“Məkansız və zamansız Nəsimi” kitabının və “Risalə” jurnalının yeni nömrələrinin təqdimatı olub + Foto
Dek 27, 2019 | 16:20 / Yeni nəşrlər
Dekabrın 27-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “Risalə” elmi araşdırmalar jurnalının növbəti nömrələrinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun “Məkansız və zamansız Nəsimi” kitabı ictimaiyyətə təqdim edilib.
Mərasimdə çıxış edən akademik Rafael Hüseynov 2019-cu ilin ölkəmizin tarixində bir sıra əlamətdar hadisələrlə yadda qaldığını söyləyib.
Bu ilin Azərbaycanda “Nəsimi ili” elan olunduğunu xatırladan R.Hüseynov dahi mütəfəkkirin 650 illik yubileyi ilə bağlı ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda silsilə tədbirlərin keçirildiyini, şairin zəngin irsi, fəlsəfi poeziyası, ustad sənətkarlığı haqqında dəyərli əsərlərin nəşr olunduğunu bildirib.
"Son yarım əsrdə Nəsiminin yubileyi üç dəfə UNESKO səviyyəsində qeyd olunub" - deyən alim 1973-cü ildə şairin anadan olmasının 600, 2017-ci ildə vəfatının 600, 2019-cu ildə isə anadan olmasının 650 illik yubileyinin keçirildiyini bildirib. O, Nəsiminin yaradıcılığının ilk dəfə 1926-cı ildə Salman Mümtaz tərəfindən Azərbaycan oxucusuna təqdim olunduğunu, şeirlərinin kitab şəklində dərc etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Rafael Hüseynov qeyd edib ki, Ədəbiyyat Muzeyi də “Nəsimi ili”nə öz töhfələrini verib. Belə ki, bir çox jurnal və elmi nəşrlərdə muzeyin əməkdaşlarının dahi mütəfəkkir Nəsimi ilə bağlı məqalələri dərc edilib. Bu məqalələr təkcə Azərbaycan, türk, rus, ingilis, ispan dillərində deyil, həmçinin müxtəlif dillərdə nəşr olunub. Eyni zamanda, muzey tərəfindən Nəsimiyə həsr olunan təqvim, plakat buraxılıb.
Alim vurğulayıb ki, Nəsimi taleyini və dühasını dünya ictimaiyyətinə çatdıran belə qiymətli əsərlərindən biri də “Məkansız və zamansız Nəsimi” kitabıdır. O, müəllifi olduğu kitabın Azərbaycanın bədii söz və düşüncə tarixinin zirvə şəxsiyyətlərindən olan, öz dövrünün və sonrakı əsrlərin türkdilli poeziyasının da, fəlsəfi fikrinin də inkişafına güclü təsir göstərən İmadəddin Nəsiminin 650 illiyinə həsr edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, dörd dildə - Azərbaycan, rus, ingilis və türk dillərində çap olunan bu nəşr təkcə ölkə miqyasında deyil, dünya elmi hüdudlarında artmaqda olan nəsimişünaslığa əvəzsiz töhfədir.
Ədəbiyyat Muzeyinin “Risalə” elmi araşdırmalar jurnalının çapdan çıxmış yeni nömrələri barədə də məlumat verən R.Hüseynov bildirib ki, Azərbaycan, eləcə də Yaxın və Orta Şərq xalqları ədəbiyyatının müxtəlif mövzu və məsələlərinə dair tədqiqatların yer aldığı jurnalda muzey əməkdaşlarının, gənc alim və tədqiqatçıların ən müxtəlif elmi mövzulara dair əsərləri elmi ictimaiyyətə təqdim olunur. Məqalə müəllifləri arasında elmlər doktorları, fəlsəfə doktorları, dissertasiya müdafiəsinə hazırlaşan gənc tədqiqatçılar var.
Akademik R.Hüseynov humanitar elmlərin tədqiqi üzrə dəyərli mənbələrdən hesab olunan “Risalə” jurnalının artıq beynəlxalq standart seriya nömrəsi ilə çap olunduğunu və Amerikanın “EBSCO” beynəlxalq elektron məlumat bazasına daxil edildiyini deyib.
Tədbirdə məqalə müəlliflərinə “Risalə” elmi araşdırmalar jurnalının yeni nömrələri paylanılıb və tədqiqat mövzuları ətrafında müzakirələr aparılıb.

Presentation of the book "Nasimi without space and time" and the new issues of the journal "Risale" + Photo
Dec 27, 2019 | 16:20 / New publications
On December 27, National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, a presentation of the next issues of the “Risale” journal was held.
During the event, the book of the museum’s director, academician Rafael Huseynov, “Nashimi without space and time” was also presented to the general public.
Speaking at the ceremony, academician Rafael Huseynov said that 2019 will be remembered for a number of significant events in the history of our country.
Recalling that this year was declared the Year of Nasimi in Azerbaijan, R. Huseynov noted that a number of events were held in the country and abroad in connection with the 650th anniversary of the great thinker Nasimi.
“Over the past half century, Nasimi’s anniversary was celebrated three times at UNESCO,” the scientist said, and noted that the 600th anniversary of the poet’s birthday was celebrated in 1973, the 600th anniversary of his death in 2017 and the 650th anniversary of his birth - in 2019. He brought to the attention that the work of Nasimi was first presented to Azerbaijani readers by Salman Mamtaz in 1926, and his poems were published in the form of a book.
Rafael Huseynov noted that the Museum of Literature also contributed to the Year of Nasimi. So, in many journals and scientific publications were published articles by museum staff about the great thinker Nasimi. These articles were published not only in Azerbaijani, Turkish, Russian, English, Spanish, but also in many other languages of the world. Meanwhile, the museum issued a calendar and poster dedicated to Nasimi.
The scientist emphasized that one of such valuable works, which conveys the fate and genius of Nasimi to the world community, is the book "Nahimi without space and time." He noted that this book is dedicated to the 650th anniversary of Imadaddin Nasimi, one of the most prominent figures in the history of art speech and thinking in Azerbaijan, who had a great influence on the development of Turkic poetry and philosophical thought. He noted that the book, published in four languages - Azerbaijani, Russian, English and Turkish - is an invaluable contribution to our study.
Speaking about the new issues of the “Risale” scientific journal of the Museum of Literature, R. Huseynov noted that the journal, which covers research on various topics and issues of literature of Azerbaijan, as well as the peoples of the Near and Middle East, the scientific community is presented articles by museum staff, young scientists and researchers on various scientific topics.
Academician R. Huseynov said that “Risale” journal, which is considered one of the most valuable sources in the study of the humanities, is already published with an international standard serial number and is included in the American electronic database “EBSCO”.