Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyinə həsr olunmuş konfransa hazırlıq işləri görülür
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin kollektivi sosial izolyasiya və xüsusi karantin rejimində elmi fəaliyyəti davam etdirir. Belə ki, muzeyin 80 illiyi ilə əlaqədar 2020-ci ilin sonunda keçiriləcək “Klassik Azərbaycan ədəbiyyatı və incəsənətinin milli özünütəsdiq və regional mədəni transferdə rolu” mövzusunda beynəlxalq konfransa hazırlıq işləri görülür. Bu məqsədlə nəşr olunacaq kitablar silsiləsi üzərində işlər davam etdirilir.
Bununla yanaşı, muzeyin bu il ərzində nəşr olunması nəzərdə tutulan kitabları da hazırlanır. Onlardan bəziləri artıq çapa hazır vəziyyətdədir. Qurumun əməkdaşları muzeyin 80 illik yubileyi ilə əlaqədar, o cümlədən öz konkret araşdırmaları ilə bağlı işlərini davam etdirirlər. Müəssisənin kollektivi ilə rəhbərlik mütəmadi əlaqə saxlayaraq prosesləri koordinasiya edir.
Muzeyin kollektivi, həmçinin onun Xaqani Şirvani adına Aran regional filialı, Xurşidbanu Natavan adına Qarabağ filialı və Sergey Yesenin adına Rusiya-Azərbaycan ədəbi əlaqələr mərkəzinin əməkdaşları Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna yardım kampaniyasına qoşularaq bir aylıq əməkhaqqılarının bir hissəsini könüllü şəkildə Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fonduna köçürüblər.
Müəssisənin direktoru akademik Rafael Hüseynovun müəllifi olduğu “Axşam görüşləri” verilişi Azərbaycan Radiosu ilə hər həftə efirə çıxır. 31 mart tarixində isə R.Hüseynovun yeni “İblisin etirafı” adlı radiopyesi səsləndirilib.
Bundan əlavə, akademik R.Hüseynov Avropa Şurasının “Avropa naminə liberal demokratların alyansı” adlı siyasi qrupunun Strasburqda keçirilən virtual iclasında çıxış edib. Alim, həmçinin Milli Məclisin Elm və Təhsil Komitəsinin virtual iclaslarında iştirak edib, qanun layihələrinə münasibət bildirib.

Ведется подготовка к конференции, посвященной 80-летию Национального музея азербайджанской литературы
Апр 13, 2020 | 16:27 / Важные события
Сотрудники Национального музея азербайджанской литературы им. Низами Гянджеви НАНА продолжают свою научную деятельность в режиме социальной изоляции и особого карантина. Так, в связи с 80-летием музея ведется подготовка к международной конференции «Роль классической азербайджанской литературы и искусства в национальном самоопределении и региональном культурном трансфере», которая состоится в конце 2020 года. Ведется работа над серией книг, которые будут изданы по этому случаю.
Кроме того, музей готовит книги для публикации в этом году. Некоторые из них уже готовы к печати. Сотрудники организации продолжают свою работу в связи с 80-летием музея, а также своими конкретными исследованиями. Руководство координирует процесс, поддерживая регулярные контакты с сотрудниками научного учреждения.
Сотрудники музея, а также Аранского регионального филиала имени Хагани Ширвани, Карабахского филиала имени Хуршидбану Натаван и Российско-азербайджанского центра литературных связей имени Сергея Есенина присоединились к кампании по поддержке Фонда поддержки борьбы с коронавирусом и добровольно перечислили часть своей месячной зарплаты в Фонд.
Программа «Axşam görüşləri», автором которой является директор музея академик Рафаэль Гусейнов, транслируется на азербайджанском радио каждую неделю. 31 марта прозвучала новая радиопьеса Р.Гусейнова «Исповедь дьявола».
Кроме того, академик Р. Гусейнов выступил на виртуальной встрече политической группы Совета Европы «Альянс либеральных демократов за Европу» в Страсбурге. Ученый также присутствовал на виртуальных заседаниях парламентского комитета по науке и образованию.