Bu gün Azərbaycanda Elm Günüdür
Martın 27-si Azərbaycanda Elm Günüdür. Bu tarix elmlə məşğul olar hər kəsin, bütövlükdə Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin bayramıdır.
2018-ci il aprelin 9-da Prezident İlham Əliyev cəmiyyətin inkişafında elmin əhəmiyyətini nəzərə alaraq Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Ölkəmizdə Elm Günü, eyni zamanda, AMEA-nın yaradıldığı günə təsadüf edir.
Respublika həyatının müxtəlif sahələrinin inkişaf etdirilməsində, ictimai fikrin formalaşdırılması və möhkəmləndirilməsində, dövlət müstəqilliyi uğrunda mübarizə yollarında AMEA-nın böyük xidmətləri var. 1945-ci ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının yaradılması və fəaliyyəti ilə xalqımız elm sahəsində mühüm uğurlar əldə etməyə nail olub. Akademiyanın keçdiyi çətin və şərəfli yol elmimizin inkişafının böyük bir tarixi mərhələsi olmaqla yanaşı, ölkəmizin tərəqqisində elmin, alim sözünün, ziyalı mövqeyinin geniş imkanlara malik olduğunu nümayiş etdirən elmi-ictimai hərəkatın, mədəni-texniki proseslərin də mühüm bir göstəricisidir. Ölkəmizdə elmin sistemli inkişafında XX əsr xüsusi mərhələ təşkil edir.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdışı ilə ölkəmizdə cəmiyyət həyatının digər sahələri kimi, elm də inkişafın yeni mərhələsinə qədəm qoyub. Azərbaycan elminin inkişaf etdirilməsinə dövlət səviyyəsində böyük qayğı göstərilib, ölkədə alimin və elmin nüfuzu yüksəlib. Ulu Öndərin 2001-ci il 15 may tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Elmlər Akademiyasına Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası adı verilib.
Ulu öndər AMEA-nın keçdiyi şərəfli yolu Azərbaycan xalqının tarixində böyük səhifə kimi dəyərləndirib: “Çoxəsrlik tariximizdə böyük elmimiz olubdur. Ancaq Azərbaycan elmi heç vaxt bu qədər mütəşəkkil və bu qədər qüvvətli, güclü, çoxsahəli olmayıb. Müstəqil Azərbaycanın Elmlər Akademiyası bütün elmi potensialı özündə cəmləyərək, xalqımızın yaradıcılıq sahəsində nəyə qadir olduğunu dünyaya göstəribdir”.
AMEA alimləri Sovet dövründə fəaliyyət göstərdikləri müddətdə Azərbaycan elminin təbliği və əldə olunan nailiyyətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında əvəzsiz xidmətlər göstəriblər. Bu illərdə xalqımızın ictimai-siyasi fikir tarixi araşdırılıb, neft və qaz yataqlarının kəşfi, işlənməsi sahəsində uğurlar əldə edilib, mexanika, riyaziyyat, informatika sahələrində əhəmiyyətli tədqiqatlar aparılıb, nüfuzlu elmi məktəblər yaradılıb, Azərbaycan dili və ədəbi dil tarixi öyrənilib.
Müstəqillik illərində də AMEA-da elmin inkişafı istiqamətində ardıcıl islahatlar həyata keçirilib. Akademiyanın strukturu əsaslı olaraq təkmilləşdirilib, fəaliyyəti müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılıb, ölkəmizin beynəlxalq əlaqələrinin inkişafı, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası sahəsində konkret addımlar atılıb.
Bu gün əminliklə demək olar ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası özünün inkişafının tamamilə yeni dövrünü yaşayır. Akademik Ramiz Mehdiyev AMEA-ya rəhbərlik etməyə başladığı gündən etibarən qurumun inkişafı yönündə taleyüklü qərarlar verir, məqsədyönlü islahatlarla bu elm ocağının yeni fəaliyyət istiqamətlərini müəyyənləşdirir. AMEA rəhbəri akademiyanın idarəetmə sisteminin modernləşdirilməsi, burada aparılan tədqiqatların dünya elminin tələblərinə cavab verməsi, eləcə də ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf istiqamətlərini əsas götürərək, elmi-innovativ fəaliyyətin gücləndirilməsini AMEA alimləri qarşısında vəzifə kimi qoyub.
Ölkədə son zamanlar elmin təbliği və alimlərimizin beynəlxalq aləmə inteqrasiyasını sürətləndirmək məqsədilə görülən işlər, qəbul olunan fərman və sərəncamlar Azərbaycan Respublikasında elmin inkişafının dövlət siyasətinin prioritetlərindən olduğunu bir daha sübut edir.
Elmi fəaliyyət sahəsində hüquqi islahatların ən böyük uğuru Milli Məclisin 2016-cı il iyunun 14-də qəbul etdiyi və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 9 avqust tarixli Fərmanı ilə ölkədə tətbiq olunan “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunudur. Bu sənəd müstəqil dövlətimizin elm siyasətinin əsaslarını təşkil edir.
