Elm, mədəniyyət və incəsənətin qarşılıqlı əlaqəsinə həsr olunan konfrans işə başlayıb
Dekabrın 19-da Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində (ADMİU) “Elm, mədəniyyət və incəsənətin qarşılıqlı əlaqəsi və müasir cəmiyyətin inkişafında rolu" mövzusunda III respublika elmi-nəzəri konfransı öz işinə başlayıb.
Tədbiri rektor Ceyran Mahmudova açaraq bildirib ki, konfransın məqsədi Azərbaycanda elm, mədəniyyət və incəsənət sahələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, mədəni irsin qorunub saxlanılması, sənətşünaslıq elminin muzey işinin təşkilindəki rolunun araşdırılması, həmçinin kulturologiya, muzeyşünaslıq, bərpaçılıq və arxeologiyanın aktual problemlərinə diqqətin artırılmasıdır.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov vurğulayıb ki, ADMİU-da yüksək səviyyədə elm və təhsil əlaqələri modeli qurulub və bu iş öz bəhrələrini verməkdədir. O, keçirilən konfransın universitetin daxilində elmi potensialın, elm və təhsil əlaqələrinin inkişafına, həmçinin müvafiq sahələr üzrə respublikanın aparıcı mütəxəssislərinin bir araya gətirilməsinə zəmin yaratdığını deyib.
Daha sonra akademik R.Hüseynov “Azərbaycan miniatürlərinin xətt, şeir, musiqi, naqqaşlıq və memarlıq sənətlərini qovuşduraraq yaratdığı gözəllik və yaşatdığı tarix” mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının professoru Ziyadxan Əliyev və AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri, s.ü.e.d. Kübra Əliyeva çıxış ediblər.

A conference dedicated to the interaction of science, culture and art kicked off
On December 19, III Republican scientific-theoretical conference on "Interaction of science, culture and art and its role in development of modern society” has kicked off at the Azerbaijan State University of Culture and Art (ASUCA).
Opening the event, rector of the university Jeyran Mahmudova said that the purpose of the conference was to expand ties among science, culture and art in Azerbaijan, preserve cultural heritage, investigate the role of art science in the organization of museum work, as well as to focus on the urgent problems of culturology, museology, restoration and archeology.
Afterwards, director of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, academician Rafael Huseynov noted that the university has established a high-level model of scientific and educational relations, and this work is yielding results.
Later, academician R. Huseynov presented a lecture on "The beauty and history created by Azerbaijani miniatures by combining lines, poetry, music, painting and architecture".
Professor of the Azerbaijan State Academy of Arts Ziyadkhan Aliyev and head department of the Institute of Architecture and Art of ANAS, Dr. Study of Art Kubra Aliyeva spoke at the event as well.