Filologiya elmləri sahəsi üzrə yeni yaradılmış Dissertasiya Şurasının ilk iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının sədri, professor Famil Mustafayevin 19 dekabr 2019-cu il tarixli əmri ilə Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin nəzdində ED 1.31 qeydiyyat nömrəsi ilə filologiya elmləri sahəsində fəlsəfə və elmlər doktoru dissertasiyalarının müdafiəsi üçün Dissertasiya Şurası yaradılıb.
Şuranın sədri muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov, sədr müavini filologiya elmləri doktoru, professor Rəhilə Qeybullayeva, elmi katibi isə filologiya elmləri doktoru, professor Tofiq Məlikov təyin edilib. Dissertasiya Şurasının tərkibinə respublikanın görkəmli alimləri daxildirlər.
Yanvarın 14-də Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində yeni yaradılmış Dissertasiya Şurasının ilk iclası keçirilib.
Tədbirdə akademik R.Hüseynov son dövrlərdə humanitar elm sahəsində ciddi irəliləyişlərin, böyük nailiyyətlərin əldə olunduğunu vurğulayıb. O, Dissertasiya Şurasında 5715.01 - Ədəbiyyat nəzəriyyəsi, ədəbi təhlil və tənqid, 571601 - Azərbaycan ədəbiyyatı, 571801 - Dünya ədəbiyyatı (İran ədəbiyyatı), 572101 - Mətnşünaslıq; mənəvi-mədəni irsə dair qədim əlyazmaların işlənməsi (tərcüməsi, tədqiqi və nəşrə hazırlanması) ixtisasları üzrə fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru dissertasiyalarının müdafiələrinin keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu deyib.
Rafael Hüseynov humanitar elmin prioritet istiqamətlərində araşdırmaların aparılması, tədqiqat mövzularının miqyasının genişləndirilməsi, yeni araşdırmaların müasir dünya elminin tələblərinə uyğunlaşmasının zəruriliyini qeyd edib.
İclasda Dissertasiya Şurasının fəaliyyətinin müasir elmi tələblər səviyyəsində qurulması, dissertasiya mövzularına dair şəffaf qərarların qəbulu, müəyyən edilmiş nöqsanların əsaslandırılması, plagiat hallarının qarşısının alınması və s. məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

First meeting of the newly created Dissertation Council for Philological Sciences
By order of the chairman of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan Professor Famil Mustafayev, dated December 19, 2019, Dissertation Council for the protection of candidate and doctoral dissertations in the field of philological sciences with registration number ED 1.31 was created at the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi.
The chairman of the council was appointed director of the museu, academician Rafael Huseynov, deputy chairman - Doctor of philological sciences, professor Rahila Geybullayeva, scientific secretary - Doctor of philological sciences, Professor Tofig Malikov. The dissertation council includes outstanding scientists of the republic.
On January 14, the first meeting of the newly created Dissertation Council was held at the National Museum of Azerbaijani Literature.
At the event, Academician R. Huseynov noted that significant progress has been made recently in the field of the humanities. He brought to the attention that the dissertation council will defend dissertations for the degree of Doctor of Philosophy and Doctor of Science in the specialties - 5715.01 - Theory of Literature, Literary Analysis and Criticism, 571601 - Azerbaijani Literature, 571801 - World Literature (Iranian literature), 572101 - Textology; development of ancient manuscripts about the spiritual and cultural heritage (translation, research and preparation for publication).
The Chairman of the Council emphasized the importance of conducting research in the priority areas of the humanities, expanding the range of topics and adapting new research to the requirements of modern world science.