İmadəddin Nəsimin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirilib + Foto
Dekabrın 10-da “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsində İmadəddin Nəsimin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfrans çərçivəsində “Bir əsrlik Nəsimi araşdırmaları” kitabı da təqdim olunub.
Konfransda “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunun İdarə Heyətinin üzvü Cavid Kazımov bildirib ki, ölkəmizdə 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında ölkə başçısının müvafiq Sərəncamına əsasən illik tədbirlər planı tərtib edilib. Plana uyğun olaraq il ərzində qoruq idarəsi tərəfindən müxtəlif formatlı tədbirlər keçirilib. Nəticə etibarilə respublikamızın tanınmış nəsimişünas alimləri, müasir türk şərqşünasları və klassik tədqiqatçılar tərəfindən yazılmış elmi əsərlərdən ibarət “Bir əsrlik Nəsimi araşdırmaları” adlı kitab ərsəyə gəlib.
Sonra Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Azərbaycan mədəniyyətində və ədəbiyyatında özünəməxsusluğu ilə seçilən dahi şair İmadəddin Nəsiminin 600 illik yubileyinin ilk dəfə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ümumittifaq respublikaları səviyyəsində qeyd edildiyini bildirib.
Akademik R.Hüseynov Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş ağacəkmə aksiyasında ölkəmizin bütün regionlarında ümumilikdə 650 min ağacın əkilməsini yüksək qiymətləndirib.
R.Hüseynov qeyd edib ki, ortaya çıxan bu kitab Nəsiminin qayıdışı sayıla bilər. Onun qayıdışı 1926-cı ildə söz loğmanımız Salman Mümtazdan başlanır. O, araşdırmalarında ilk dəfə Azərbaycan insanına Nəsimi şeirlərini təqdim etməklə böyük nəsimişünaslıq yolunun başlanğıcını qoyub.
Daha sonra Milli Məclisin deputatı, akademik Nizami Cəfərov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinin qeyd edilməsi və 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında sərəncamları Nəsimi irsinin daha geniş tədqiqinə və şairin daha geniş coğrafiyada tanınmasına təkan verib.
Yazıçı-publisist Səadət Şəfiyeva kitab haqqında və orada yer alan elmi məqaləsi barədə danışıb. Bildirib ki, sözügedən kitab dünya kitabxanalarına da təqdim olunacaq.

Scientific-practical conference dedicated to the 650th anniversary of Imadaddin Nasimi + Photo
On December 10, Icheri Sheher State Historical and Architectural Reserve has hosted a scientific- practical conference dedicated to the 650th anniversary of Imadaddin Nasimi.
During the conference, a book "A Century of Nasimi Studies" was also presented.
Javid Kazimov, a member of the Board of the Icheri Sheher State Historical and Architectural Reserve, said that an action plan was developed in accordance with the relevant decree of the President of the country to declare 2019 "Year of Nasimi". According to the plan, Reserve Department has held various events throughout the year.
Then director of the National Museum of Azerbaijani Literature, academician Rafael Huseynov said that 600 years anniversary of the famous poet Imadaddin Nasimi, who distinguished in Azerbaijani culture and literature for his pecularity, was celebrated for the first time at the initiative of national leader Heydar Aliyev.
Academician R. Huseynov highly estimated the planting of 650,000 trees in all regions of the country on the initiative of President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva in honor of the 650th anniversary of Imadaddin Nasimi.
R. Huseynov noted that current book could be considered as Nasimi's return. His return begins in 1926 with the word master Salman Mumtaz. For the first time in his research, he laid the foundation of studying Nasimi by presenting his poems to Azerbaijan people.
Later, MP Nizami Jafarov said that President Ilham Aliyev's orders to celebrate the 650th anniversary of the great Azerbaijani poet Imadaddin Nasimi and to declare 2019 "Year of Nasimi" prompted the broader study of the Nasimi heritage and the poet's wider geography.
Writer-publisher Saadat Shafiyeva spoke about the book and her scientific article in. She stated that, this book will be available to libraries around the world.