Nəriman Nərimanovun 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Fev 14, 2020 | 17:57 / Rəsmi sənədlər
2020-ci ilin aprel ayında Azərbaycanın görkəmli yazıçısı və dövlət xadimi Nəriman Nəcəf oğlu Nərimanovun anadan olmasının 150 illiyi tamam olur.
Nəriman Nərimanov məşhur yazıçı, dramaturq, publisist və maarifçi kimi Azərbaycan ədəbiyyatının qabaqcıl ideyalarla və demokratik fikirlərlə zənginləşməsində böyük rol oynamışdır. Onun zamanın vacib məsələlərinə toxunan və əsas qayəsini maariflənməyə, mədəni yüksəlişə çağırış təşkil edən əsərlərində dərin insanpərvərlik ruhu hakimdir. Nəriman Nərimanov dramaturgiyası Azərbaycan teatrının inkişafına dəyərli töhfələr vermişdir. Milli bədii nəsr tarixində də özünəməxsus layiqli yer tutan vətənpərvər ədib, həmçinin ciddi və aktual publisistika nümunələrinin müəllifi olaraq tanınmışdır.
Nəriman Nərimanovun bədii yaradıcılığı ilə ictimai və siyasi fəaliyyəti arasında üzvi bağlılıq vardır. Onun ömrünün mühüm hissəsi qəlbən inandığı və həyatının başlıca vəzifəsi sayaraq müqəddəs amala çevirdiyi xalq işi uğrunda ardıcıl mübarizələrdə keçmişdir. Siyasi çarpışmaların daha da gərginləşdirdiyi son dərəcə mürəkkəb şəraitə baxmayaraq, Nəriman Nərimanov milli maraqları daim üstün tutan rəhbər kimi taleyüklü problemlərə münasibətdə xalqımızın mənafeyini imkanlarının ən son həddinədək müdafiə etmişdir. O, keçmişimizin mədəni sərvətlərinin mühafizəsinə, ana dilinin saflığı məsələlərinə xüsusi diqqət yetirmiş, elmin, maarifin və mədəniyyətin inkişafı yolunda var qüvvəsi ilə çalışmış, dövrün milli məfkurə daşıyıcısı olan şəxsiyyətlərinə ehtiram və qayğı ilə yanaşmışdır.
Nəriman Nərimanovun XX əsr Azərbaycan tarixində əhəmiyyətli iz qoymuş ictimai-siyasi fəaliyyəti məhz ulu öndər Heydər Əliyevin nüfuzu və qətiyyəti sayəsində layiqli qiymətini alaraq bütöv şəkildə doğma xalqa çatdırılmışdır. Nəriman Nərimanovun 100 və 125 illik yubileylərinin təntənə ilə qeyd edilməsinin, Bakıda əzəmətli abidəsinin ucaldılmasının və ev-muzeyinin yaradılmasının, həmçinin ölkəmizin hüdudlarından kənarda xatirəsinin əbədiləşdirilməsinin təşəbbüskarı ümummilli lider Heydər Əliyev olmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycanın görkəmli yazıçısı, dövlət və ictimai-siyasi xadimi Nəriman Nərimanovun anadan olmasının 150 illiyinin qeyd edilməsini təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, görkəmli yazıçı və dövlət xadimi Nəriman Nərimanovun 150 illik yubileyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики o проведении 150-летнего юбилея Наримана Нариманова
Фев 14, 2020 | 17:57 / Официальные документы
В апреле 2020 года исполняется 150 лет со дня рождения выдающегося азербайджанского писателя и государственного деятеля Наримана Наджаф оглу Нариманова.
Нариману Нариманову как известному писателю, драматургу, публицисту и просветителю принадлежит большая роль в обогащении азербайджанской литературы передовыми идеями и демократическими мыслями. В его затрагивающих важные вопросы времени произведениях, основную идею которых составляет призыв к просвещению и культурному прогрессу, господствует дух глубокого человеколюбия. Драматургия Наримана Нариманова внесла ценный вклад в развитие азербайджанского театра. Писатель-патриот, занимающий достойное место в истории национальной художественной прозы, известен также как автор серьезных и актуальных публицистических работ.
Между художественным творчеством и общественно-политической деятельностью Наримана Нариманова существует органическая связь. Важная часть его жизни прошла в последовательной борьбе за народное дело, в которое верил всей душой и превратил в священную идею, считая важнейшей целью своей жизни. Несмотря на крайне сложные условия обострившейся политической борьбы Нариман Нариманов, как руководитель, для которого национальные интересы всегда были превыше всего, до последнего предела своих возможностей отстаивал интересы нашего народа в связи с судьбоносными проблемами. Он уделял особое внимание сохранению культурных ценностей нашего прошлого, вопросам чистоты родного языка, прилагал все усилия на пути развития просвещения и культуры, с уважением относился к личностям, являвшимся носителями национальной идеологии того времени.
Именно благодаря авторитету и решительности великого лидера Гейдара Алиева общественно-политическая деятельность Наримана Нариманова, оставившая глубокий след в истории Азербайджана ХХ века, получив заслуженную оценку, полностью была доведена до родного народа. Общенациональный лидер Гейдар Алиев стал инициатором торжественного проведения 100- и 125-летних юбилеев Наримана Нариманова, возведения в Баку величественного памятника ему, а также увековечивания его памяти за пределами нашей страны.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 150-летия со дня рождения выдающегося азербайджанского писателя, государственного и общественно-политического деятеля Наримана Нариманова постановляю:
1.Министерству культуры Азербайджанской Республики совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики и Национальной Академией Наук Азербайджана с учетом предложений Союза писателей Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий относительно 150-летнего юбилея выдающегося писателя и государственного деятеля Наримана Нариманова.