Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyinə həsr olunmuş konfransa hazırlıq işləri görülür
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin kollektivi sosial izolyasiya və xüsusi karantin rejimində elmi fəaliyyəti davam etdirir. Belə ki, muzeyin 80 illiyi ilə əlaqədar 2020-ci ilin sonunda keçiriləcək “Klassik Azərbaycan ədəbiyyatı və incəsənətinin milli özünütəsdiq və regional mədəni transferdə rolu” mövzusunda beynəlxalq konfransa hazırlıq işləri görülür. Bu məqsədlə nəşr olunacaq kitablar silsiləsi üzərində işlər davam etdirilir.
Bununla yanaşı, muzeyin bu il ərzində nəşr olunması nəzərdə tutulan kitabları da hazırlanır. Onlardan bəziləri artıq çapa hazır vəziyyətdədir. Qurumun əməkdaşları muzeyin 80 illik yubileyi ilə əlaqədar, o cümlədən öz konkret araşdırmaları ilə bağlı işlərini davam etdirirlər. Müəssisənin kollektivi ilə rəhbərlik mütəmadi əlaqə saxlayaraq prosesləri koordinasiya edir.
Muzeyin kollektivi, həmçinin onun Xaqani Şirvani adına Aran regional filialı, Xurşidbanu Natavan adına Qarabağ filialı və Sergey Yesenin adına Rusiya-Azərbaycan ədəbi əlaqələr mərkəzinin əməkdaşları Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna yardım kampaniyasına qoşularaq bir aylıq əməkhaqqılarının bir hissəsini könüllü şəkildə Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna köçürüblər.
Müəssisənin direktoru akademik Rafael Hüseynovun müəllifi olduğu “Axşam görüşləri” verilişi Azərbaycan Radiosu ilə hər həftə efirə çıxır. 31 mart tarixində isə R.Hüseynovun yeni “İblisin etirafı” adlı radiopyesi səsləndirilib.
Bundan əlavə, akademik R.Hüseynov Avropa Şurasının “Avropa naminə liberal demokratların alyansı” adlı siyasi qrupunun Strasburqda keçirilən virtual iclasında çıxış edib. Alim, həmçinin Milli Məclisin Elm və Təhsil Komitəsinin virtual iclaslarında iştirak edib, qanun layihələrinə münasibət bildirib.

Preparations are underway for a conference dedicated to the 80th anniversary of the National Museum of Azerbaijani Literature
Apr 13, 2020 | 16:27 / Important events
The staff of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS continues its scientific activity in the mode of social isolation and special quarantine. Thus, in connection with the 80th anniversary of the museum, preparations are underway for an international conference on "The role of classical Azerbaijani literature and art in national self-determination and regional cultural transfer" to be held in late 2020. Work is underway on a series of books to be published for this purpose.
Some of them are already ready for publication. Employees of the organization continue their work in connection with the 80th anniversary of the museum, as well as their specific research.
Meanwhile, the museum staff, as well as employees of the Aran Regional Branch named after Khagani Shirvani, Karabakh Branch named after Khurshidbanu Natavan and Russian-Azerbaijani Literary Relations Center named after Sergey Yesenin voluntarily transferred part of their monthly salary to the Coronavirus Relief Foundation.
The program "Evening Meetings", authored by the director of the museum academician Rafael Huseynov, broadcasts every week on Azerbaijan Radio. On March 31, Huseynov's new radio play "Confession of the Devil" was played.
In addition, academician R. Huseynov spoke at a virtual meeting of the political group of the Council of Europe "Alliance of Liberal Democrats for Europe" in Strasbourg. The scientist also attended virtual meetings of the Parliamentary Committee on Science and Education and commented on the draft laws.