Akademik Rafael Hüseynov: Hacıbaba Hüseynovun ədəbi yaradıcılığı muğam sənətimiz var olduqca yaşayacaqdır
Okt 30, 2019 | 09:47 / Yubileylər
Oktyabrın 29-da Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında musiqi sənətinin görkəmli nümayəndəsi, tanınmış pedaqoq, respublikanın Xalq artisti Hacıbaba Hüseynovun 100 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbir Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Hacıbaba Hüseynovun anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planı çərçivəsində baş tutub.
Dövlət və hökumət rəsmilərinin, habelə respublikanın tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin iştirak etdikləri tədbirdə əvvəlcə sənətkarın ifalarının yer aldığı videoçarx nümayiş olunub.
Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri, AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək görkəmli xanəndənin ömür yolu və musiqi mədəniyyəti sahəsində xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, muğam sənətinin inkişafında müstəsna xidmətləri olan Hacıbaba Hüseynov özünəməxsus səs tembri və texnikası olan sənətkarlardan hesab olunur.
Xanəndənin sənət dünyasının bənzərsiz olduğunu deyən R.Hüseynov onun muğam məktəbinin təkmilləşməsindəki fəaliyyətini xüsusi vurğulayıb. Qeyd edib ki, xanəndənin sənəti, ədəbi yaradıcılığı, bəstələri, təsnifləri muğam sənətimiz var olduqca yaşayacaq.
Bildirilib ki, gənc yaşlarında tanınmış xanəndə Zülfü Adıgözəlovun səs yazısını əldə edən Hacıbaba Hüseynov onun oxuduqlarını təkrar edərək muğamın incəliklərini öyrənib. Xanəndənin zəhmətsevərliyi və sənət axtarışları nəticəsində əldə etdiyi ifaçılıq texnikası, poeziya və muğamı yüksək bədii zövqlə uzlaşdırma qabiliyyəti muğam biliciləri və musiqisevərlər tərəfindən yüksək dəyərləndirilib. Sənətkarın xatirəsi ürəklərdə daim yaşayır.
Daha sonra Xalq artisti, bəstəkar Tofiq Bakıxanov, Xalq artisti, xanəndə Arif Babayev, Milli Məclisin deputatı, akademik Ziyad Səmədzadə çıxış edərək unudulmaz sənətkarın muğam sənətinin inkişafı istiqamətində gördüyü işlərdən, sənətə olan vurğunluğundan bəhs edib, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Diqqətə çatdırılıb ki, Hacıbaba Hüseynov güclü hafizəsi sayəsində eşitdiyi musiqi nümunələrini, muğamları dərindən mənimsəyib, əruz vəzninin qanunlarına əsasən qəzəllər yazmağa başlayıb. O, “Rast” muğamının “Üşşaq” və “Hüseyni” şöbələrinin ilk ifaçısı olub. Milli musiqi mədəniyyəti sahəsindəki xidmətlərinə görə sənətkar 1989-cu ildə “Əməkdar artist”, 1990-cı ildə isə “Xalq artisti” fəxri adlarına layiq görülüb.

Academician Rafael Huseynov: Hajibaba Huseynov’s literary creativity will live as much as we have our mugam art
Oct 30, 2019 | 09:47 / Jubilees
On October 29, Azerbaijan State Academic Philharmonic Hall named after Muslim Magomayev hosted an event dedicated to the 100th anniversary of outstanding musician, renowned educator, People's Artist of the Republic Hajibaba Huseynov.
The event was held within the framework of the action plan, dedicated to the 100th anniversary of Hajibaba Huseynov, by the relevant decree of President Ilham Aliyev.
At the event, which was attended by state and government officials, as well as prominent figures of culture and art of the republic, the video of the artist was shown.
Chairman of the committee of Culture of the Milli Majlis, director of the National Museum of Azerbaijani Literature academician Rafael Huseynov spoke about the merits of the outstanding singer in the life and music culture.
Noting the singer's art world is unique, R. Huseynov highlighted his work on improving the school of mugham. He noted that the art of the singer, his literary creativity, compositions, and classifications will live as much as we have mugam art.
Later, People's Artist, composer Tofik Bakikhanov, People's Artist, singer Arif Babayev, MP, academician Ziyad Samadzadeh spoke about the work of the unforgettable artist and his passion for art.
It was noted that Hajibaba Huseynov, due to his powerful guard, mastered the music and mugams that he heard and began to write crags in accordance with the laws of the music. He was the first performer of "Rast" mugam "Ushshak" and "Huseyni". For his services in the field of national music culture, the artist was awarded the title "Honored Artist" in 1989 and "People's Artist" in 1990.