Azərbaycanda “Elm günü”nün təsis olunması isə, həmin gün bütün ölkə ictimaiyyətinin diqqətinin məhz elm sahəsinə yönəlməsinə, elmin problem və vəzifələrinə yenidən baxılmasına, səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin təşkilinə, eləcə də alimlərimizin ölkənin gələcək inkişafında rolunun artırılmasına imkan verir.
Bu il həm də Azərbaycanın ən böyük elm məbədi olan AMEA-nın yaradılmasının 75 ili tamam olur. 75 il bir elm ocağı üçün o qədər də böyük müddət olmasa da, bu illər ərzində görülən işləri, Azərbaycan alimlərinin dünya elminə verdiyi töhfələri, yaradılan elmi məktəbləri nəzərə alsaq, bu günün necə qürurverici olduğunu anlayarıq.

Сегодня День науки в Азербайджане Мар 27, 2020 | 12:19 / Интересная информация
27 марта - День науки в Азербайджане. Эта дата - праздник для всех, кто занимается наукой, и для научного сообщества Азербайджана в целом.
9 апреля 2018 года Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение об учреждении «Дня науки» в Азербайджанской Республике с учетом важности науки в развитии общества. День науки в нашей стране также совпадает со днем создания НАНА.
НАНА имеет большие заслуги в развитии различных сфер жизни республики, в формировании и укреплении общественного мнения, в борьбе за государственную независимость. С созданием и деятельностью Академии наук Азербайджанской ССР в 1945 году наш народ добился значительных успехов в области науки. Сложный и славный путь Академии является великим историческим этапом развития нашей науки, а также важным показателем научного и общественного движения, культурно-технических процессов, которые демонстрируют огромный потенциал науки в нашей стране. Двадцатый век - это особый этап в систематическом развитии науки в нашей стране.
С возвращением общенационального лидера Гейдара Алиева к политической власти в Азербайджане наука, как и другие сферы общественной жизни в нашей стране, вступила в новый этап развития. Большое внимание было уделено развитию азербайджанской науки на государственном уровне, и авторитет ученых и науки в стране повысился. Указом великого лидера от 15 мая 2001 года Академия наук Азербайджана была переименована в Национальную академию наук Азербайджана.
Великий лидер высоко оценил славный путь НАНА как великую страницу в истории азербайджанского народа: «У нас была великая наука в нашей многовековой истории. Но азербайджанская наука никогда не была такой организованной и такой сильной, могущественной и многогранной. Академия наук независимого Азербайджана, сосредоточив весь свой научный потенциал, показала миру, на что способен наш народ в области творчества.
Ученые НАНА оказали неоценимую помощь в популяризации азербайджанской науки и доведении ее достижений до мировой общественности в период их деятельности в советский период. За эти годы была изучена история общественно-политической мысли нашего народа, достигнуты успехи в открытии и разработке месторождений нефти и газа, проведены значительные исследования в области механики, математики и информатики, созданы авторитетные научные школы.
За годы независимости НАНА провела последовательные реформы в развитии науки. Структура Академии значительно усовершенствована, ее деятельность приведена в соответствие с современными требованиями, сделаны конкретные шаги в развитии международных связей нашей страны и интеграции азербайджанской науки в мировую науку.
Сегодня можно с уверенностью сказать, что Национальная академия наук Азербайджана переживает совершенно новый период своего развития. Академик Рамиз Мехтиев принимает судьбоносные решения для развития этого очага науки с того самого дня, как начал руководить НАНА, определив новые направления деятельности этого научного центра целенаправленными реформами. Глава НАНА поставил перед учеными НАНА задачу модернизировать систему управления академией, соответствовать требованиям мировой науки, а также усилить научную и инновационную деятельность, основанную на направлениях социально-экономического развития страны.
Недавняя работа, проделанная в стране для развития науки и ускорения интеграции наших ученых в международное сообщество, принятые указы и распоряжения еще раз доказывают, что развитие науки в Азербайджанской Республике является одним из приоритетов государственной политики.
Наибольшим успехом правовых реформ в сфере научной деятельности является Закон Азербайджанской Республики «О науке», принятый Милли Меджлисом 14 июня 2016 года и применяемый в стране Указом Президента Азербайджанской Республики от 9 августа 2016 года. Этот документ составляет основу научной политики нашего независимого государства.
Учреждение «Дня науки» в Азербайджане позволяет общественности сосредоточить внимание на науке, пересмотреть проблемы и вызовы науки, наладить эффективное сотрудничество, а также повысить роль наших ученых в дальнейшем развитии страны.
В этом году также отмечается 75-летие основания НАНА, крупнейшего храма науки в Азербайджане. Хотя 75 лет - это не много времени для научного центра, если принять во внимание работу, проделанную за эти годы, вклад азербайджанских ученых в мировую науку, созданные научные школы, мы понимаем, насколько важен этот день.