AMEA əməkdaşları əməkhaqqı saxlanılmaqla məzuniyyətə göndərilir
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev bu qurumun əməkdaşlarının əmək haqqı saxlanılmaqla məzuniyyətə göndərilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Sərəncamda AMEA Rəyasət Heyətinin üzvlərinə, Rəyasət Heyəti aparatının işçilərinə, eləcə də Akademiyanın elmi müəssisələri və digər təşkilatlarının işçilərinə 2020-ci il mart ayının 29-dan bir ay müddətinə əməkhaqqı saxlanılmaqla məzuniyyət verilməsi nəzərdə tutulub.
AMEA-nın fasiləsiz iş rejimində fəaliyyət göstərən bəzi müəssisə, təşkilat və xidmətlərində təxirə salınması mümkün olmayan işlərin xüsusi əmək rejiminin qaydalarına riayət edilməklə yerinə yetirilməsi tövsiyə olunub.
Xatırladaq ki, Azərbaycanda yeni növ koronavirus infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması və vətəndaşların özlərini daha ciddi qorumasına şəraitin yaradılması məqsədilə AR Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın 20 mart 2020-ci il tarixində keçirdiyi müşavirədə bəzi dövlət qurumlarının, o cümlədən AMEA əməkdaşlarının 2020-ci il martın 29-dan bir ay müddətinə əməkhaqqı saxlanılmaqla ödənişsiz məzuniyyətə göndərilməsi haqqında qərar qəbul olunub.
Bundan əlavə, Nazirlər Kabinetinin 25 mart 2020-ci il tarixli qərarı ilə xüsusi əmək rejimi olaraq 5 günlük iş həftəsində çalışanlar üçün 2020-ci il 29 mart – 3 aprel tarixləri qeyri-iş günləri kimi müəyyənləşdirilib.

ANAS employees were sent on vacation with salary Mar 30, 2020 | 14:09 / Important events
The President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev signed an order to send employees of this institution on vacation while maintaining wages. The order provides for paid leave to members of the Presidium of ANAS, employees of the Presidium, as well as employees of scientific institutions and other organizations of the Academy for a period of one month from March 29, 2020.
In some institutions, organizations and services of ANAS, working in a continuous mode of operation, it is recommended to perform work that cannot be postponed in accordance with the rules of the special mode of work.
It should be noted that in order to prevent the spread of new types of coronavirus infection in Azerbaijan and to create conditions for more serious protection of citizens at a meeting held by the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers on March 20, 2020, it was decided to send some state bodies, including ANAS, to unpaid leave while retaining wages payments for a period of one month.
In addition, by a resolution of the Cabinet of Ministers of March 25, 2020, March 29 - April 3, 2020, as a special work regime, were defined as non-working days for employees working on a 5-day working week.