Üzeyir Hacıbəylinin və Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin yubileyləri UNESCO-da qeyd olunacaq
Dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin 135 və görkəmli yazıçı Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyləri Beynəlxalq Türk Akademiyasının yubiley proqramları siyahısına salınıb.
Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırali bildirib ki, hər iki ədibin yubileyi həm Parisdə UNESCO-nun baş qərargahında, həm də türkdilli dövlətlərdə beynəlxalq səviyyədə qeyd olunacaq. O, türk dünyasının böyük şəxsiyyətlərinin yubiley mərasimlərinin beynəlxalq səviyyədə qeyd olunması barədə qərarın Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının sammitlərində üzv ölkələrin dövlət başçıları tərəfindən verildiyini söyləyib.
D.Kıdırali, həmçinin Ü.Hacıbəyli və Ə.Haqverdiyevin əsərlərinin digər türk dillərinə tərcümə ediləcəyini vurğulayıb.

Anniversaries of Uzeyir Hajibayli and Abdurrahim bey Hagverdiyev to be celebrated at UNESCO
The 135th anniversary of the great composer Uzeir Hajibeyli and the 150th anniversary of Abdurrahim bey Hagverdiyev are included in the list of anniversary programs of the International Turkic Academy.
The president of the International Turkic Academy, Darkhan Khidirali, said that the anniversaries of both writers will be celebrated both at UNESCO headquarters in Paris and in Turkic-speaking countries at the international level. According to him, the decision to celebrate the anniversaries of the great figures of the Turkic world at the international level was made by the heads of state at the summit of the Cooperation Council of Turkic-speaking states.
D.Khidirali also emphasized that the works of U. Hajibeyli and A. Hagverdiyev will be translated into other Turkic languages.