Nəriman Nərimanovun 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Fev 14, 2020 | 17:57 / Rəsmi sənədlər
2020-ci ilin aprel ayında Azərbaycanın görkəmli yazıçısı və dövlət xadimi Nəriman Nəcəf oğlu Nərimanovun anadan olmasının 150 illiyi tamam olur.
Nəriman Nərimanov məşhur yazıçı, dramaturq, publisist və maarifçi kimi Azərbaycan ədəbiyyatının qabaqcıl ideyalarla və demokratik fikirlərlə zənginləşməsində böyük rol oynamışdır. Onun zamanın vacib məsələlərinə toxunan və əsas qayəsini maariflənməyə, mədəni yüksəlişə çağırış təşkil edən əsərlərində dərin insanpərvərlik ruhu hakimdir. Nəriman Nərimanov dramaturgiyası Azərbaycan teatrının inkişafına dəyərli töhfələr vermişdir. Milli bədii nəsr tarixində də özünəməxsus layiqli yer tutan vətənpərvər ədib, həmçinin ciddi və aktual publisistika nümunələrinin müəllifi olaraq tanınmışdır.
Nəriman Nərimanovun bədii yaradıcılığı ilə ictimai və siyasi fəaliyyəti arasında üzvi bağlılıq vardır. Onun ömrünün mühüm hissəsi qəlbən inandığı və həyatının başlıca vəzifəsi sayaraq müqəddəs amala çevirdiyi xalq işi uğrunda ardıcıl mübarizələrdə keçmişdir. Siyasi çarpışmaların daha da gərginləşdirdiyi son dərəcə mürəkkəb şəraitə baxmayaraq, Nəriman Nərimanov milli maraqları daim üstün tutan rəhbər kimi taleyüklü problemlərə münasibətdə xalqımızın mənafeyini imkanlarının ən son həddinədək müdafiə etmişdir. O, keçmişimizin mədəni sərvətlərinin mühafizəsinə, ana dilinin saflığı məsələlərinə xüsusi diqqət yetirmiş, elmin, maarifin və mədəniyyətin inkişafı yolunda var qüvvəsi ilə çalışmış, dövrün milli məfkurə daşıyıcısı olan şəxsiyyətlərinə ehtiram və qayğı ilə yanaşmışdır.
Nəriman Nərimanovun XX əsr Azərbaycan tarixində əhəmiyyətli iz qoymuş ictimai-siyasi fəaliyyəti məhz ulu öndər Heydər Əliyevin nüfuzu və qətiyyəti sayəsində layiqli qiymətini alaraq bütöv şəkildə doğma xalqa çatdırılmışdır. Nəriman Nərimanovun 100 və 125 illik yubileylərinin təntənə ilə qeyd edilməsinin, Bakıda əzəmətli abidəsinin ucaldılmasının və ev-muzeyinin yaradılmasının, həmçinin ölkəmizin hüdudlarından kənarda xatirəsinin əbədiləşdirilməsinin təşəbbüskarı ümummilli lider Heydər Əliyev olmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycanın görkəmli yazıçısı, dövlət və ictimai-siyasi xadimi Nəriman Nərimanovun anadan olmasının 150 illiyinin qeyd edilməsini təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, görkəmli yazıçı və dövlət xadimi Nəriman Nərimanovun 150 illik yubileyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the 150th anniversary of Nariman Narimanov
In April 2020, marks the 150th anniversary of the birth of the prominent Azerbaijani writer and statesman Nariman Najaf oglu Narimanov.
Nariman Narimanov, as a well-known writer, playwright, publicist and enlightener, has a large role in enriching Azerbaijani literature with innovative ideas and democratic thoughts. In his works on important issues of time, the main idea of which is a call for enlightenment and cultural progress, the spirit of deep philanthropy dominates. The dramaturgy of Nariman Narimanov made a valuable contribution to the development of the Azerbaijani theater. The patriotic writer, who occupies a worthy place in the history of national fiction, is also known as the author of serious and relevant journalistic works.
There is an organic connection between art and the socio-political activities of Nariman Narimanov. An important part of his life took place in a consistent struggle for the people's cause, which he believed with all his heart and turned into a sacred idea, considering it the most important goal of his life. Despite the extremely difficult conditions of the intensified political struggle, Nariman Narimanov, as a leader for whom national interests have always been above all else, up to the last limit of his capabilities defended the interests of our people in connection with fateful problems. He paid special attention to the preservation of the cultural values of our past, the issues of the purity of our native language, made every effort to develop education and culture, and respected the individuals who were the bearers of the national ideology of that time.
Thanks to the authority and decisiveness of the great leader Heydar Aliyev, the socio-political activities of Nariman Narimanov, which left a deep mark in the history of Azerbaijan of the twentieth century, received a well-deserved assessment, was fully brought to the native people. National leader Heydar Aliyev initiated the solemn celebration of the 100th and 125th anniversaries of Nariman Narimanov, the erection of a magnificent monument to him in Baku, as well as the perpetuation of his memory outside our country.
Guided by clause 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the 150th anniversary of the birth of an outstanding Azerbaijani writer, statesman and socio-political figure Nariman Narimanov I decide:
1. The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, together with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan National Academy of Sciences, taking into account the proposals of the Azerbaijan Writers’ Union to prepare and implement an action plan for the 150th anniversary of the outstanding writer and statesman Nariman Narimanov.