Üzeyir Hacıbəylinin və Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin yubileyləri UNESCO-da qeyd olunacaq
Dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin 135 və görkəmli yazıçı Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyləri Beynəlxalq Türk Akademiyasının yubiley proqramları siyahısına salınıb.
Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırali bildirib ki, hər iki ədibin yubileyi həm Parisdə UNESCO-nun baş qərargahında, həm də türkdilli dövlətlərdə beynəlxalq səviyyədə qeyd olunacaq. O, türk dünyasının böyük şəxsiyyətlərinin yubiley mərasimlərinin beynəlxalq səviyyədə qeyd olunması barədə qərarın Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının sammitlərində üzv ölkələrin dövlət başçıları tərəfindən verildiyini söyləyib.
D.Kıdırali, həmçinin Ü.Hacıbəyli və Ə.Haqverdiyevin əsərlərinin digər türk dillərinə tərcümə ediləcəyini vurğulayıb.

Юбилеи Узеира Гаджибейли и Абдуррахима бека Хагвердиева будут отмечаться в ЮНЕСКО
135-летие великого композитора Узеира Гаджибейли и 150-летие Абдуррахима бека Хагвердиева включены в список юбилейных программ Международной тюркской академии.
Президент Международной тюркской академии Дархан Кыдырали сказал, что юбилеи обоих литераторов будут отмечаться как в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже, так в тюркоязычных странах на международном уровне. По его словам, решение отметить юбилеи великих деятелей тюркского мира на международном уровне было принято главами государств на саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
Д.Кыдырали также подчеркнул, что произведения У. Гаджибейли и А. Хагвердиева будут переведены на другие тюркские языки.