Türkiyə, Özbəkistan və Tacikistandan olan qonaqlar Ədəbiyyat Muzeyinin ekspozisiyası ilə tanış olublar
Dek 11, 2019 | 18:16 / Muzeyin qonaqları
9-10 dekabr 2019-cu il tarixlərində görkəmli Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə Bakıda keçirilən “Ey Nəsimi, cahanı tutdu sözün...” II beynəlxalq elmi konfransın qonaqları sırasından olan tanınmış türkiyəli hürufişünas, professor Fatih Usluer, Özbəkistan Elmər Akademiyasının Ədəbiyyat, Dil və Folklor İnstitutunun əməkdaşı, fil.ü.f.d. Erqaş Oçilov və Tacikistan Dövlət Dillər İnstitutunun dosenti, fil.ü.f.d. Ruxşona Vasiyeva AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində olublar.
Muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynovla görüşdə qonaqlara bu mədəniyyət ocağının yaranma tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra gələcək əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, müştərək layihələrin icra olunması istiqamətində geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Гости из Турции, Узбекистана и Таджикистана ознакомились с экспозицией Музея литературы
9-10 декабря 2019 года гости II Международной научной конференции «О Насими, твое слово покорило весь мир ...», посвященной 650-летию со дня рождения известного азербайджанского поэта Имаддаддина Насими – турецкий профессор Фатих Услуер, сотрудник Института литературы, языка и фольклора Академии наук Узбекистана Эркаш Очилов, доцент Таджикского государственного института языков, доктор философии по экономике Рухшона Васиева посетили Национальный музей азербайджанской литературы НАНА.
Во время встречи с директором музея академиком Рафаэлем Гусейновым гости были ознакомлены с историей создания и направлениями деятельности этого культурного центра. Позже стороны обменялись мнениями об установлении будущего сотрудничества и реализации совместных проектов.