Akademik Rafael Hüseynov: Hacıbaba Hüseynovun ədəbi yaradıcılığı muğam sənətimiz var olduqca yaşayacaqdır
Okt 30, 2019 | 09:47 / Yubileylər
Oktyabrın 29-da Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında musiqi sənətinin görkəmli nümayəndəsi, tanınmış pedaqoq, respublikanın Xalq artisti Hacıbaba Hüseynovun 100 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbir Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Hacıbaba Hüseynovun anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planı çərçivəsində baş tutub.
Dövlət və hökumət rəsmilərinin, habelə respublikanın tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin iştirak etdikləri tədbirdə əvvəlcə sənətkarın ifalarının yer aldığı videoçarx nümayiş olunub.
Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri, AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək görkəmli xanəndənin ömür yolu və musiqi mədəniyyəti sahəsində xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, muğam sənətinin inkişafında müstəsna xidmətləri olan Hacıbaba Hüseynov özünəməxsus səs tembri və texnikası olan sənətkarlardan hesab olunur.
Xanəndənin sənət dünyasının bənzərsiz olduğunu deyən R.Hüseynov onun muğam məktəbinin təkmilləşməsindəki fəaliyyətini xüsusi vurğulayıb. Qeyd edib ki, xanəndənin sənəti, ədəbi yaradıcılığı, bəstələri, təsnifləri muğam sənətimiz var olduqca yaşayacaq.
Bildirilib ki, gənc yaşlarında tanınmış xanəndə Zülfü Adıgözəlovun səs yazısını əldə edən Hacıbaba Hüseynov onun oxuduqlarını təkrar edərək muğamın incəliklərini öyrənib. Xanəndənin zəhmətsevərliyi və sənət axtarışları nəticəsində əldə etdiyi ifaçılıq texnikası, poeziya və muğamı yüksək bədii zövqlə uzlaşdırma qabiliyyəti muğam biliciləri və musiqisevərlər tərəfindən yüksək dəyərləndirilib. Sənətkarın xatirəsi ürəklərdə daim yaşayır.
Daha sonra Xalq artisti, bəstəkar Tofiq Bakıxanov, Xalq artisti, xanəndə Arif Babayev, Milli Məclisin deputatı, akademik Ziyad Səmədzadə çıxış edərək unudulmaz sənətkarın muğam sənətinin inkişafı istiqamətində gördüyü işlərdən, sənətə olan vurğunluğundan bəhs edib, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Diqqətə çatdırılıb ki, Hacıbaba Hüseynov güclü hafizəsi sayəsində eşitdiyi musiqi nümunələrini, muğamları dərindən mənimsəyib, əruz vəzninin qanunlarına əsasən qəzəllər yazmağa başlayıb. O, “Rast” muğamının “Üşşaq” və “Hüseyni” şöbələrinin ilk ifaçısı olub. Milli musiqi mədəniyyəti sahəsindəki xidmətlərinə görə sənətkar 1989-cu ildə “Əməkdar artist”, 1990-cı ildə isə “Xalq artisti” fəxri adlarına layiq görülüb.

Академик Рафаэль Гусейнов: Литературное творчество Гаджибабы Гусейнова будет жить, пока живет наш мугам
Окт 30, 2019 | 09:47 / Юбилеи
29 октября в Государственной академической филармонии Азербайджана имени Муслима Магомаева состоялось мероприятие, посвященное 100-летию выдающегося представителя музыкального искусства, известного педагога, Народного артиста республики Гаджибабы Гусейнова.
Мероприятие прошло в рамках плана мероприятий о 100-летии Гаджибабы Гусейнова согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева. На мероприятии, в котором приняли участие государственные чиновники, а также известные деятели культуры и искусства республики, было продемонстрировано видео о жизни артиста.
Председатель комитета по культуре Милли Меджлиса, директор Национального музея азербайджанской литературы НАНА, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о жизни видного ханенде и его деятельности в музыкальной культуре. Он сказал, что Гаджибаба Гусейнов, обладающий исключительными заслугами в развитии мугамного искусства, считается одним из артистов с уникальным тембром и техникой звучания.
Отметив, что творческий мир Г. Гусейнова уникален, академик упомянул о его работе по совершенствованию школы мугама. Он отметил, что искусство ханенде, его литературное творчество, сочинения и классификации будут жить, пока живет наш мугам.
Далее народный артист, композитор Тофик Бакиханов, народный артист, ханенде Ариф Бабаев, депутат Милли Меджлиса, академик Зияд Самедзаде рассказали о творчестве Г. Гусейнова и его любви к искусству.
Было отмечено, что Гаджибаба Гусейнов благодаря своей памяти освоил музыку и мугамы, которые он слышал, и начал писать газели в соответствии с стихосложением аруз. За заслуги в области национальной музыкальной культуры артисту было присвоено звание «Заслуженный артист» в 1989 году и «Народный артист» в 1990 году.