“Qobustan” jurnalının fəaliyyətə başlamasının 50 illiyi qeyd edilib
Bakı Kitab Mərkəzində “Qobustan” jurnalının fəaliyyətə başlamasının 50 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Mərasimdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Zemfira Səfərova, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar, Xalq yazıçısı Elçin, ölkəmizin Rusiyadakı səfiri, Xalq artisti Polad Bülbüloğlu, Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov və digər şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri Bakı Kitab Mərkəzinin rəhbəri Günel Rzayeva açaraq ötən 50 il ərzində “Qobustan” jurnalında ədəbiyyat, incəsənət, mədəniyyət xadimləri ilə yanaşı, sənətdə yeni addımlarını atan şair, yazıçı və tərcüməçilərin, eyni zamanda türk və digər xarici ölkə ədəbiyyatının tanınmış nümayəndələrinin əsərlərinin dərc olunduğunu bildirib.
Xalq yazıçısı Anar isə toplunun yaranma tarixi və fəaliyyətindən söz açıb, nəşrin fəaliyyətə başladığı ilk dövrlərdə məşəqqətli yol keçdiyini söyləyib. O, ulu öndər Heydər Əliyevin jurnalın davamlı fəaliyyət göstərməsinə daim dəstək verdiyini deyib, həmçinin ömrünün 29 ilini “Qobustan”a sərf etdiyini xatırladıb.
Daha sonra akademiklər İsa Həbibbəyli, Rafael Hüseynov, Zemfira Səfərova, Xalq yazıçısı Elçin, Xalq artisti Polad Bülbüloğlu, nəşrin baş redaktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Vaqif Əlixanlı, Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov və digərləri çıxış edərək jurnalın Azərbaycanın ədəbi və mədəni həyatındakı rolundan danışıblar.

Feb 19, 2020 | 14:26 / New publications
An event dedicated to the 50th anniversary of “Gobustan” journal has been held at the Baku Book Center.
The ceremony brought togehter first vice-president of ANAS academician Isa Habibbayli, director of the National Azerbaijan Literature Museum academician Rafael Huseynov, head of department of the Institute of Architecture and Art academician Zemfira Safarova, chairman of the Azerbaijan Writers’ Union, Ambassador, People's Artist Polad Bulbuloglu, chairman of the Press Council Aflatun Amashov and others.
Opening the event, Gunel Rzayeva, the head of the Baku Book Center, stated that, during passed 50 years, journal embraced publications of not only litrerary, cutural figures, but also publications of beginner poets, writers and translators, as well as well-known representatives of Turkish and other foreign literature.
People's writer Anar, speaking about the history and activities of the journal, said that during the early days, the publication had faced of many difficulties. The great leader Heydar Aliyev had always supported the journal's regular operation, and he recalled his 29 years of his life devoted to “Gobustan”.
Speakers from academicians Isa Habibbayli, Rafael Huseynov, Zemfira Safarova, People's Writer Elchin, People's Artist Polad Bulbuloglu, Editor-in-Chief, Honored Cultural Worker Vagif Alikhanli, chairman of the Press Council Aflatun Amashov spoke of vital role of the journal in cultural life of Azerbaijan.