Əziz Mirəhmədovun 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Fev 28, 2020 | 14:49 / Rəsmi sənədlər
2020-ci ildə Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığının görkəmli nümayəndəsi, tanınmış tənqidçi və mətnşünas alim, Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Əziz Mirfeyzulla oğlu Mirəhmədovun anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Professor Əziz Mirəhmədov ömrünün altmış ilini ədəbiyyat tariximizin xüsusən XIX əsri və XX əsrin əvvəllərini əhatə edən dövrünün sistemli tədqiqinə həsr etmiş, sanballı araşdırmaları ilə milli ədəbiyyatşünaslıq elmini zənginləşdirmişdir. Alimin Mirzə Fətəli Axundzadə, Mirzə Ələkbər Sabir, Cəlil Məmmədquluzadə və Məhəmməd Hadi kimi qüdrətli ədəbi şəxsiyyətlər haqqında ictimai fikir cərəyanları ilə bədii fikrin əlaqələrini vəhdətdə götürən fundamental əsərləri ədəbiyyatşünaslığımızın nailiyyətləri sırasında özünəməxsus yer tutur. Əziz Mirəhmədovun Azərbaycan romantizminin estetik prinsiplərinə dair ümumiləşdirici mülahizələri bu istiqamətdə sonrakı tədqiqatlar üçün elmi-metodoloji baza rolu oynamışdır.
Ölkəmizdə ədəbiyyatşünaslıq ensiklopediyasının əsas yaradıcılarından olan Əziz Mirəhmədov, eyni zamanda, mətbuat tariximizin öyrənilməsində əhəmiyyətli işlər görmüşdür. “Əkinçi” qəzetinin və “Molla Nəsrəddin” jurnalının yeni əlifba ilə nəşr edilərək geniş oxucu auditoriyasına çatdırılması alimin mətnşünaslıq sahəsində təqdirəlayiq fəaliyyətinin nəticələrindəndir. Əziz Mirəhmədov yüksəkixtisaslı elmi kadrlar hazırlanmasına böyük əmək sərf etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminin inkişafında mühüm xidmətlərini nəzərə alaraq, görkəmli alim Əziz Mirəhmədovun anadan olmasının 100 cü ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Əməkdar elm xadimi Əziz Mirəhmədovun 100 illik yubileyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики o проведении 100-летнего юбилея Азиза Мирахмедова
Фев 28, 2020 | 14:49 / Официальные документы
В 2020 году исполняется 100 лет со дня рождения видного представителя азербайджанского литературоведения, известного критика и ученого-текстолога, члена-корреспондента Национальной Академии Наук Азербайджана, заслуженного деятеля науки, доктора филологических наук, профессора Азиза Мирфейзулла оглу Мирахмедова.
Профессор Азиз Мирахмедов посвятил шестьдесят лет жизни системному исследованию периода истории нашей литературы, охватывающего, в частности, XIX век и начало XX века, обогатил национальную литературоведческую науку солидными исследованиями. Фундаментальные труды ученого, в которых в единстве рассматриваются связи течений общественной мысли о таких могучих литературных личностях, как Мирза Фатали Ахундзаде, Мирза Алекбер Сабир, Джалил Мамедкулизаде и Мухаммед Хади, и художественной мысли, занимают особое место в числе достижений нашего литературоведения. Обобщающие лекции Азиза Мирахмедова по эстетическим принципам азербайджанского романтизма сыграли базовую роль для последующих исследований в этом направлении.
Азиз Мирахмедов, являющийся одним из главных создателей литературоведческой энциклопедии в стране, также проделал значительную работу по изучению истории нашей печати. Издание газеты «Экинчи» и журнала «Молла Насреддин» на новом алфавите и доведение их до широкой читательской аудитории является одним из заслуживающих одобрения направлений деятельности ученого в области текстоведения. Азиз Мирахмедов внес большой вклад в подготовку высококвалифицированных научных кадров.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики и в целях обеспечения проведения 100-летия со дня рождения видного ученого Азиза Мирахмедова, учитывая его важные заслуги в развитии азербайджанской литературоведческой науки, постановляю:
1. Национальной Академии Наук Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий по проведению 100-летнего юбилея заслуженного деятеля науки Азиза Мирахмедова.