Azərbaycanlı alimin məruzəsi beynəlxalq konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb + Foto
İranın Urmiya şəhərində “Azərbaycan və İran ədəbiyyatı” mövzusunda XIV beynəlxalq konfrans keçirilib.
Urmiya Universitetinin və Fars Dili və Ədəbiyyatının Təşviqi Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirə İran, Türkiyə, Pakistan, Fransa, Rumıniya, Banqladeş, Hindistan, Avstraliya və digər ölkələrdən şərqşünas alimlər qatılıblar.
Beynəlxalq konfransda AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Komparativistika və bədii tərcümə şöbəsinin müdiri, professor Şəfəq Əlibəyli də iştirak edib. Azərbaycanlı alimin “Füzulinin farsca divanı” adlı məruzəsi tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Konfransda, həmçinin “Xarici ölkələrdə fars dilinin tədrisi”, “Müasir tədris metodikası”, “Yeni dərsliklərin tərtibi”, “Nitq mədəniyyəti” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, dilçilik və ədəbiyyatın müxtəlif sahələrinə dair geniş müzakirələr aparılıb.
Ədəbiyyatın tədqiqinə həsr olunmuş bölmə iclası isə İran və digər ölkə şairlərinin farsdilli əsərləri ilə yanaşı, Xaqani, Nizami, Füzuli yaradıcılığını da təhlil edən məruzələrlə yadda qalıb.

Доклад азербайджанского ученого вызвал большой интерес участников международной конференции + Фото
В мероприятии, организованном Университетом Урмия и Обществом содействия персидскому языку и литературе, приняли участие ученые-востоковеды из Ирана, Турции, Пакистана, Франции, Румынии, Бангладеш, Индии, Австралии и других стран.
В международной конференции приняла участие заведующая Отделом компаративистики и художественного перевода Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА профессор Шафак Алибейли. Доклад азербайджанского ученого «Диван Физули на персидском языке» вызвал большой интерес участников мероприятия.
На конференции также были заслушаны доклады «Преподавание персидского языка в зарубежных странах», «Современная методика обучения», «Оформление новых учебников», «Культура речи» и др.
Секционное заседание, посвященное исследованию литературы, помимо персоязычных произведений поэтов Ирана и других стран запомнилось докладами, посвященными анализу творчеств Хагани, Низами и Физули.