İmadəddin Nəsimin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirilib + Foto
Dekabrın 10-da “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsində İmadəddin Nəsimin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfrans çərçivəsində “Bir əsrlik Nəsimi araşdırmaları” kitabı da təqdim olunub.
Konfransda “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunun İdarə Heyətinin üzvü Cavid Kazımov bildirib ki, ölkəmizdə 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında ölkə başçısının müvafiq Sərəncamına əsasən illik tədbirlər planı tərtib edilib. Plana uyğun olaraq il ərzində qoruq idarəsi tərəfindən müxtəlif formatlı tədbirlər keçirilib. Nəticə etibarilə respublikamızın tanınmış nəsimişünas alimləri, müasir türk şərqşünasları və klassik tədqiqatçılar tərəfindən yazılmış elmi əsərlərdən ibarət “Bir əsrlik Nəsimi araşdırmaları” adlı kitab ərsəyə gəlib.
Sonra Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Azərbaycan mədəniyyətində və ədəbiyyatında özünəməxsusluğu ilə seçilən dahi şair İmadəddin Nəsiminin 600 illik yubileyinin ilk dəfə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ümumittifaq respublikaları səviyyəsində qeyd edildiyini bildirib.
Akademik R.Hüseynov Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş ağacəkmə aksiyasında ölkəmizin bütün regionlarında ümumilikdə 650 min ağacın əkilməsini yüksək qiymətləndirib.
R.Hüseynov qeyd edib ki, ortaya çıxan bu kitab Nəsiminin qayıdışı sayıla bilər. Onun qayıdışı 1926-cı ildə söz loğmanımız Salman Mümtazdan başlanır. O, araşdırmalarında ilk dəfə Azərbaycan insanına Nəsimi şeirlərini təqdim etməklə böyük nəsimişünaslıq yolunun başlanğıcını qoyub.
Daha sonra Milli Məclisin deputatı, akademik Nizami Cəfərov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinin qeyd edilməsi və 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında sərəncamları Nəsimi irsinin daha geniş tədqiqinə və şairin daha geniş coğrafiyada tanınmasına təkan verib.
Yazıçı-publisist Səadət Şəfiyeva kitab haqqında və orada yer alan elmi məqaləsi barədə danışıb. Bildirib ki, sözügedən kitab dünya kitabxanalarına da təqdim olunacaq.

Прошла научно-практическая конференция, посвященная 650-летию Имадеддина Насима + Фото
10 декабря в Государственном историко-архитектурном заповеднике Ичери Шехер состоялась научно-практическая конференция, посвященная 650-летию Имадеддина Насима.
На конференции также была представлена книга «Столетнее исследование Насими».
На конференции член правления Государственного историко-архитектурного заповедника Ичери Шехер Джавид Казимов сообщил, что в соответствии с Распоряжением президента страны об объявлении 2019 года «Годом Насими» был разработан план действий. В результате была выпущена книга под названием «Столетнее исследование Насими», написанная известными учеными-насимиведами республики, современными тюркскими востоковедами и классическими исследователями.
Далее в своем выступлении директор Национального музея азербайджанской литературы академик Рафаэль Гусейнов заявил, что 600-летний юбилей известного поэта Имадеддина Насими, отличавшегося своеобразностью в азербайджанской культуре и литературе, впервые отмечался по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева.
Академик Р. Гусейнов высоко оценил посадку 650 000 деревьев во всех регионах страны по инициативе президента Ильхама Алиева и первого вице-президента Мехрибан ханум Алиевой в честь 650-летия Имаддина Насими.
Р.Гусейнов отметил, что эту книгу можно рассматривать как возвращение Насими. Его возвращение начинается в 1926 году с мастера слова Салмана Мумтаза. Впервые в своих исследованиях он заложил основу насимиведения.
Позже депутат Милли Меджлиса академик Низами Джафаров сказал, что Распоряжения президента Ильхама Алиева о праздновании 650-летия великого азербайджанского поэта Имадеддина Насими и объявлении 2019 года в стране «Годом Насими», способствовали к более широкому изучению наследия Насими и более широкой пропоганде поэта.
Писатель-публицист Саадат Шафиева рассказала о книге и опубликованной в ней научной статье. Он отметила, что книга будет передана в мировые библиотеки.
Во время мероприятия была также представлена выставка произведений живописи, отражающая миниатюрные образы Насими.