbahar Aşurova, nəşrə məsul şəxs isə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Kərimulla Məmmədzadədir.
“Nizaminin qocalmayan gözəlləri” adlı “Ön söz”də Rafael Hüseynov Şərq intibahının müstəsna simalarından olan Nizamini son min ilin ərəb, fars, türk, hind və digər dillərdə yazıb-yaradan bütün şairləri ilə müqayisə edərək belə bir nəticəyə gəlir ki, heç bir qələm sahibi özündən sonrakı ədəbi fikrin inkişafına onun qədər müsbət təsir göstərməyib. Akademik vurğulayıb ki, Nizami pak və təmənnasız məhəbbətin cazibədar mənzərələrini əvvəlki əsərlərində – “Xosrov və Şirin”, “Leyli və Məcnun”da vəsf edib, növbəti əsəri “Yeddi gözəl”də isə həmin xətti davam etdirir, antik və müsəlman mütəfəkkirlərinin mülahizələrini təzədən işləyib, öz sələflərinin təlimlərindən tamamilə fərqlənən, keyfiyyətcə yeni məhəbbət konsepsiyası yaradır.
Yazıda Nizami Gəncəvinin özbək ədəbiyyatına təsiri, Əlişir Nəvainin dahi Nizamidən bəhrələnərək türk dilində “Xəmsə” yaratması, tarixin müxtəlif sınaqlarından çıxmış Azərbaycan-Özbəkistan dostluq ənənələrinin davam etdiyi vurğulanır və dahi şairimiz Nizaminin bu gün Azərbaycanda olduğu qədər Özbəkistanda da sevildiyi qeyd olunur.
Özbək dilində hazırlanan nəşrdə AMEA-nın Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl” əsərinə aid saxlanılan miniatürlərdən istifadə olunub.

Книга Низами Гянджеви «Семь красавиц» вышла в Ташкенте на узбекском языке
В рамках проекта Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане на узбекском языке вышла в свет книга "Семь красавиц" великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви.
Произведение переведено на узбекский язык народным поэтом Узбекистана Камалем. Автором «Предисловия» является директор Музея литературы им. Низами Гянджеви НАНА академик Рафаэль Гусейнов, руководителем проекта – директор АКЦ Самир Аббасов, советниками – зав.отделом Национальной академии наук Узбекистана, профессор Ибрагим Хаккулов и азербайджанский ученый, писатель-публицист, доктор философии по филологии Сона Валиева, редактором – доцент Гульбахар Ашурова, а ответственным за издание - доктор философии по филологии Каримимулла Мамедзаде.
В своем «Предисловии» под названием «Неувядающие красавицы Низами» Рафаэль Гусейнов сравнивает Низами с творящими на арабском, персидском, турецком, хинди и других языках поэтами прошлого тысячелетия, и приходит к выводу, что никто из этих мастеров пера не смог оказать положительного влияния на развитие литературного мышления, в той степени как великий Низами. Академик подчеркнул, что Низами возвеличил очаровательные сцены чистой и свободной любви в своих ранних работах - «Хосров и Ширин», «Лейли и Меджнун», а также в очередной работе в «Семь красавицы», которая продолжает ту же линию. Этим он создает новую концепцию любви, совершенно отличную от учений своих предшественников.
В новом издании на узбекском языке были использованы относящиеся к поэме «Семь красавиц» миниатюры, хранящиеся в Институте рукописей им. Физули НАНА.